Nálezy z obdobia badenskej či lužickej kultúry, ale i osídlenia z vrcholného stredoveku objavili archeológovia počas svojho výskumu v Nemšovej, časti Kľúčové. Nachádzali sa medzi nimi črepy či časť dojčenskej fľaše.

Lokalitu skúmajú pre plánovanú výstavbu nových komunikácií. Archeológovia preskúmali v mestskej časti plochu o veľkosti približne 5500 štvorcových metrov, na ktorých sa im podarilo zachytiť tri hlavné horizonty osídlenia. "Približne pred 5500 rokmi sem prišiel ľud badenskej kultúry, v neskorej dobe kamennej, ktorej kultúrnu vrstvu máme doloženú v centrálnej časti. Tá sa však začína v dvojmetrovej hĺbke," načrtol Malec.

Neskôr toto osídlenie podľa neho náhle alebo postupne zaniklo, a prekryté bolo približne polmetrovou vrstvou zrejme zosunutej zeminy. "Po 2000 rokoch, približne v 15. storočí pred naším letopočtom, sem prišiel ľud v dobe bronzovej. Máme tu okrajovo zachytenú maďarovskú, mohylovú kultúru, ale najmä lužickú kultúru. Z dnešného pohľadu išlo o nejaké mesto, lebo tu máme niekoľko pôdorysov domov, veľa zásobných jám, je tu masívna kultúrna vrstva a v rámci nej sa nám podarilo zachytiť množstvo bronzových predmetov," priblížil.

Vedúci archeologického výskumu na lokalite v Nemšovej Juraj Malec.
Vedúci archeologického výskumu na lokalite v Nemšovej Juraj Malec.
Zdroj: TASR/RADOVAN STOKLASA

Postupným znižovaním plochy a systematickým detektorovým prieskumom odborníci zachytili približne 200 bronzových nálezov. Išlo mimo iného o dýku, 20 ihlíc, bojový čakan, fragmenty alebo celé šperky, dlátka. "Z keramiky sú tu krásne charakteristické zdobené črepy, zaujímavosťou je aj fragment nádoby na pitie, môžeme povedať, pravekej dojčenskej fľaše. Išlo o hrdlo nádoby, pôvodne malo predstavovať hlavu býka," doplnil Malec.

Z neskorej doby kamennej podľa neho odborníci objavili štyri masívne nôžky zvieracej plastiky, každá má desať centimetrov na výšku, išlo tak o niečo rozmerné. Po zániku osídlenia z doby bronzovej plochu osídlili ľudia ešte vo vrcholnom stredoveku, ale zrejme išlo už len o okrajovú časť vtedajšej dediny Kľúčové, dodal archeológ.

"Z môjho vlastného pohľadu ide o najbohatšie nálezisko, aké som kedy v živote skúmal, a to už robím dlho. V podstate ide o silné osídlenie z viacerých horizontov. Čo sa týka doby bronzovej, z mladej doby bronzovej máme zachytené pôdorysy domov, čo výskumy bežne nezachytia. Sú tu krásne bronzové nálezy, ide tak o veľmi bohatú materiálnu kultúru," skonštatoval Malec.

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Králiky rozhodne nepatria medzi tuctové obce, čaká vás tu nejedno prekvapenie.

Rarity horskej dediny: Na Králikoch pracujú na vytvorení lyžiarskeho raja

Každé štyri až päť rokov sa objavujú nové choroby zvieracieho pôvodu, proti ktorým nemáme imunitu ani vakcínu.

To najhoršie nás ešte len čaká! Podľa vedcov bude dochádzať k častejším a horším pandémiám

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

VTIPY ZO ŽIVOTA :) Z toľkej srandy pôjdete do kolien

Daniela Peštová a Pavol Habera

Nevera, rozvod a ťažká minulosť: HABERA a PEŠTOVÁ sú dôkazom pravej lásky!

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia