Katolícka cirkev na Slovensku si pripomína sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, každoročnou septembrovou púťou do Šaštína. Tentoraz prišiel aj pápež.

Slovensko má za sebou už štvrtú návštevu Svätého Otca. Ján Pavol II. prišiel raz za Česko-Slovenska a potom ešte dva razy do samostatnej republiky. Aj František je už preč. Jeho cesta sa niesla v znamení množstva odkazov a pripomínania nevyhnutnej tolerancie a všímavosti. Do Šaštína za ním prišlo 50-tisíc ľudí.

Príčina vlastnej skazy

Pápež František zdôraznil, že vieru nesmieme redukovať na cukor, ktorý osladzuje život. Ježiš prišiel, aby priniesol svetlo tam, kde bola tma, čím sa temnota dostala na svetlo a musela ustúpiť. Preto proti nemu temnoty stále bojujú. „Kto prijíma Krista a otvorí sa mu, vstane z mŕtvych, a kto ho odmieta, uzatvára sa do tmy a je príčinou vlastnej skazy,“ dodal. „Takýchto prorokov potrebuje aj dnešné Slovensko. Nejde o to, aby sme boli k svetu nepriateľskí, ale aby sme boli vo svete znamením, ktorému budú odporovať, kresťanmi, ktorí vedia svojím životom ukázať krásu evanjelia, ľuďmi, ktorí nastoľujú dialóg, kde sú odlišné postoje, ktorí zjavujú bratský život, kde v spoločnosti panuje rozdelenie a nesvornosť,“ vyslovil.

Na konci svätej omše sa pápež František v poli vedľa národnej svätyne v Šaštíne rozlúčil so Slovenskom. Poďakoval biskupom, prezidentke Zuzane Čaputovej, civilným autoritám a všetkým, ktorí pripravovali jeho návštevu. „Drahí bratia, sestry, nastal čas rozlúčiť sa s vašou krajinou. Pri tejto eucharistii som vzdával Bohu vďaky za to, že mi umožnil prísť medzi vás, ako aj za to, že som mohol ukončiť svoju púť v nábožnom objatí vášho ľudu spoločným slávením dôležitého náboženského i štátneho sviatku vašej patrónky Sedembolestnej Panny Márie,“ tak znel posledný odkaz zo Šaštína.

„Ďakujem aj všetkým, ktorí rozličným spôsobom spolupracovali, predovšetkým modlitbou, a s radosťou opätovne pozdravujem členov a pozorovateľov ekumenickej rady cirkví, ktorí nás poctili svojou prítomnosťou. Nosím vás všetkých v srdci, ďakujem všetkým,“ dodal na záver.

VIAC FOTOGRAFIÍ ZO ŠAŠTÍNA NÁJDETE V GALÉRII

Chrobák v uchu

Tí, ktorí nemali vstupenky, a predsa chceli byť čo najbližšie, zostali za plotom areálu, niektorých oddeľovala voda zavlažovacieho kanála. Cezeň viedli dva mosty do sektorov. Jeden bol len pre zaočkovaných, druhý aj pre testovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie covid-19.

V Šaštíne potrebovalo pomoc zdravotníkov a lekárov až 47 ľudí. Do nemocníc previezli päť pacientov, o dvoch sa postarali leteckí záchranári. Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová informovala, že zachraňovali pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou a infarktom myokardu. Zvyšných troch previezli do nemocníc s ťažkým zranením ramena a so stavom po kolapse spojeným s bezvedomím. Pomoc potrebovali ľudia s kolapsmi z tepla, úrazmi, s bolesťami dolných končatín a nízkym krvným tlakom. V jednom prípade odstraňovali prisatého kliešťa a pomáhali dostať chrobáka z ucha jedného z pútnikov. Stalo sa aj, že dvoch pacientov napriek nahláseniu na tiesňovú linku zdravotníci na mieste nenašli. Pravdepodobne sa im polepšilo a odišli.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia