Za dva mesiace zapísal HENRI CHARRIÈRE trinásť zošitov, v ktorých verne a drsne zachytil svoj život v trestaneckej kolónii vo Francúzskej Guyane. Na doživotie ho odsúdili za vraždu, on však celý život tvrdil, že ju nespáchal.

Mal len dvadsaťpäť rokov, keď sa tento muž, prezývaný Motýľ, ocitol 26. októbra 1931 pred súdom v Justičnom paláci v Paríži. Obžalovali ho z vraždy pasáka Jeana Legranda, známeho ako Malý Roland. Korunný svedok z prostredia temných kruhov na Montmartri v procese odprisahal, že v deň vraždy Motýľa stretol a ten ho požiadal, aby zašiel do nemocnice a zistil, v akom stave je postrelený Malý Roland, ktorého podľa vlastných slov chcel „odbachnúť“. V prípade, že žije, mu Motýľ odkázal, aby nič nepovedal. Legrand v nemocnici skonal, no pred smrťou údajne vypovedal, že jeho vrahom je Motýľ. Policajný inšpektor, ktorý tento skutok vyšetroval, uviedol aj motív: Malý Roland v podsvetí šíril informácie, že Charrière je udavač.

Možno na tom bolo trocha pravdy, pretože v správe parížskeho komisára Mazillira z apríla 1930, približne rok pred vraždou Malého Rolanda, stálo: „Pán Henri Charrière, nazývaný Motýľ, mi preukázal služby, na základe ktorých som mohol zatknúť veľký počet kriminálnikov z podsvetia.“ Proces s Henrim Charrièrom sa začal dopoludnia o desiatej a večer o jedenástej hodine šesť sudcov vynieslo verdikt: doživotné väzenie a desať rokov nútených prác s deportáciou do Francúzskej Guyany bez možnosti prepustenia. Po vypočutí rozsudku Charrière vyhlásil, že je nevinný a za jeho odsúdením sú policajné machinácie. Proti rozsudku sa neodvolal. Uvažoval, či to spraviť. Dospel k záveru, že nie, podľa neho by to bola strata času. Bude mať viac šťastia pred iným súdom? Aby dostal namiesto doživotia dvadsať rokov? Nie, slobodu si vybojuje sám. Na kňazovu otázku, prečo sa do toho pekla tak ponáhľa, odpovedal: „Aby som mohol čím skôr ujsť, otče.“

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Trestanecká kolónia

Na svet prišiel v roku 1906 v Ardèche. Rodičia boli učitelia, okrem syna mali ešte dve dcéry. Keď mal jedenásť rokov, zomrela mu matka a otec, ktorý ho zbožňoval, toleroval aj to, že mu učenie príliš nevoňalo. Nebránil mu ani vtedy, keď v sedemnástich opustil rodný dom a prihlásil sa k námorníctvu. Vydržal tam dva roky. Krátko po nástupe prišiel do konfliktu s veliacim dôstojníkom, za čo skončil v trestnej rote. Tam si dal na hruď vytetovať výrazného motýľa, z čoho vznikla jeho celoživotná prezývka. Plnenie príkazov nebolo jeho silnou stránkou, preto rozmýšľal, ako čo najrýchlejšie zanechať službu na lodi. Nakoniec ho prepustili pre zdravotnú nespôsobilosť. Úmyselne si poškodil palec na ľavej ruke tak, že mu ho museli amputovať. Za tento úraz dostával dokonca invalidnú rentu.

Po odchode z námorníctva si chcel užívať život bez rozkazov a príkazov. Hoci sa oženil a mal dcéru, žiadne „obyčajné“ zamestnanie ho nelákalo. Túžil po dobrodružnom živote, čo mu z jeho pohľadu umožňovalo parížske podsvetie. Veľmi rýchlo doň zapadol a pre tetovanie ho nenazvali inak ako Motýľ. Začínal ako zlodej a pravdepodobne i pasák, no do povedomia šéfov podsvetia sa dostal vďaka „talentu“ otvoriť a vylúpiť takmer každý trezor. Aby sa posunul v hodnotovom rebríčku gangstrov na vyššiu priečku, nepísaným pravidlom vraj bolo niekoho zabiť. A tak údajne na objednávku jedného zločinca zavraždil pasáka Malého Rolanda. Onedlho sa ocitol v rukách polície, po krátkom procese prišiel rýchly rozsudok.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Iba týždeň chodili deti do školy a potom si užívali jarné prázdniny.

Oravčania píšu premiérovi: Pustite naše deti do škôl

Jozef Iľko, meteorológ

Tragédia v živote nášho najznámejšieho meteorológa: JOZEF IĽKO sám vychoval dve dcéry

Ilustračná snímka

Kráľovská rodina plánuje nahradiť Meghan: Divadlo sa svojej patrónky nechce vzdať

Daniela mala Po očkovaní vakcínou SPUTNIK mierne vedľajšie účinky, čaká na ďalšiu dávku.

VIDEO: Slovenku Danielu v Moskve zaočkovali Sputnikom V. Ako to zvládla?

Hokejista má s Kanaďankou Lindsey (†35) malého syna.

Tragédia! Známy hokejista prišiel o manželku (†35). Osudným sa jej stal pokus o záchranu psíka

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia