Prischol jej rekord najmenej navštevovanej krajiny sveta. Nejde pritom o žiadnu vojnovú zónu, naopak, o jedno z najkrajších miest našej planéty. Druhý najmenší africký štát Svätý Tomáš a Princov ostrov ponúka až neuveriteľné paradoxy.

Slovné spojenie „ostrov Svätý Tomáš“ u mnohých ľudí evokuje myšlienky na ostrovný raj v Karibiku. Každému sa hneď vybavia krásne pláže, luxusné vily, pohodová atmosféra a najmä davy turistov, ktorí sem prichádzajú prevažne na obrovských výletných lodiach z USA. Nie, toto miesto si nejdeme predstavovať. Namiesto hojne navštevovanej destinácie v strednej časti Ameriky sme zamierili k oveľa menej známemu menovcovi, nachádzajúcemu sa v centrálnej Afrike neďaleko pobrežia Kamerunu, Gabonu či Rovníkovej Guiney. Celý názov tohto ostrovného štátu znie Svätý Tomáš a Princov ostrov.

Svätý Tomáš a Princov ostrov
Ako už samotný názov napovie, krajina sa skladá z dvoch ostrovov v Guinejskom zálive, a to z ostrova Svätý Tomáš (takzvaný hlavný ostrov) a Princovho ostrova. Po Seychelách ide o druhú najmenšiu krajinu Afriky v počte obyvateľov, žije tu len niečo vyše 200-tisíc ľudí. Od africkej pevniny oddeľuje ostrovy 300 kilometrov vodnej plochy Atlantického oceánu. Ako nezávislý štát patrí Svätý Tomáš a Princov ostrov ku krajinám najmenej navštevovaným turistami. Údaje spred vypuknutia pandémie covidu-19 hovoria, že do roku 2019 krajinu navštívilo len 34 900 zahraničných turistov, čo bol dovtedy rekord.

Zhoda mien čisto náhodná

Zhoda názvu hlavného ostrova Svätý Tomáš s jeho karibským „súrodencom“ je čisto náhodná. Kým ten prvý objavil a pomenoval počas svojej druhej plavby do Nového sveta v roku 1493 Krištof Kolumbus, tomuto miestu dali názov hneď dvaja objavitelia pochádzajúci z Portugalska, a to João de Santarém a Pêro Escobar. Dorazili sem presne 21. decembra 1471, čo bol v kresťanskom kalendári deň svätého Tomáša (apoštola). Táto dvojica objavila o pár dní neskôr ďalší ostrov, ktorý rovnako podľa kalendára v deň objavu pomenovala podľa svätého Antona. Takto sa volal len do roku 1502, keď ho premenovali na Princov ostrov na počesť portugalského princa, ktorý dostal ostrov pod svoju správu. Odvtedy sa už názov Svätý Tomáš a Princov ostrov nezmenil.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z FASCINUJÚCEJ A DOPOSIAĽ NEOBJAVENEJ KRAJINY NÁJDETE V GALÉRII

Ruka portugalských kolonizátorov

Keďže ostrovy objavili Portugalci, je pochopiteľné, že ich začlenili pod svoju správu v rámci koloniálnej ríše. Vtedajšie Konžské kráľovstvo v Afrike bolo neďaleko, čo znamenalo takmer neobmedzené zdroje černošských otrokov. Klíma ostrovov vhodná na pestovanie cukrovej trstiny predurčovala toto miesto na výkon nútenej práce v prospech koloniálnej mocnosti. Správy nad územím sa chopil kapitán Álvaro Caminha v roku 1493 priamo z poverenia vtedajšieho kráľa Jána II. Portugalského a ostrovy premenil na jednu veľkú cukrovú plantáž. Okrem otrokov z pevninskej Afriky sa tu začali usádzať európski osadníci, prevažne z Portugalska. V 16. storočí na ostrove Svätý Tomáš vybudovali prvú katedrálu i pevnosť, ktorá dnes slúži ako národné múzeum. Tento ostrovný štát ostal pod portugalskou koloniálnou nadvládou (dvakrát nakrátko vystriedanou Holanďanmi) až do vyhlásenia nezávislosti 12. júla 1975. Dôvodom, prečo boli tieto ostrovy pre vtedajšie mocnosti také vzácne, bola okrem produkcie cukrovej trstiny a neskôr kakaa strategická poloha. Išlo o skvelé miesto na zásobovanie vtedajších zaoceánskych plavieb do Indie a ďalších ďalekých destinácií.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia