Mombasa ukrýva niečo, čo by sme márne hľadali v iných končinách Kene. Kým celú krajinu vystihuje nádherná príroda a fantastické safari, toto mesto rozbúcha dobrodružné srdce. 

Práve tu sa písali príbehy koloniálnej histórie, tu sa miešala divokosť Afriky so závanom Orientu a tu vzniklo na swahilskom pobreží unikátne mesto, ktoré mi nedalo spávať. Mombasa pootvorí svoje dvere a vtiahne do seba každú dušu.

Mombasa

Je druhé najväčšie mesto v Keni, leží na brehu Indického oceánu. Rozkladá sa prevažne na ostrove, ktorý so severnou časťou pobrežia spája niekoľko mostov. Nachádza sa tam veľký prístav, železnica aj medzinárodné letisko. Mesto sa rozkladá na ploche 295 km², žije v ňom asi 1,2 milióna obyvateľov (v aglomerácii vyše 3,5 milióna).

Madaraka Express

Dostať sa z kenského hlavného mesta Nairobi na pobrežie, kde sa rozlievajú príbehy exotickej Mombasy, dnes už nie je žiaden problém. Môžete nasadnúť do lietadla a 500-kilometrovú vzdialenosť preletieť, ale bola by to škoda, pretože by ste z krajiny takmer nič nemali. Čo by ste povedali na moderný rýchlovlak? Jeho meno je Madaraka Express a na tejto trati premáva od roku 2020. Má prezývku „najmodernejší vlak Afriky“ a cestu medzi Nairobi a Mombasou dnes zvládne za päť hodín! Kedysi táto cesta trvala niekoľkonásobne dlhšie a bola poriadnym dobrodružstvom. Vlak v sebe nesie modernú čínsku stopu, a hoci sme v Afrike, všetko tu klape na výbornú. Lístok stojí desať dolárov a pre mnohých je to akási ceremónia, pri ktorej ich na stanicu vyprevádza celá rodina. Dostať sa do útrob stanice znamená prejsť rukami takmer desiatich ľudí od kontroly batožiny, pohovoru, kontroly pasov, lístkov, druhej kontroly batožiny až po uvítanie v stanici.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z MESTA FASCINUJÚCICH PRÍBEHOV NÁJDETE V GALÉRII

Okázalá a bez duše

Stanica v Nairobi je obrovská. Zbytočne megalomanská, nasilu okázalá, moderná, čistá, no bez duše. Je plná ľudí a pritom z nej kričí akási prázdnota. Vlak sa pohne a za oknami sa premietajú epizódy kenskej prírody. Nairobi so svojou nekonečnosťou sa pozvoľna vytratí, krajina sa vystrie do roviny, no aj to len preto, aby za Emali mohla opäť narásť. Najvzrušujúcejšia časť cesty vedie cez Národný park Tsavo. Príbehy železnice stále fascinujú, aj dnes ešte kolujú legendy o tom, ako na jej staviteľov útočili divé levy. Koľajnice sa kľukatia národným parkom, a tak máte z vlaku aj unikátne safari. Skôr či neskôr sa mihne za oknom stádo žiráf, všimneme si slony, byvoly, pakone a desiatky zebier. Neuveriteľný vlak! Z ničoho nič sa objaví Mombasa, kde vlak zastaví na minútu presne.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia