Kým doposiaľ na Slovensku pri koronavírusovej téme dominovali otázky súvisiace s celoplošným testovaním a lockdownom, dnes je hlavnou témou vedcov, lekárov, politikov a celej spoločnosti očkovanie proti covidu-19. Vo svete počet ľudí nakazených koronavírusom prekročil desivé číslo sto miliónov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí je presvedčený, že vo februári sa zdravotníkom podarí zaočkovať štvrť milióna ľudí. Slovensko má zmluvne potvrdenú dodávku 7,5 milióna vakcín dvoch typov, čo postačí na zaočkovanie 85 percent dospelej populácie. Ale po problémoch s ich dodávkami je vo hviezdach, kedy sa vakcíny dostanú do rúk zdravotníkom na celom Slovensku. A v takom množstve, ako potrebujeme. Podstatnú časť vakcín majú ich výrobcovia dodať našim zdravotníkom až po lete, v treťom a vo štvrtom kvartáli tohto roka. A to nie je správa z kategórie tých najlepších.

Slovensko, tak ako všetky krajiny Európskej únie, sa spoliehalo aj na dodávky takzvanej oxfordskej vakcíny zo Spojeného kráľovstva. Slovenská republika si vo firme AstraZeneca objednala 3,6 milióna dávok, čo by výrazne urýchlilo tempo očkovania. Lenže britská firma si zmluvne potvrdené záväzky voči Slovensku ani celej Európskej únii neplní. Jej predstavitelia tvrdia, že je to pre problémy vo výrobe vo farmaceutickom závode vo Švédsku, ale čuduj sa svete, dodávky vektorovej vakcíny pre Spojené kráľovstvo fungujú bezchybne. Podľa slov ministra Krajčího je nevýhodou očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca jej nižšia účinnosť, čo zdržalo jej schválenie Európskou agentúrou pre lieky.

„Táto vakcína má účinnosť 64 percent, lenže bola testovaná prísnejšie než vakcíny od Moderny a Pfizera,“ vysvetľuje infektológ Peter Sabaka. Špecialista na vakcíny proti covidu-19 varuje, že keby sa očkovanie bežnej populácie odsunulo z apríla až na koniec leta či na začiatok jesene, bola by to úplná katastrofa. Opatrný postoj k očkovacej látke od firmy AstraZeneca zaujal v Nemecku výbor pre očkovanie. Pre nedostatok relevantných údajov zdravotníkov upozornil, že vakcína tejto firmy sa momentálne odporúča len pre osoby vo veku od 18 do 65 rokov.

Tretia vakcína pre Európu

Z Európskej agentúry pre lieky sa v posledný januárový pracovný deň rozletela do sveta povzbudzujúca správa: vakcína od britskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca Oxfordskej univerzity sa môže používať na očkovanie aj v členských štátoch EÚ. Pravda, ide len o podmienečnú registráciu, ale to nič nemení na význame tohto dlhoočakávaného rozhodnutia. Agentúra vo svojom rozhodnutí konštatuje, že vakcína určená pre dospelých od 18 rokov spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín, ktoré vyžaduje Európska únia. Vakcína má síce v porovnaní s očkovacími látkami od firiem Pfizer a BioNTech aj od Moderny nižšiu účinnosť, ale jej veľkou výhodou je to, že sa nemusí skladovať pri nízkych teplotách.

 

 

Aj po schválení vakcíny ostáva stále aktuálna otázka, koľko dávok dostane od výrobcu EÚ. Minister zdravotníctva Marek Krajčí predpokladá, že vo februári dostaneme 210-tisíc dávok novej vakcíny, ktorá sa zrejme nebude používať u ľudí vyššej vekovej kategórie. Vakcína pri testoch preukázala dobré výsledky na zaočkovaných ľuďoch do veku 55 rokov. Prvé vakcíny prídu na Slovensko už najbližšiu nedeľu. Európska únia však stále trvá na dodaní pôvodne objednaných 80 miliónov dávok, AstraZeneca tvrdí, že pre problémy vo výrobe môže EÚ dodať iba necelú polovicu. Veľkú predvídavosť ukázala ostatným krajinám Únie nemecká vláda, ktorá už objednáva vakcíny na rok 2022 pre prípad, že situácia si vyžiada ďalšie očkovanie. Tržby britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca v roku 2019 prevýšili 24 miliárd dolárov, trhová hodnota spoločnosti je dnes 133 miliárd dolárov!

 

 

Na konci januára bolo na Slovensku zaočkovaných proti koronavírusu 124-tisíc ľudí, časť z nich dostala už aj druhú dávku vakcíny. Zaočkovaní ľudia budú mať protilátky aj na mutácie koronavírusu, ktoré sú na území Slovenska. Tento tyždeň pribudnú nové vakcinačné centrá, ich počet sa zvýši na 52. Najviac zaočkovaných ľudí je v Bratislavskom, Košickom a Žilinskom kraji. Dodávky vakcíny od firmy AstraZeneca umožnia zdravotníkom otvoriť aj veľkopacitné vakcinačné centrá.

Anketa
Ktorou vakcínou by ste sa nechali zaočkovať?
  • 5%
  • 24%
  • 3%
  • 38%
  • 30%

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Iba týždeň chodili deti do školy a potom si užívali jarné prázdniny.

Oravčania píšu premiérovi: Pustite naše deti do škôl

Jozef Iľko, meteorológ

Tragédia v živote nášho najznámejšieho meteorológa: JOZEF IĽKO sám vychoval dve dcéry

Ilustračná snímka

Kráľovská rodina plánuje nahradiť Meghan: Divadlo sa svojej patrónky nechce vzdať

Daniela mala Po očkovaní vakcínou SPUTNIK mierne vedľajšie účinky, čaká na ďalšiu dávku.

VIDEO: Slovenku Danielu v Moskve zaočkovali Sputnikom V. Ako to zvládla?

Hokejista má s Kanaďankou Lindsey (†35) malého syna.

Tragédia! Známy hokejista prišiel o manželku (†35). Osudným sa jej stal pokus o záchranu psíka

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia