Na Slovensku je obec, ktorá vyzerá ako tie najlepšie dediny kdesi v Rakúsku alebo Nemecku. A možno ich Pečeňady v mnohom aj prevyšujú.

Na to, aby sa o Pečeňadoch rozšírilo, že sú na počet obyvateľov najbohatšou obcou na Slovensku, stačilo, aby im kedysi v humnách vyrástli dominantné chladiace veže Atómových elektrární Jaslovské Bohunice. Rozvoj obce nastal až po páde vlády komunistov, keď dedina mohla sama hospodáriť s prostriedkami, ktoré vďaka vežiam za humnami získala. Administratívne budovy atómových elektrární stoja aj na pečeňadských pozemkoch. Z daní z nehnuteľností majú najvyšší príjem v obecnom rozpočte.

Pritom zo symbolických chladiacich veží žiadne dane zo zákona nie sú. Vďaka týmto finančným prostriedkom a ochote vedenia obce zveľaďovať ju vyzerajú Pečeňady tak, ako vyzerajú. Sú vynovené, v obci nevidieť žiadny elektrický stĺp s drôtmi. Všetky inžinierske siete sú uložené v zemi. Vynovené cesty, spoločenské priestory, cyklistické chodníky, štadión, tenisové kurty, a aby toho nebolo málo, v pláne majú aj akvapark. Pečeňady špatí len niekoľko chátrajúcich, majetkovo neusporiadaných rodinných domov a rozpadávajúce sa budovy poľnohospodárskeho družstva. V Pečeňadoch už ľuďom ani nie je čo sľúbiť. Bezplatné používanie internetu, káblovky, kanalizácie plus ďalšie výhody už majú.

˃˃˃ Fotografie najbohatšej obce na Slovensku nájdete v galérii. ˂˂˂
Pečeňady

Prvá písomná zmienka: Osada villa Bissenorum (Byssenorum; v preklade dedina Pečenehov) sa spomína už v roku 1208. Zásadný význam pre rozvoj obce mala šľachtičná Ľudovíta Uzovičová-Blundellová. Ako poslankyňa uhorského snemu sa v roku 1898 rozhodla zlúčiť Pečeňady so susednou obcou Peťová. Uprostred obce dala postaviť kostol, hneď vedľa vyrástol kláštor, do ktorého pozvala rádové sestry svätého kríža z Moravy. Starali sa o výchovu detí, pomáhali a vzdelávali obyvateľov.

 

Lokalizácia: Obec sa nachádza na dolnom Považí v severnej časti Podunajskej pahorkatiny.

 

Počet obyvateľov: 562 (stav k 31. 12. 2018)

 

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Trnava za december 2019: 2,40 %

Bude aj vodný svet

Zástupkyňa starostu Mária Baďurová (64) pracuje pre obec od roku 1994. Najprv ako poslankyňa, neskôr aj zástupkyňa šéfa obce. So starostom Ladislavom Boháčikom „ťahajú“ už siedme volebné obdobie. Dedina možno dráždi ostatné obce na Slovensku výhodami, ktoré dokáže občanom poskytnúť vďaka vybudovanej infraštruktúre a čulému ruchu. „Nemyslite si, že tých peňazí máme toľko, že nevieme, čo s nimi robiť. Ale vďaka nim sa nám podarilo urobiť všetko to, čo na našej obci teraz obdivujete,“ hovorí zástupkyňa starostu.

Terajší návštevník obce už, samozrejme, nevidí to, ako obec pred pár rokmi vyzerala. „Obec sme zmenili od podlahy. Keď sme v roku 1994 nastúpili ako noví poslanci, prvá veľká investičná akcia bola plynofikácia. Vtedy to bola priorita pre všetkých našich obyvateľov. Paradoxom možno je, že dnes na kúrenie znova zháňajú drevo. Ale to, čím bude kto kúriť, je, samozrejme, jeho osobné rozhodnutie,“ hovorí s úsmevom Mária Baďurová. Po prvej veľkej akcii prichádzali ďalšie: obecná kanalizácia, čistiareň odpadových vôd, nová infraštruktúra miestnych komunikácií, pri ktorej všetky inžinierske siete uložili do zeme.

„Rozkopávok bolo v obci neskutočne veľa. Takéto sťažené podmienky museli obyvatelia vydržať, nevznikli žiadne veľké problémy, najmä s parkovaním osobných motorových vozidiel. Za to patrí všetkých obyvateľom naše úprimné poďakovanie. Plány na rozvoj obce sa postupne rodili na zasadnutiach obecného zastupiteľstva. K ich úspešnej realizácii možno prispelo aj to, že sme malá obec a investičné akcie takýchto rozmerov sa dajú zvládnuť ľahšie než napríklad v iných veľkých obciach,“ vysvetľuje M. Baďurová.

˃˃˃ Fotografie najbohatšej obce na Slovensku nájdete v galérii. ˂˂˂

Obecný úrad trápi vzhľad niektorých budov, na ktoré však nemá dosah. Sú to najmä niektoré staré rodinné domy alebo rozpadávajúce sa budovy v areáli poľnohospodárskeho družstva. „Spolupráca s miestnym detským domovom je na veľmi dobrej úrovni. Deti sú súčasťou obce a sme radi, keď sa aktívne zapájajú do života v rámci rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí.“ Novinkou v budovateľských snahách Pečeniad je stavba akvaparku s termálnym vrtom v športovom areáli v susedstve terajšieho Relax centra.

„Čo našej obci ešte chýba? Možno by každý obyvateľ povedal niečo iné. Napríklad máme zlé autobusové spojenie do okolitých miest. Sme okrajová obec okresov Trnava, Piešťany a Hlohovec. Obyvatelia dochádzajú do zamestnania väčšinou vlastnými autami, preto je tento problém veľmi ťažko riešiteľný,“ vysvetľuje zástupkyňa starostu. Ako predsedníčka kultúrnej komisie považuje za najväčší prínos pre obec pripomínanie jej histórie. V roku 1996 pri príležitosti 780. výročia prvej písomnej zmienky obec dostala vlastné obecné symboly.

V roku 2016 na okrúhle 800. výročie písomnej zmienky vydali publikáciu autorov Ľubomíra Bosáka a Patrika Kýšku – hodnotnú monografiu obce Pečeňady v súradniciach dejín. „Je to veľký dar pre súčasných obyvateľov Pečeniad, ale i pre ďalšie generácie. Za to, že v obci stojí kostol, kaštieľ i budova bývalého kláštora sestier svätého kríža, vďačíme miestnej šľachtičnej – pani Ľudovíte Uzovičovej-Blundellovej.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Brooke Burke

Závideniahodná postava: Herečka Brooke Burke si kráti čas v karanténe cvičením

Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia