Maribel vidí svojho manžela dva razy v roku. Vyše 30 rokov jej však z USA cez telefón hovorí aj to, ako sa obliecť. Juana a jej deti si vydýchnu, keď otec odchádza za prácou. Je migrácia vykúpením z domáceho násilia?

Manžel Raquel prekročil pred piatimi mesiacmi opäť ilegálne hranicu do Spojených štátov. Tridsaťročná žena sa sama stará o domácnosť aj o tri deti.

Strávili sme čas s Mexičankami, ktorých životy ovplyvňuje migrácia ich manželov.

Maribel – 34 rokov vzťahu na diaľku

Štyri obrovské izby na poschodí, ďalšie 4 na prízemí, rovnaký počet kúpeľní a veľká kuchyňa. V celom dome robí spoločnosť 6 televízorov.

Maribel (55) sa najprv zahanbí, keď ju poprosíme, či by nám ukázala dom, ktorý postavili za doláre zarobené manželom v USA, no napokon súhlasí. Maribel a Omar sa podľa jej slov brali z lásky. To však netušila, čo bude nasledovať.

„Odišiel do USA 4 mesiace po cirkevnom sobáši, už som bola tehotná. Odvtedy je tam. Vracia sa dva razy v roku – vždy v júli a okolo Vianoc,“ popisuje rodáčka z mexického štátu San Luis Potosí svoje manželstvo trvajúce 34 rokov.

„Chcel odísť, aby dal dieťaťu všetko, čo potrebuje. Rozumela som tomu, no peniaze nie sú v živote všetko. Navyše, pred svadbou tvrdil, že si ma tam zoberie so sebou,“ vraví. Ešte sa tak nestalo.

„Spojené štáty sú vraj veľmi liberálne na výchovu mladých dievčat,“ povedal manžel Maribel.

Partnerský život v Mexiku neraz ovplyvňuje silný mačizmus.
Partnerský život v Mexiku neraz ovplyvňuje silný mačizmus.
Zdroj: Noel Rojo

Omar emigroval prvý raz do USA ešte predtým, ako stretol svoju budúcu nevestu. Odišiel, lebo tam bol jeho otec i súrodenci a v San Luis Potosí nezohnal dobre platenú prácu.

V Spojených štátoch je od začiatku legálne, svoje dcéry i manželku tam teda mohol v minulosti doviesť. Dnes by to mohlo byť komplikovanejšie pre striktnejšiu politiku USA voči migrantom.

Najmladšia dcéra Aniz sa na nás ani neotočí, keď nakukneme do jej izby. Leží s nezáujmom na obrovskej manželskej posteli v obrovskom neporiadku. Podobný je v najväčšej izbe domu – spálni.

Pre neporiadok sa Maribel zdráhala previesť nás svojím domovom. Správna mexická žena má doma upratané, koniec-koncov, inak to nie je ani u nás.

Pri jednom z troch zrkadiel v spálni nám Maribel ukazuje svoje tetovania. Vytetované manželovo meno si dala prerobiť, keď sa ich vzťah zhoršil.

„Nebil ma, no slovné násilie tam bolo, takže som žila v rámci hraníc, čo on dovolil. Celé roky som sa starala o deti a bola iba doma – tak si to predstavoval.“

Podľa Maribel jej manžel cez telefón hovoril aj to, ako sa obliekať. Šatník, ktorý by svojou veľkosťou mohol byť samostatnou spálňou, je napriek tomu plný topánok na vysokánskych podpätkoch, kabeliek, tričiek a šiat. Iba ženiných.

Manžel si presťahoval svoje veci pred niekoľkými rokmi do vedľajšej izby. V nej je plná skriňa pánskych košieľ, akoby tu žil počas celého roka.

Omar sa nahneval, keď sa Maribel rozhodla zapísať sa na hodiny angličtiny. Hovorila mu celé roky, že chce študovať, ale on jej to nechcel dovoliť. Vyzvem ju, či si chce angličtinu precvičiť. Zahanbene sa usmeje a neisto vysloví pár anglických slovíčok.

„Študovala som 14 mesiacov, no pred tromi rokmi, dnes už si veľa nepamätám,“ silno stíska v ruke certifikát o absolvovaní kurzu. Tam si našla priateľov, s ktorými začala chodiť na kávu.

„Bola to lekcia angličtiny, ale aj života,“ vraví žena, ktorá sa po rokoch rozhodla neposlúchnuť svojho manžela. Vtedy sa Omar presťahoval do samostatnej izby...

Nad jedálenským stolom visí obraz Poslednej večere. Viera často pomáha mexickým ženám prežiť celé roky bez migrujúcich členov rodiny. Zároveň je tiež podľa psychológa ospravedlnením migrácie.

„Žena si myslí, že sa jej muž obetoval pre rodinu. V kresťanstve takúto obetu veľmi oceňujú. Aj ona nesie kríž, aby sa mali ekonomicky dobre,“ vraví Jorge Reyes Barrera.

Ekonomicky dobre sa táto rodina má. Dôkazom nie je len veľký dom a množstvo vecí v ňom či nové auto dovezené z Ameriky zaparkované pri dome, ale aj vyjadrenia Maribel: „Je mačo v zlom slova zmysle aj v tom dobrom – posiela nám financie. Vďaka nemu napríklad dievčatá chodili do lepších škôl.“

Psychológ Rogelio Diaz Guerrero vysvetľuje v knihe Psychológia Mexičana zmysel pre zodpovednosť tunajších mužov.

„Mexický robotník vysoko oceňuje peniaze. Mexická rodina je tradične zjednotená, vždy má strechu nad hlavou a jedlo,“ tvrdí.

Skriňa plná pánskych košieľ nenaznačuje, žeby tu muž žil iba pár týždňov v roku.
Skriňa plná pánskych košieľ nenaznačuje, žeby tu muž žil iba pár týždňov v roku.
Zdroj: Noel Rojo

Maribel hrdo ukazuje umelý vianočný stromček na medziposchodí ako symbol svojho boja s depresiou.

„Kedysi som stromček nezdobila, no potom mi kamarát povedal, že pre vnúčatá by som mala. A tak je tu,“ vraví v júni. Lieky na depresie brala celé roky, vybrali jej maternicu, prešla si hospitalizáciou v nemocnici pre čiastočnú paralýzu tela.

Heidi Ullmann z Princetonskej univerzity zistila, že manželky migrantov majú slabšie mentálne zdravie a väčší nábeh na srdcové choroby či obezitu ako ženy, ktoré migrácia nezasiahla.

Napriek nešťastnému manželstvu a všetkým chorobám, rozvod Maribel a Omara neprichádza do úvahy.

„Omar, ktorý pochádza zo vzdialeného ranča, nechce o rozchode ani počuť, jeho rodina je veľmi tradičná. A ja? Keby som sa rozhodla odísť, ľudia by si začali šuškať, že mám iného muža,“ popisuje Maribel realitu veľkého mexického mesta San Luis Potosí.

Yesica Yolanda Rangel Flores z Autonómnej univerzity San Luis Potosí tvrdí, že takéto ohováranie je forma symbolického násilia, s ktorým sa stretávajú partnerky migrantov.

Aj v tomto prípade hrá veľkú úlohu pri rozhodovaní o rozvode katolícke náboženstvo, ku ktorému sa v krajine prikláňa viac ako 80 percent populácie. Rozvod sa dokonca nespomína ani vtedy, keď dochádza k násiliu páchanému na ženách.

Maribel pripúšťa, že je pre ňu jednoduchšie zvládnuť pár spoločných týždňov v roku a po zvyšok roka mať svoj život s manželovou finančnou podporou. Mnohé Mexičanky, ktoré žijú celý život ako ženy v domácnosti, nepoznajú nič iné a od peňazí poslaných z USA sú tak závislé.

Juana – vydržala násilie

Pri dome postavil manžel malú pekárničku. Vôňa z nej sa nesie vzduchom na 100 metrov. V policiach už na pekáčoch čakajú sladké buchtičky čerstvo vytiahnuté z pece.

„Pečiem viac, keď je tu manžel. On upečené buchty rozváža a predáva,“ vraví.

Ponúka, aby sme ochutnali a usádza nás na stoličky pod vanilkový strom, z ktorého plodov má tiež príjem. Po dvore behajú 3 malé káčatká. V komunite pôvodných obyvateľov Nahua je starostlivosť o hydinu úlohou ženy.

„Manžel vždy nanosí domov sliepky, husi a kačky. A ja ich potom predám, keď je preč.“

Juana má 4 dospelé deti. Bývame niekoľko dní u jednej z jej dcér – Raquel.

„Mala som 15, keď otec prvý raz odišiel do USA. Moja mama si s ním veľa vytrpela, bil ju, nenechal ju odísť z domu,“ popisuje Raquel. Mama si na to zvykla.

„Vydržala, lebo chcela, aby sme mali kde bývať, nechcela, aby sme boli na ulici,“ rozpráva Raquel príbeh svojej rodiny po návrate z návštevy v rodičovskom dome.

V mexických dedinách je vždy na prvý pohľad viditeľné, ktorý dom patrí rodinám s migrantmi.
V mexických dedinách je vždy na prvý pohľad viditeľné, ktorý dom patrí rodinám s migrantmi.
Zdroj: Noel Rojo

Mama sa počas našej návštevy o svojej situácii nerozrozprávala. Mnohé ženy v komunite Zacayo ešte stále hovoria iba vtedy, keď ich vyzve muž.

„Migrácia môjho otca bola pozitívna. Mohli sme si od neho oddýchnuť. Hoci mame niekedy nadával aj cez telefón,“ spomína Raquel.

V minulom roku protestovali tisíce ľudí v uliciach miest po celom Mexiku proti násiliu páchanom na ženách. Podľa Amnesty International je veľkou prekážkou v riešení problému to, že neexistujú presné štatistiky, koľko žien je obeťami napríklad domáceho násilia.

Situácia u Juany sa zmenila, keď deti vyrástli. Otec mal konflikt s dvomi synmi a odvtedy prestal s násilníckym správaním. Stále migruje a jeho žena naďalej zostáva iba v dome, hoci muž nie je doma.

Rangel Flores vo svojej práci o násilí páchanom na ženách v komunitách zasiahnutých migráciou v štáte San Luis Potosí píše, že ženy, ktoré zostávajú, ich muži migranti často obmedzujú aj v sociálnom kontakte.

Raquel – sto rokov samoty

Raquel (30) trávi veľa času osamote. V komunite Zacayo je bežné, že sa žena po svadbe presťahuje do domu mužových rodičov alebo do mužovho domu postaveného na jeho pozemku.

Odchádza zo svojej komunity žien a prichádza medzi ženy z manželovej rodiny. Aj tieto zvyky spôsobujú, že ženy napokon trávia veľa času samy doma.

Dom, pred ktorým Raquel vyšíva, je postavený z betónových blokov. Izby vnútri nemajú dvere, iba záclony, vrátane kúpeľne. Okná sú štvorcové diery v stene zakryté pribitými drevenými doskami. Podobných je veľa ďalších domov v dedine.

Do kuchyne sa svetlo dostáva cez dvoje otvorených hlavných dverí, ktoré sa na noc zatvoria pred tichom a tmou, čo nastane vonku.

Ešte predtým sa Raquel zhostí úlohy, ktorá by vyľakala nejednu z nás. Po stene spokojne lezie tarantula veľká ako moja dlaň. Vraj sa tu normálne vyskytujú. Napriek tomu Mexičanka siahne po lopate a vynesie ju na dvor. Nemá teraz doma muža, ktorého by zavolala, aby sa o pavúka postaral.

„Odišiel v pondelok autobusom do Monterrey, odtiaľ k hranici, kde kráčali deň a noc púšťou. V sobotu večer už volal domov mojej svokre, lebo ja som stratila telefón. Povedal, že je o. k., nech sa už netrápime,“ popisuje už tretí ilegálny prechod svojho muža z Mexika do USA.

Pri tom predchádzajúcom o ňom nemala správy celé tri týždne.

„Vydýchla som si, keď zavolal. Na druhej strane je to zlý pocit, lebo nevieš, ako dlho tam bude, koľko budeš trpieť,“ Raquel ťažko prehltne, zahryzne si do pier, aby zastavila potrebu plakať. V očiach sa jej lesknú slzy.

Leo volá Raquel takmer každý deň, vždy, keď je v dedine signál. Ak signál nemajú, vymieňajú si esemesky.
Leo volá Raquel takmer každý deň, vždy, keď je v dedine signál. Ak signál nemajú, vymieňajú si esemesky.
Zdroj: Noel Rojo

Podľa Pew Research Center klesol počet mexických ilegálnych migrantov v Spojených štátoch v roku 2016 na 5,6 milióna, čo je polovica zo všetkých ilegálnych migrantov v krajine. Pritom iba 7 percent z nich je v krajine kratšie ako 5 rokov.

Z ilegálnych migrantov sa málokto vracia domov tak často ako Raquelin Leo. Z desiatich rokov, čo sú manželia, strávili Raquel a Leo viac než polovicu času oddelene. Ak nepracoval v USA, montoval nábytok vo fabrike v mexickom Monterrey.

Dvojica má svoje pozemky, na ktorých zvykla pestovať kukuricu. Už tak nerobia.

„Investícia bola väčšia ako zisk. Pestujeme trochu kávy a máme včely na med,“ vraví Raquel.

V regióne Huasteca v štáte San Luis Potosí je bežné, že obyvatelia vlastnia tak štvrť hektára pôdy, a to ešte v kopcoch, ktoré sú vzdialené aj hodinu chôdze od domu a v ktorých sa pôda obrába neľahko.

„Leo ešte stále platí pôžičku z banky, ktorú sme si zobrali, aby mohol zaplatiť prevádzačovi. Keď ju splatí, chceme dokončiť dom. Otvoríme jednu stenu, postavíme schody, dokončíme okná, dvere a kuchyňu,“ ukazuje Raquel, kde chcú robiť zmeny.

Migrácia sa miestnym nejavila vždy ako riešenie chudoby.

„Komunity migrantov pred 50 rokmi neboli chudobné, ani nevedeli, čo to znamená. Migrácia je dôsledok tlaku na mobilizáciu a dynamizáciu ekonomík. Štát hovorí, že ekonomika komunít nefunguje, lebo neprodukujú, čo by mali.

Globálny ekonomický koncept je v rozpore s konceptom života mexických komunít,“ vysvetľuje antropológ Marco Castillo z organizácie APOFAM, ktorá pracuje po celom Mexiku s rodinami migrantov, čo zostali v krajine.

Veľká časť Mexičanov bola závislá od poľnohospodárstva, no zmena klímy, nekvalitná pôda aj podpísanie Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA), ktorá vstúpila do platnosti v roku 1994, spôsobili, že mnohí farmári sa svojou prácou už nemohli uživiť.

„Migrácia je stratégia komunít, ako sa postaviť tlaku. Odísť do USA je možnosť, ako sa zapojiť do kapitalistického systému – lebo všetci chceme používať technológie a chodiť v trendovom oblečení. Zároveň môžu migranti podporovať rozvoj svojich komunít,“ vraví Castillo.

Pripomína však vplyv migrácie na ženy. „Ženy musia úplne zmeniť spôsob života. Majú viac povinností a väčšiu zodpovednosť,“ dodáva antropológ. „Zo strany mužov však za to často nemajú žiadne ocenenie, lebo oni sú tí, ktorí zarábajú, ženy len robia to, čo im prináleží.“

Raquel robí dvakrát denne čerstvé placky z kukuričnej múky na panvici na otvorenom ohni.

„Keď je Leo tu, navzájom si pomáhame. Chodí po drevo, aby som mohla variť. Teraz musím hľadať niekoho, kto mi ho donesie. Aj deti ho viac rešpektujú. Keď som sama, niekedy nechcú počúvať. Tiež im musím prejavovať viac lásky, keďže nemajú lásku od otca, takže som mama aj otec,“ popisuje matka troch detí.

Malý Jack už len veľmi sporadicky komunikuje so svojím otcom v USA. Odmieta ho.
Malý Jack už len veľmi sporadicky komunikuje so svojím otcom v USA. Odmieta ho.
Zdroj: Noel Rojo

Najmladší Jack má 6 rokov, je najväčší nezbedník. S otcom sa cez telefón skoro nerozpráva, hoci Leo volá takmer každý deň. „Asi je to tak lepšie, vždy bol z toho rozladený, keď spolu hovorili,“ vraví Raquel.

Predsa je však Raquel príkladom šťastnejšieho príbehu ženy, ktorá zostala. Na rozdiel od svojej mamy, ona vycestovala za prácou do hlavného mesta aj do Monterrey. Keď je manžel doma, dokonca varí.

Nie je to typický mačo, o akých hovoria ženy v štáte San Luis Potosí a akých popisuje psychológ Diaz Guerrero: „Mocný, odvážny, silný, nebojácny mačo, ktorý unáša, zvádza a niekedy dokonca znásilňuje objekt svojej lásky.“ Mačo, ktorý je viac ako žena.

V nedeľu Raquel s deťmi vymyslia, že sa ideme kúpať do rieky. Nabalíme si batôžteky s plavkami a oblečením, ktoré potrebujeme vyprať.

Raquel si ešte na poslednú chvíľu skráti nožnicami rifle. Vlezie za záves do kúpeľne a prezlečie sa. Keď vyjde von v šortkách, stoja pred ňou dcéry. Jedna má 8, druhá 10.

Premerajú si ju ako sudkyne a vyhlásia: „Takto chceš ísť?“

„Prečo? Sú krátke?“ spýta sa mama.

„Ocko by ťa takto nenechal ísť,“ povie jedno z dievčat.

Už v tomto veku vedia, čo sa patrí. Raquel si nohavice neprezlečie, ukáže tak svojim dcéram, že si môžu obliekať, čo uznajú za vhodné. Aspoň keď nie je doma otec. V tom čase tiež počúva hudbu, ktorá sa jej páči.

„Môj muž nemá rád tieto staršie pesničky, tvrdí, že už nie sú dobré, lebo nie sú moderné. Stiahla som si ich do mobilu, keď odišiel,“ vraví Raquel po kúpačke.

Zjedli sme večeru, riad je umytý, deti sledujú telenovely u svokry a Raquel vyšíva pred svojím domom. Sama.

Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia