Keď spojíme Oravu s Liptovom, otvára sa pred nami jedna z turisticky najzaujímavejších destinácií, aké môže naša krajina ponúknuť. Horská obec Malatiná, ležiaca presne na rozhraní týchto regiónov, si z každého môže zobrať to najkrajšie.

Okrem iných to dobre vedeli aj filmoví režiséri, ktorí s obľubou využívali obec a okolité scenérie pre svoje diela. Prvým známym filmom boli v šesťdesiatych rokoch Tri gaštanové kone, neskôr do dediny zavítal režisér Juraj Jakubisko s legendárnou Perinbabou. Ako kulisa poslúžila drevená stavba známa ako pajta v lokalite Grúň, ktorú v minulosti obývali bačovia s ovcami za nepriaznivého počasia. Tá si „zahrala“ aj v ďalšej známej rozprávke Sokoliar Tomáš. My sme pre zmenu prišli do zimnej rozprávky, kde vykukujúce slniečko striedalo husté sneženie. V dedine s nadmorskou výškou vyše 800 metrov v tomto období vlastne ťažko čakať iný scenár.

Malatiná

Poloha:

Žilinský kraj, okres Dolný Kubín, región Orava

 

 

Prvá písomná zmienka:

1313

 

 

Rozloha:

19,14 km²

 

 

Nadmorská výška:

803 m

 

 

Počet obyvateľov:

825 (k 31. 12. 2021)

 

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

 

2012 – 15,46 %

 

2013 – 14,21 %

 

2014 – 12,65 %

 

2015 – 10,79 %

 

2016 – 8,60 %

 

2017 – 5,48 %

 

2018 – 4,54 %

 

2019 – 4,67 %

 

2020 – 7,85 %

 

2021 – 5,74 %

 

2022 – 5,59 %

Keď víťazí srdce

Cesta mladej starostky Tatiany Červeňovej k súčasnej funkcii viedla až z Rakúska, kde dlhé roky žila a pracovala. Písal sa rok 2004, keď po skončení obchodnej akadémie odišla s vtedajším priateľom a dnes už manželom Martinom do tirolského mestečka Kitzbühel za prácou. V tamojšom hoteli pracovala ako čašníčka štyri roky. „Bola to veľmi cenná skúsenosť, za ktorú vďačím aj rodičom. Keby ma neboli viedli k zodpovednosti a pracovitosti, v zahraničí by som nikdy neuspela,“ nepochybuje. Po tom, čo si urobila nostrifikáciu na uznanie vzdelania, si našla zamestnanie office manažérky, vydala sa a porodila dcéry Tatianu, Leu a Isabell. Spokojný život v ekonomicky vyspelej krajine striedala s pobytom na Slovensku, kam ju podobne ako manžela ťahalo srdce. To nakoniec zvíťazilo, a tak sa rodina v roku 2017 vrátila k svojim koreňom do Malatinej. „Manžel pokračoval v práci s renováciou starého dreva, ja som si našla miesto účtovníčky a popritom som sa zaujímala o život ľudí v našej obci, ktorý sa zvlášť po pandémii akoby vytrácal, a slablo aj udržiavanie miestnych tradícií,“ hovorí. Aj to bol dôvod, prečo sa rozhodla zabojovať v komunálnych voľbách o starostovský post.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z MALATINEJ, KDE TO DO RÚK ZOBRALI ŠIKOVNÉ A POHĽADNÉ ŽENY, NÁJDETE V GALÉRII

Starosti s bytovkou

Pomerne nečakaný úspech prisudzuje tomu, že ľudia chceli zmenu. „Chcem im ju dopriať, aj keď doba je pre samosprávy naozaj extrémne ťažká a financie sú obrovským limitom,“ uvedomuje si starostka, ktorá popri práci na plný úväzok končí štúdium na Univerzite Mateja Bela. Jednou z najakútnejších úloh je z jej pohľadu zateplenie budovy základnej školy, a keďže tamojší žiaci nemajú k dispozícii telocvičňu, potrebovali by aspoň vonkajšie ihrisko. Zároveň sa už žiada rekonštrukcia objektu obecného úradu, veľkým problémom a hlavne bremenom pre obec je nedostavaná bytovka. „Keďže kontrola zistila vážne stavebné nedostatky, štátny stavebný dohľad nám zastavil výstavbu. V lete tam dokonca spadol balkón,“ dodáva starostka. Kedy bude sedemnásť bytov určených najmä pre mladé rodiny k dispozícii, tak momentálne nevie povedať.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia