Čarovná púšť

Smerujeme do púšte a zastavíme sa pri Mŕtvom mori. Voda sa v ňom len lenivo prevaľuje, a hoci fúka vietor, vlny nehrozia. Voda je príliš hustá od soli. Na brehu sú soľné mapy a vidieť, ako vody v ňom ubúda. Nad ním vysoko na brale je vzácna pamiatka – Lótova žena. Tá sa pôvodne zmenila na soľný stĺp, keď sa obzrela na horiacu Sodomu a Gomoru, no rokmi z nej zostala skamenelina.
Ešte niekoľko kilometrov a sme v púšti. Vnímam tú nádheru a v duchu sa ospravedlňujem tvorcom filmu Lawrence z Arábie, ktorých som podozrievala, že vytvorili skvelé kulisy. Vtedy som netušila, že existuje púšť s nádhernými skalami, ktoré akoby vyrastali z ružového piesku. Áno, Vádí Rum také je a rôzne skaly pripomínajú zvieratá, chrámy, stromy, prosto čo vám fantázia našepká pri prvom pohľade. Som v ňom a užívam si ho. Dostanem od vetra pozdrav – poriadnu dávku piesku do tváre, a už som menej nadšená. Skrývam si foto­aparát, aby to neschytal tiež, lebo pieskové prehánky neprestávajú.

Aj takto sa poznáva púšť.
Zdroj: Viera Václavková

Keď námaha stojí za to

Terénne autá víria prach a piesok. Aj to naše. Vystupujeme. Treba prejsť púšťou aspoň pár kilometrov, nechať v nej svoju stopu. Ocitneme sa medzi skalnými obrami. Ak sa chcem dostať na druhú stranu, musím preliezť úzkym lievikom medzi nimi, kde čakajú autá. Náročné. Chytám sa skál, lámem si nechty ako iní, napínam svaly, dostávam sa von zo zovretia a výsledok stojí za to. Pred očami mám ďalšie pekné scenérie, hoci zahalené oblakmi piesku. Večer v kempe nás čaká originálna beduínska večera zarb. Domáci mladíci poukladali do špeciálnej konštrukcie zeleninu, kuracinu, jahňacinu, vložili to do jamy vyhriatej dreveným uhlím, prikryli, zahrabali pieskom a po dvoch hodinách vytiahli. Výsledok chutil.
Idem do stanu. Kamarátka sa bojí, či sa nám tam nedostal had alebo škorpión. Upokojujem ju slovami beduína, že ich mačky sú vycvičené a had tu neprežije. Zlikvidujú ho. Idem ešte do kúpeľne a usilujem sa aspoň z tváre zmyť piesok, ktorý sa mi na ňu priam prilepil. Steká mi z nej ružová voda. Podozrievam beduínov, že tú púšť prifarbujú...

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia