Manhattan alebo Sanhattan?

Keby som sa mal v budúcnosti usadiť s rodinou niekde inde než v Európe, usadil by som sa v Buenos Aires – odmalička bolo mojím snom. Po návšteve Santiaga to však už nie je také jednoznačné. Mesto ma naozaj uchvátilo svojím čarom a šarmom. Považuje sa za modernú metropolu so všetkým, čo k tomu má patriť: staré mesto, veľké bulváre, finančné centrum, hlavné centrum, širšie centrum a prímestské časti.

Najväčší rozvoj dosiahlo v 90. rokoch po prechode z diktatúry na demokraciu a na prelome tisícročí. Naštartoval sa stavebný boom, mesto začalo prosperovať, rapídne narastal počet obyvateľov, začali prichádzať zahraniční investori, rozvíjal sa cestovný ruch. Vzniklo viacero veľkých spoločností a finančných korporácií, čo prispelo k výstavbe nového finančného centra, ktoré dostalo spoločné pomenovanie Sanhattan. Áno, tušíte správne, ak si myslíte, že názov je odvodený od Manhattanu. Keď som sa prechádzal mestom alebo som ho videl celé z výšky, naozaj mi to pripomínalo New York v takom menšom ponímaní alebo hociktoré iné americké veľkomesto.

Zakladateľ mesta Pedro de Valdivia má na hlavnom námestí Plaza de Armas čestnú sochu, na ktorej je zobrazený so svojím koňom a s mečom.
Zakladateľ mesta Pedro de Valdivia má na hlavnom námestí Plaza de Armas čestnú sochu, na ktorej je zobrazený so svojím koňom a s mečom.
Zdroj: Michal Hertlík

Tento rok som navštívil Houston v Texase a poviem vám, že medzi centrami oboch miest som nevidel takmer žiadny rozdiel. Veľké výškové budovy na mňa chceli padnúť na každej ulici. Boli široké, betónové a postavené na americko-európsky štýl. Rozvoj výškových budov vyvrcholil postavením mrakodrapov Titanium La Portada (194 metrov) a Gran Torre Santiago (300 metrov), ktorý sa svojou výškou stal najvyššou budovou Latinskej Ameriky. Európske myslenie, dômyselná príprava a efektívna organizácia prinášajú krajine aj mestu rozmach.

Pocta pre zakladateľa

Architektúra mesta je rozmanitá. Najstaršou existujúcou architektonickou pamiatkou je Kostol svätého Františka. V rokoch 1572 až 1618 ho postavil františkánsky rád. Na hlavnom oltári je zachovaný obraz Panny zo Socorra, ktorý pri zakladaní mesta priniesol Pedro de Valdivia. V samotnom centre mesta okolo hlavného námestia Plaza de Armas sú koncentrované koloniálne budovy z koloniálnych čias Španielov.

Nachádza sa tu najvýznamnejší kresťanský chrám – Metropolitná katedrála, postavená v druhej polovici 18. storočia. Vedľa je budova hlavnej pošty Čile, bývalý Palác kráľovského súdu (Palacio de la Real Audiencia), sídlo samosprávy mesta či významné mestské divadlo Teatro Municipal de Santiago.

Na priestrannom námestí nesmie chýbať obrovská socha zakladateľa mesta, ako to z latinskoamerických krajín poznáme. Pedra de Valdivia zvečnili na koni a s mečom v ruke. Námestie Plaza de Armas sa mi veľmi páčilo. Hovorí sa, že väčšina ľudí, ktorých na ňom stretnete, nie sú domáci Čiľania, ale zahraniční rezidenti a turisti.

Centrum lacnejšie než periféria

Zaujímavé je, že ceny nehnuteľností v centre sú oveľa nižšie než v okrajových častiach mesta. Mal by som seriózne zvážiť, či by som sa sem nemal presťahovať z drahej Bratislavy. Na druhej strane námestia je ďalšia socha, tentoraz s indiánskou tvárou, ktorá vyjadruje úctu k pôvodnému obyvateľstvu krajiny. Hneď vedľa som zišiel po schodoch do podzemia, kde som každých pár sekúnd mohol nasadnúť na metro do ďalších častí mesta.

Domáci obyvatelia trávia vonku na uliciach veľa času. Či už je reč o pouličných umelcoch, alebo o starších pánoch v klobúkoch, ktorí si vybehli zahrať šach na námestie.
Domáci obyvatelia trávia vonku na uliciach veľa času. Či už je reč o pouličných umelcoch, alebo o starších pánoch v klobúkoch, ktorí si vybehli zahrať šach na námestie.
Zdroj: Michal Hertlík

Zaujímavé bolo, že v metre majú na stenách nakreslené vtipné karikatúry politikov, z ktorých si robia dobrý deň. Aspoň viem, že aj Čiľania si zo svojej politickej scény vedia robiť žarty podobne ako my. Keď už som zabŕdol do politiky, nemožno nenavštíviť čilský prezidentský palác La Moneda. Budovu postavili v druhej polovici 18. storočia a patrí medzi vyhľadávané turistické atrakcie. Momentálne je sídlom Sebastiána Piñeru – staronového čilského prezidenta.

Je však otázne, či svoje druhé volebné obdobie vo funkcii skončí o pár rokov legálne alebo ho zosadí čilský ľud. Ide o mimoriadne vyhrotenú situáciu, ktorá pretrváva v celej krajine od októbra tohto roka. Do santiagských ulíc vyšlo viac ako milión obyvateľov, k masívnym protestom sa pripojili aj ostatné čilské mestá a snažia sa prezidenta a jeho vládu odvolať. Dôvodom nepokojov je zvýšenie cien verejnej dopravy v hlavnom meste. Čile sa tak pridalo k ostatným krajinám Latinskej Ameriky, kde sa protesty tento rok stupňujú a naberajú na sile.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

S príchodom jari sa začnú sa ozývať žalúdočné a dvanástnikové vredy. Sezónu majú aj zápaly močového mechúra či kožné ekzémy.

Sezónne diagnózy: Niektoré choroby sa vracajú na jar i jeseň. Viete ktoré?

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia