Veľké nešťastie. Poľský autobus smeroval na známe pútnické miesto v Medžugorí, no došlo k hrozivej nehode. Autobus havaroval na diaľnici A4 smerom na Záhreb. Podľa medializovaných informácií mal dostať vodič mikrospánok.

K ťažkej dopravnej nehode došlo podľa prvých informácií v sobotu o pol šiestej ráno. Autobus zišiel z cesty zhruba 50 kilometrov pred chorvátskym hlavným mestom. Chorvátsky minister vnútra Davor Božinović informoval, že v poľskom autobuse sa nachádzalo 44 ľudí - 42 cestujúcich a dvaja vodiči, pričom 32 ľudí je v súčasnosti ošetrovaných a 12 ľudí zomrelo. Podľa informácií poľských médií boli medzi cestujúcimi v autobuse 3 kňazi a 6 rehoľných sestier.

Žiaľ, stav mnohých ľudí je stále veľmi ťažký, o čom v nedeľu ráno informoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina. Ako povedal novinárovi TVN, preživší bojujú s veľmi odlišnými zdravotnými problémami. „Sú to veľmi odlišné rany, ktoré utrpeli pri tejto nehode,“ uviedol. „Niektorí z nich sú stále veľmi šokovaní a sú tiež zranení takým spôsobom, že im to bráni v najbližších dňoch opustiť nemocnicu,“ dodal. Medzi zranenými sú teda stále aj takí, ktorých stav je život ohrozujúci. Štyroch cestujúcich s najľahšími zraneniami dopravil domov poľský vládny špeciál.

K nehode došlo približne o 5.30 h ráno na ťahu Záhreb-Goričanin v smere na chorvátske hlavné mesto, kde autobus zhruba 50 kilometrov severne od Záhrebu zišiel z cesty.
Zdroj: Twitter/ @Agencija_HINA

Niekoľko hodín po tragédii o nej prehovoril jeden z preživších cestujúcich. „Bolí ma hlava, bolí ma hrudník, keď dýcham. Bolí ma aj noha. Cestovali sme dlho, z Varšavy. Išli sme do Medžugoria, v autobuse nás bolo veľa. Nepamätám si moment nešťastia,“ povedal Roman Wilenski. Ostatných ľudí v autobuse vraj nepozná, no všetci cestovali spolu.

V autobuse smrti mal s pútnikmi sedieť aj sám organizátor púte. Jaroslaw však pre poľský portál fakt.pl prezradil, že s ďalšími pútnikmi nebol kvôli nešťastnej udalosti. Pútnici vyrazili na cestu v piatok 5. augusta. Zišli sa z rôznych miest po celej krajine a svoju cestu začali z Čenstochovej, organizátor však musel na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány pre pohreb matky. „Mal som sa k nim pripojiť neskôr, mal som kúpenú letenku. Zaplatil som pre nich poistenie, ubytovanie v penzióne," dodáva.

Zároveň povedal, že je to preňho veľmi „bolestivá záležitosť“. Zvlášť, keď len prednedávnom pochoval svoju matku. „Teraz som sa vrátil z pohrebu a idem na políciu. Je to pre mňa naozaj ťažké, ale Božie súdy sú nám neznáme. Prosím o modlitby za účastníkov púte,“ hovorí organizátor. Jaroslaw tiež objasnil, že autobus prechádzal aj cez Českú republiku, kde sa podľa jeho slov menili vodiči.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia