Zakaždým, keď prechádzam cez Svit, očarí ma záplava červene šíriacej sa z neomietnutých fasád tehlových domov Baťovej kolónie. Mesto sa červená vo dne v noci ako nedočkavá nevesta, ktorá túžobne očakáva radovánky svadobnej noci.

Historici, ktorí sa venujú dejinám Svitu, jedného z najmladších slovenských miest, to majú s pátraním po jeho minulosti podstatne ľahšie než ich kolegovia, ktorí skúmajú históriu sídiel založených v stredoveku. Veľa sa môžu dozvedieť od pamätníkov, ktorí si ešte spomínajú na dni, keď sa začal písať príbeh mesta. História jeho vzniku má celkom inú podobu, než majú mestá či dediny, ktoré vám už viac ako dva roky predstavujeme v tomto seriáli.

Zvyčajne to chodí tak, že prvé je na svete mesto, až potom prídu za ľuďmi továrne. Vo Svite to bolo presne naopak. Najprv sa v hlave českého výrobcu obuvi Tomáša Baťu zrodil nápad postaviť pod Vysokými Tatrami ďalšiu fabriku a potom popri jej výstavbe položili základný kameň nového mesta.

Svit

Lokalizácia: Prešovský kraj, okres Poprad, región Spiš

 

Prvá písomná zmienka: 1934

 

Počet obyvateľov: 7 790

 

Nezamestnanosť: 5,62 % v okrese Poprad

Bod nula

Eva Potočná má v malíčku históriu Svitu aj bývalej Baťovej fabriky, dnes nesúcej meno Chemosvit, v ktorej si ako redaktorka podnikových novín „odkrútila“ štvrťstoročie. Rodáčka z Ústí nad Labem je nanajvýš plodná a úspešná publicistka, na konte má niekoľko publikácií či už o kúpeľnej obci Vyšné Ružbachy, o Slovenskom raji, Rožňave, alebo zaniknutých kúpeľoch. Samozrejme, že medzi nimi nechýba monografia o Svite. V prestížnej súťaži Najkrajšie knihy o Slovensku aj v súťaži o najkrajšiu populárnu monografiu získala za svoju mimoriadne úspešnú tvorbu tri ocenenia.

„V časoch, keď ešte na mieste dnešného Svitu nestáli žiadne budovy, nebolo od obce Lučivná až po Poprad žiadnej dediny. Bol to len dlhý kus cesty, kde stáli dve krčmy, poskytujúce občerstvenie furmanom a pocestným. Krčma Stupava bola dokonca až z roku 1777. Začiatkom roku 1934 sa začalo povrávať, že za krčmami, kde sa ťahal močiar, a na pasienkoch s kolibou, so salašom a skladom dreva majú Česi postaviť akúsi fabriku.

Ľudia z okolitých dedín sa tešili, že v nej dostanú zárobok, zlepší sa im život. Prvý zápis o tom, že firma Baťa Zlín sa zaujíma o kúpu pozemkov na výstavbu fabriky je z 9. marca 1934. V ten deň sa obecné zastupiteľstvo vo Veľkej dohodlo, že Baťovej firme predá pozemky v lokalite Štokava. A bolo rozhodnuté o fabrike, dnešnom Chemosvite, aj o založení nového mesta,“ vracia sa do historického bodu nula publicistka Eva Potočná.

˃˃˃ Fotografie mesta nájdete v galérii. ˂˂˂

Pozemky s výmerou 101 katastrálnych jutár a 58 siah kúpila Baťova firma za 250-tisíc československých korún. Obyvatelia Veľkej si však v kúpnopredajnej zmluve vyhradili právo na pasenie dobytka na lúkach, ktoré nebudú zastavané. Začiatkom septembra 1934 uviedli do prevádzky pokusnú stanicu na overenie výroby viskózového hodvábu budúcej Baťovej továrne, dostavali aj prvý domček s bytom na poschodí, s kanceláriou a vrátnicou v budúcom meste. Onedlho bolo za cestou postavených prvých sedem domčekov novej kolónie, bývali v nich pracovníci malej pokusnej stanice.

„O pôvode názvu Svit existujú dve teórie. Podľa prvej je pomenovanie mesta odvodené od ostrihaného rúna ovce – stočené sa označovalo slovom svit. Nové umelé vlákno malo nahradiť aj ovčiu vlnu, preto tento názov prijali na pomenovanie Baťovej fabriky i kolónie pri jej areáli. Menej pravdepodobne znie druhá verzia, podľa ktorej je Svit skratkou názvu Slovenská viskózová továreň.

Tak či onak, jedno je isté – zrodom novej Baťovej továrne a založením mestečka v pomerne chudobnej oblasti svitlo v rokoch hospodárskej krízy obyvateľom tohto regiónu na lepšie časy. Treba však pripomenúť aj to, že s treťou verziou prišiel prvý občan narodený vo Svite, jeho neskorší primátor Ing. Vladimír Rusnák. V roku 1990 sa vo Svite stretol so synom Tomáša Baťu, ktorý tvrdil, že názov ešte neexistujúcej fabriky Svit odvodili od svitu mesiaca, ktorý jeho otca očaril v roku 1932 počas návštevy Vysokých Tatier,“ povedala pre Život Eva Potočná.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Elisabetta Canalis

Modelka to priznala narovinu: Čo stálo za rozpadom jej vzťahu s Georgeom Clooneym?

Ilustračná snímka

Kráľovské rúško v podaní slovenskej návrhárky: Jana Pištejová opäť ohúrila

Erika žiari spokojnosťou. Jej outfity sú konzervatívnejšie, no pôsobí šťastne a prirodzene.

Už kúpila kočík: Erika Judínyová (49) žiari šťastím, zháňa výbavičku pre bábätko

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. apríla?

Kráľovský pár sa utiahol počas pandémie do svojho sídla vo Windsore.

Monarchia v karanténe: Kde sa schováva kráľovná Alžbeta II. pred vírusom?

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia