Pozdraviť suseda

Pápeža si nenechal ujsť ani súčasný podpredseda KDH Marián Čaučík. Za jeho život sa ich na pápežskom stolci vystriedalo niekoľko: Pavol VI., Ján Pavol II., Benedikt XVI. a František. Spolu s manželkou Zuzkou čakali na Františka dva razy za rohom nunciatúry, jeho slovenského domova, a raz pred Prezidentským palácom. Samozrejme, prišli aj do Šaštína.

„Pavla VI. som vnímal iba cez obrazovku rakúskej televízie, ktorú sme v Bratislave dokázali naladiť. Jána Pavla II. som stretol osobne pri jubilejnej púti v roku 2000, ktorú zorganizoval vtedajší prezident Rudolf Schuster. Pozval na ňu aj troch zástupcov tretieho sektora. Počas návštevy Svätého Otca v roku 1995 som bol u pápeža na svätom prijímaní. Tretí raz som ho stretol osobne na audiencii pol roka pred jeho odchodom na sympóziu európskych a afrických biskupov, kde som bol ako riaditeľ Dobrej noviny. V tom čase už bol veľmi unavený. S pápežom Františkom som sa stretol pred troma rokmi na konferencii v Taliansku. Prišiel sa nám prihovoriť a potom sa s nami osobne stretol. Každý z tristo účastníkov si s ním podal ruku a prehodili spolu pár viet,“ spomína.

Ľudia, ktorí pápeža zdravili v uliciach, vnímali, že jeho osoba je pre nich dôležitá a dáva im pokoj. Zásadné bolo, že sa rozhodol prísť na Slovensko a venovať nám čas. „To je ten najvzácnejší pocit. Vnímal som intenzívne, že pápež práve teraz býva len kúsok od nás a je vlastne akoby naším susedom. Bolo pre mňa prirodzené ísť ho pozdraviť aspoň tak, ako sa dalo.“ Marián Čaučík vníma, že sa v jeho prítomnosti intenzívnejšie snaží stať lepším. „Pápeža môžeme vidieť cez médiá, osobné stretnutie je však výnimočné. Dôležité je vidieť ho pre jedinečnosť chvíle, ktorá zvýrazňuje, k čomu sa síce môžeme dostať aj tak, ale toto bolo niečo mimoriadne. Mimoriadne pre mňa bolo, že sa rozhodol prísť do mojej krajiny a nestretol som ho na medzinárodnom kongrese či na audiencii vo Vatikáne. Aj ja som sa zamýšľal, prečo prišiel v týchto ťažkých časoch práve k nám a venoval nám štyri dni. Preto som ho chcel vidieť a zažiť.“

Marián verí, že pápež nám zanechal niečo silné a Slovensko už nebude úplne také ako predtým. Sledoval príhovory a je presvedčený, že sa k nim máme vracať. „Povedal silné veci k našim dejinám, ktoré sú nezmazateľne poznačené vierou. U pani prezidentky povedal: ‚Nech táto krajina naďalej posilňuje posolstvo integrácie a pokoja. Ich dosah nech sa vyznačuje solidaritou prekračujúcou jej hranice, aby ju mohla dostať späť do centra dejín.‘ Toto bolo pre mňa silné,“ hovorí M. Čaučík, ktorý na Slovensku rozbiehal projekt Dobrá novina. Ten je založený najmä na solidarite a pomoci. Cez vianočné kolednícke akcie Dobrá novina sprostredkúva možnosť pomáhať v Afrike aj ľuďom z mnohých slovenských domácností.

VIAC FOTOGRAFIÍ ZO ŠAŠTÍNA NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia