„Konečne sme splatili úvery, ktoré boli nastavené za veľmi nevýhodných podmienok,“ hovorí po troch rokoch vo funkcii novozámocký primátor Otokar Klein.

Centrom Novozámockého okresu v Nitrianskom kraji je moderné okresné mestečko Nové Zámky. Nachádza sa na brehu rieky Nitra v strednej časti Podunajskej nížiny, ktorá je súčasťou Malej dunajskej kotliny.

Mestom, ktoré bolo pôvodne vybudované a postavené na rozsiahlom Novozámockom močiari, preteká rieka Nitra.

Ten, kto toto mesto už niekedy navštívil, vie, že do nášho hlavného mesta je z neho len na skok – Bratislava je od Nových Zámkov vzdialená sto kilometrov a zhruba taká istá vzdialenosť delí Novozámčanov aj od metropoly Maďarska, Budapešti.

Ak do mestečka prídete, iste budete pátrať po tom, prečo sa vlastne Nové Zámky volajú Novými Zámkami. Po hrade či skutočnom zámku totiž v meste nenájdete ani stopy. To, čo nie je však viditeľné dnes, v minulosti zohrávalo veľkú úlohu ako obrana pred nepriateľskými nájazdmi.

V meste vznikli hrady dva. Prvý hrad veľmi významnú historickú rolu nezohral, zato druhý áno. Navrhli ho dvaja talianski architekti, bratia Baldigarovci. Hrad mal dve brány a komplexný tunelový systém.

Po dokončení opevnenia, ktoré nesie názov Novum Castellum, preto Nové Zámky, sa hrad stal najmodernejšou renesančnou pevnosťou svojej doby. Až dodnes určuje obvod bývalej pevnosti pôdorys vnútorného mesta, v ktorom sa, mimochodom, jazdí zásadne v jednosmerných okruhoch :).


Nové Zámky

Rozloha: 72,56 km²

Obyvateľstvo: 38 486 (31. 12. 2016)

Národnostné zloženie (2011): Slováci - 64,62 %; Maďari - 22,36 %, nezistená - 11,71 %

Počet obyvateľov v Nových Zámkoch bol k 31. 12. 2015: 39 130

Počet žien: 20 598

Počet mužov: 18 532

Z pohľadu vekovej štruktúry je priemerný vek obyvateľov mesta Nové Zámky 41,64 rokov.

Nezamestnanosť: okres Nové Zámky - 3,72% (dec. 2017, štatistický úrad)


V úrade nespieva. Otokar Klein je primátorom prvé volebné obdobie,mesto sa konečne stalo otvorené a prístupné obyvateľom.
V úrade nespieva. Otokar Klein je primátorom prvé volebné obdobie,mesto sa konečne stalo otvorené a prístupné obyvateľom.
Zdroj: Henrieta Ďurovová

V úrade nespieva

„Napriek tomu, že som svojich prvých päť dní prežil v Bratislave, vyrastal som tu, v Nových Zámkoch,“ privítal nás na mestskom úrade primátor Otokar Klein. „Tu som chodil do škôlky, na základnú školu a rok na gymnázium, takže k tomuto mestu ma viažu všetky spomienky.“

V roku 2014 kandidoval na post primátora v komunálnych voľbách do mestského zastupiteľstva v Nových Zámkoch a voľby s prehľadom vyhral.

„V tomto meste mám rodinu a priateľov a napriek tomu, že som prešiel kus sveta, vždy som sa sem vrátil a zostávam tu. Áno, mal som možnosť zostať vo svete,“ zasmeje sa.

„Vo Viedni, v Amerike, ba dokonca v Japonsku, v Mexiku, mal som ponuky, aby som sa tam usadil s rodinou, ale vždy sme sa vrátili domov. Tak, ako som tu vyrastal ja, vyrastajú tu aj moje deti.

Ako vnímam po troch rokoch politiku? Nuž, všeličo je inak, ako som si predstavoval, pretože fungovanie samosprávy nie je závislé len od jedného človeka. Mnohí si myslia, že primátor môže všetko, no jeho kompetencie sú obmedzené. Všetky rozhodujúce práva má mestské zastupiteľstvo, jeho rozhodnutia sú záväzné aj pre mňa.

Prečo som sa rozhodol vstúpiť do politiky? Moje pôvodné povolanie si žiadalo stále cestovať a byť mimo domu. Keď sa mi narodil syn, najmladšie dieťa, povedal som si, že by bolo dobré zostať doma s rodinou.

Politika mi vzdialená nebola, pretože som aj podnikal, a navyše, mal som pocit, že je čas, aby sa niečo zmenilo aj v tomto meste. To smerovanie mesta, ktoré bolo totiž nastavené, zaspalo dobu a bolo treba konečne niečo zmeniť, nielen o tom rozprávať,“ hovorí primátor, ktorého časť verejnosti vníma a pozná ako známeho operného speváka.

„Čo sa nám za posledné tri roky podarilo? Predovšetkým mesto oddlžiť, zmenil sa systém fungovania úradu i firiem s účasťou mesta, kontrolujeme každé vynaložené euro, myslím si, že je to aj vidieť. Napokon, aj INEKO nás hodnotí pozitívne.

Ďalšou dôležitou zmenou bola otvorenosť samosprávy voči občanom. Mnohí z nich nemali roky možnosť komunikovať s primátorom, nemali možnosť získavať informácie. Úrad sme teda otvorili, je to o prístupe zamestnancov k občanom.

Kedysi bola väčšina dvier na kanceláriách zamknutá a človek sa k úradníkovi ani nedostal. Toto sa dnes stať nemôže. Sme tu preto, aby sme ľuďom slúžili, je pre mňa dôležité, aby chodili na úrad s dobrým pocitom; to platí pre zamestnancov, pretože potom aj tí, ktorí na úrad prídu, budú sa cítiť rovnako príjemne.“

Na kávu či obed? Skúste mestský podnik, podporíte mesto Nové Zámky.
Na kávu či obed? Skúste mestský podnik, podporíte mesto Nové Zámky.
Zdroj: Henrieta Ďurovová

Dostávame sa k výpočtu zrealizovaných vecí.

„Splatili sme úvery, ktoré boli nastavené za veľmi nevýhodných podmienok, budujeme infraštruktúru, len za minulý rok sa nám podarilo zrekonštruovať viac ako polovicu chodníkov v meste, čakajú nás opravy ciest, reálna výmena kompletného povrchu.

V minulosti v meste rozpredali škôlky a keď som nastúpil do funkcie, na ,ulici‘ sme mali asi 200 detí. Postavili sme dve úplne nové triedy v predškolských zariadeniach, tento problém sme vyriešili, rovnako sme zvýšili aj kapacity detských jaslí.

Z čoho som sklamaný, je náš priemyselný park, pretože celé roky sme o ňom počúvali, no keď som sa oň začal zaujímať, ukázalo sa, že to boli len prázdne reči. Nevyňali pôdy pod parkom v období, keď to bolo možné bez poplatku, nepripravili ani infraštruktúru, na ktorú boli v minulosti peniaze.

Bolo to sklamanie, no napriek tomu sme radi, že sa nám podarilo do Nových Zámkov pritiahnuť zamestnávateľov. Snažíme sa fungujúcim firmám vychádzať v ústrety, domácim aj zahraničným.“

Mestské podnikanie

Primátor Otokar Klein už spomenul, že mesto podniká. Je zaujímavé, že už asi tretí rok prevádzkuje mestskú reštauráciu, v ktorej si dáte nielen kávu, ale aj dobré jedlo. Pod palcom ju má Katarína Ondrejíková.

„Sme príspevková organizácia, ale fungujeme v konkurenčnom prostredí, teda organizujeme oslavy a všetko, čo k tomu patrí. V reštaurácii na námestí máme kapacitu okolo šesťdesiat ľudí, väčšie akcie preto usporadúvame tu v jazdiarni,“ prezeráme si spolu krásne zrekonštruované priestory v areáli bývalých vojenských kasární.

V registri nehnuteľných národných pamiatok Slovenska figurujú pod zaužívaným názvom Kasárne Márie Terézie.

Kasárne boli postavené v štýle klasicizmu, svoje architektonické znaky si zachovali dodnes. V prvých desaťročiach 20. storočia boli kasárne obohatené o vojenskú jazdiareň. V spomínanom registri figuruje pod názvom Stará husárska jazdiareň.

Po roku 1968 do areálu nasťahovali vojakov sovietskej armády, ktorí po revolúcii v roku 1989 kasárne opustili, a tak sa stali majetkom mesta.

Vojenská jazdiareň či mestská reštaurácia, to všetko dnes Novozámčanomspríjemňuje voľný čas. Všetko pod dohľadom Kataríny Ondrejíkovej.
Vojenská jazdiareň či mestská reštaurácia, to všetko dnes Novozámčanomspríjemňuje voľný čas. Všetko pod dohľadom Kataríny Ondrejíkovej.
Zdroj: Henrieta Ďurovová

Mestu sa podarilo získať nenávratný finančný príspevok Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v rámci Regionálneho operačného programu (ROP) s názvom Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov – intervencie do nehnuteľných kultúrnych pamiatok.

Z historickej jazdiarne tak konečne vyrástol kultúrny objekt, ktorý slúži kultúrno-spoločenskej a osvetovej činnosti.

Hrdí na hokej

Začiatky ľadového hokeja v Nových Zámkoch siahajú do roku 1974, keď bola v meste vybudovaná prvá umelá ľadová plocha. Dovtedy museli korčuliari cestovať za ľadom do Nitry.

Začiatkom 80. rokov sa umelá ľadová plocha začala postupne zastrešovať a objekt dostával tvár zimného štadióna. Je zaujímavé, že celý objekt bol stavaný v akcii „Z“, teda dobrovoľnícky.

V Nových Zámkoch sme preto nemohli obísť prezidenta klubu HC Nové Zámky Františka Suchardu, ktorý patrí nielen k dlhoročným hokejovým funkcionárom, ale i domácim podnikateľom.

„Pred tromi rokmi sme vyhrali druhú ligu, pred dvoma prvú a teraz sme konečne v extralige. Nie je to však jednoduché, pretože Nové Zámky takúto vysokú súťaž nikdy nehrali,“ pochváli na úvod nášho stretnutia domácich športovcov.

„Máme problém získať pomocných pracovníkov okolo hokeja, lebo jednoducho nie sú. Napríklad masérov. Ale ideme krok za krokom, podarí sa to. Prečo práve hokej? Nuž, niekto má golf, niekto jachtu, iný zasa chodí na poľovačky do Afriky, ja sa venujem hokeju,“ hovorí František Sucharda, ktorý ale prezradí, že sám hokej na rozdiel od jeho synov nehrával.

„Snažím sa však klub nastaviť tak, že keď raz odídem, aby fungoval naďalej. Zatiaľ to tak nie je. Ako som sa k hokeju dostal? Nuž, keď bol starší syn škôlkar, doniesla domov manželka korčule, že máme ísť na zimný štadión, lebo deti zo škôlky chodili na hokej. Protestoval som, že kto tam bude chodiť do tej zimy :).

Tak­že hádam aj preto mám u nej pochopenie, pretože v prípade potreby jej pripomeniem, kto nás tam poslal. Obaja synovia sa venovali hokeju, starší skončil minulý rok zo zdravotných dôvodov. Štadión máme v prenájme, snažíme sa doň investovať, aby spĺňal všetky nutné podmienky prevádzky. Preinvestovali sme tam okolo 700 000 eur, je to aj vidieť.“

Šéf HC Nové Zámky František Sucharda je na svoj klub patrične hrdý.
Šéf HC Nové Zámky František Sucharda je na svoj klub patrične hrdý.
Zdroj: Henrieta Ďurovová

Športový dôchodca

Na zimnom štadióne stretávame útočníka a novozámockého kapitána Marka Dubca, rodáka z Nitry, ktorý hral hokej za Nové Zámky od leta 2013. V minulosti si obliekal aj dresy Zvolena, Trenčína, Spišskej Novej Vsi, českého Vsetína, anglického Basingstoke či francúzskeho Brianconu.

Tridsaťšesťročný hokejista ukončil aktívnu kariéru, teraz sa bude venovať najmladším, deťom.

„Na zimný štadión ma priviedli rodičia a nakoniec z toho bola pekná 17-ročná hokejová kariéra. Áno, mohol som zostať niekde vo svete, ale pre hráča je vždy zaujímavé hrať aj doma, pred domácim publikom. Spoločne sme tu dosiahli pekné úspechy a teraz sa pre mňa začína nová etapa. Či však s rodinou zostaneme v Nových Zámkoch, alebo inde, to sa ešte uvidí.“

Historické mesto Rómov

V roku 1782 sa usadili v meste Rómovia a založili rozľahlú tzv. cigánsku štvrť – péro, ktorá bola zdemolovaná v 60. rokoch 20. storočia. Medzi rokmi 1856 až 1868 fungovala v meste aj rómska škola. Podľa Wikipédie významnú skupinu Rómov tvorili hudobníci.

Od polovice 19. storočia sa stalo zaujímavosťou železničnej stanice v Nových Zámkoch vyprevádzanie a vítanie vlakov rómskou kapelou, ktorá hrávala najčastejšie Rákócziho pochod.

Tento zvyk sa zachoval až do konca prvej svetovej vojny. Táto tradícia bola po zákaze ešte raz obnovená medzi rokmi 1938 – 1944, no po skončení druhej svetovej vojny úplne zanikla.

Nové Zámky boli počas druhej svetovej najviac bombardovaným slovenským mestom. V tomto období jeho obyvateľstvo zažilo tri veľké bombardovania anglo-americkými leteckými silami.

V histórii má svoje nezameniteľné miesto rómska kapela. Na historickej snímke Ladislava Luppu hrajú Rómovia na námestí v Nových Zámkoch v roku 1938.
V histórii má svoje nezameniteľné miesto rómska kapela. Na historickej snímke Ladislava Luppu hrajú Rómovia na námestí v Nových Zámkoch v roku 1938.
Zdroj: Henrieta Ďurovová

V júni 1944 boli z Nových Zámkov vypravené dva deportačné vlaky, ktoré odviezli Židov z Nových Zámkov a okolia do vyhladzovacieho tábora Osvienčim. Zo 4 800 deportovaných Židov v Osvienčime zomrelo 4 386.

Toto kruté obdobie pripomína v miestnej synagóge viacero pamätníkov holokaustu. Židovská komunita v meste má dnes menej ako sto členov.

Nové Zámky si teda prežili svoje a rovnako aj jeho obyvatelia. V súčasnosti mesto žije nielen športom, ale i rôznymi kultúrno-spoločenskými podujatiami. V každom ročnom období sa v Nových Zámkoch konajú rôzne akcie, medzi tie najchutnejšie patrí gurmánsky jesenný klobáskový gastrofestival.

V meste stojí aj Galéria umenia Ernesta Zmetáka, ktorá bola zriadená na podnet novozámockého rodáka akademického maliara Ernesta Zmetáka prvého januára 1979. Samozrejme, že Novozámčanom nechýbajú ani moderné nákupné centrá či vychytené kúpalisko. Vždy sa tu niečo deje a stačí sa len zastaviť.


Anketa

Viktória Botošová (27): V Nových Zámkoch som sa narodila, toto mesto mám rada a celý môj život je tu.

Slavomír Fūlle (38): Je tu dosť málo pracovných príležitostí, to bol dôvod, prečo sme sa s rodinou odsťahovali. Či sa sem vrátime? Asi už nie.

Iveta Banyárová (50): Je to moje rodné mesto, mám tu príbuzných, priateľov, rodinu a prácu.


Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia