Primátor Hnúšte Roman Lebeda (36) bol trinásť rokov členom Smeru-SD. Pred dvoma rokmi dobrovoľne opustil rady tohto politického subjektu. Keď sa v Jesenskom konalo výjazdové rokovanie vlády, nepozvali ho.

Na Slovensku pribúdajú primátori a starostovia, ktorí nedostanú možnosť osobne povedať vládnym činiteľom, aké problémy trápia ľudí v regióne, kde práve vláda zasadá, pretože ich nepozvú.

Zaujímavým precedensom je primátorka Poltára Martina Brisudová. Aj ju najprv ignorovali, keď sa malo konať výjazdové rokovanie vlády SR v Kokave nad Rimavicou.

Keď to zverejnila na sociálnej sieti a o prípade informovali regionálne médiá, večer pred rokovaním ju predsa len telefonicky pozval sám podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Predsa ju pozvali

Martina Brisudová a ďalší miestni aktivisti kriticky vystupovali voči dnes už bývalému primátorovi Poltára Pavlovi Gavalcovi.

Pri odchode z funkcie vyplatil svojim verným zamestnancom zlaté padáky, figuruje aj v prípade, keď z pozemku mestskej organizácie zmizlo niekoľko ton starého železa, polícia už obvinila aj konkrétnu osobu. Jeho syn, tiež Pavel Gavalec, je prednostom na okresnom úrade, nominovala ho vládnuca Slovenská národná strana.

„Odmieta so mnou komunikovať, nedvíha telefón, nereaguje na moje maily. Kriticky sa o mne vyjadruje na sociálnej sieti, pričom ma oslovuje krstným menom,“ opisuje Martina Brisudová.

Richard Raši necháva zoznam pozvaných a delenie miliónového balíka na prednostov okresných úradov.
Richard Raši necháva zoznam pozvaných a delenie miliónového balíka na prednostov okresných úradov.
Zdroj: TASR

Niet sa preto ani čomu čudovať, že sa neocitla na zozname hostí, ktorý pripravoval práve prednosta.

„Pôvodne som bola presvedčená, že vláda bude rokovať v okresnom meste. Pán starosta z Kokavy nad Rimavicou je však členom Smeru. Keď vycestovala vláda do okresu Lučenec, aj tam obišli okresné mesto, možno preto, že primátorka spolupracuje s Andrejom Kiskom, a rokovalo sa nakoniec v Buzitke.“

Primátorka Poltára však obišla vcelku veľmi dobre. K plánovaným 50 tisíckam eur, ktoré budú slúžiť na rekonštrukciu dvoch miestnych materských škôl, vláda pre mesto ešte odklepla ďalších 60-tisíc eur, pretože poltárska primátorka sa ozvala s kritickou pripomienkou vo veci rozdeľovania peňazí.

Pridelené financie v meste využijú na vybudovanie obecnej kompostárne, na rekonštrukciu cesty a vybudovanie kanalizácie na ulici, ktorá vedie do priemyselného parku.

„Samotné rokovanie vlády bolo vedené profesionálne, je pozitívne, že sme získali celkovo 110-tisíc eur. Sme spádové mesto, vláda by mala túto skutočnosť brať do úvahy. Keby som bola včas oslovená, mohli sme dopadnúť ešte lepšie, peniaze by slúžili ľuďom v okresnom meste.“

Iba omrvinky

Starostovia obcí Hrnčiarska Ves a Sušany už také šťastie ako ich kolegyňa z okresného mesta nemali. Ani ich nepozvali na výjazdové rokovanie vlády.

„Kým bol premiérom Robert Fico, pozvali ma, hoci som kandidoval za Kresťanskodemokratické hnutie. V okrese pôsobí Združenie obcí na likvidáciu komunálneho odpadu. Spolu so starostom z Hrnčiarskej Vsi sme hlasovali za to, aby predsedkyňou bola Martina Brisudová. Nazdávam sa, že sme si preto znepriatelili prednostu okresného úradu,“ hovorí sušiansky starosta Štefan Vaclavik.

Na rokovaní vlády v regióne tak tejto obci odklepli iba omrvinky z celého finančného balíka.

„Dostali sme 5-tisíc eur na rekonštrukciu kultúrneho domu. V našej obci žije 420 obyvateľov. Oveľa menšie dediny dostali viac peňazí.“

Prednosta Okresného úradu v Poltári Pavel Gavalec sa bráni, že na listinu pozvaných sa nedostali niektorí starostovia z regiónu a primátorka okresného mesta z kapacitných dôvodov.

„Pozývali sme členov výboru, ktorí majú znalosť o akčnom pláne na rozvoj regiónu, pretože sa rokovalo na túto tému.“ Martina Brisudová však oponuje, že miesta bolo dosť a členkou výboru nie je, pretože prednosta bol proti tomu.

Nadiktovali nám

Keď vo februári v tomto roku rokovala vláda v Jesenskom, pozvanie nedostali primátori Rimavskej Soboty, Hnúšte ani Tisovca.

Nezávislá tisovská primátorka Irena Milecová verí, že politické prešľapy súčasnej vládnej garnitúre zrátajú voliči. Spolu osem rokov pôsobila ako poslankyňa mestského zastupiteľstva a aj ona kriticky vystupovala proti primátorovi, ktorý bol za Smer.

„Podarilo sa mi napríklad docieliť, aby sa z rokovania mestského zastupiteľstva zhotovoval zvukový záznam, išlo mi o verejnú kontrolu.“

Tisovcu odsúhlasila vláda na rokovaní 30-tisíc na opravu miestneho kostola. Primátorka však hovorí, že by sa im zišli peniaze na vybudovanie detského ihriska či opravu mestských budov, ktoré sú v havarijnom stave.

Roman Lebeda z Hnúšte, okrem toho, že opustil rady Smeru, v komunálnych voľbách porazil svojho súpera, ktorý ako nominant Smeru vládol v meste dlhých 16 rokov.

„Myslím si, že ma nepozvali, pretože niektorí nespokojní smeráci z mesta ťahali za tie správne nitky.“

 

Bol asistentom dvoch smeráckych poslancov NR SR. Primátora Hnúšte bývalí stranícki kolegovia ignorujú.
Bol asistentom dvoch smeráckych poslancov NR SR. Primátora Hnúšte bývalí stranícki kolegovia ignorujú.
Zdroj: Michal Smrčo

Tento primátor vyzval Richarda Rašiho na verejnú diskusiu, pretože, ako hovorí, najľahšie je stretávať sa s pritakávačmi. Zatiaľ však nemal úspech. Ako nám povedal, ak by ho pozvali, veľmi rád by vládnym činiteľom porozprával o problémoch jedného z ekonomicky najzaostalejších regiónov.

„Ľudia sú nútení pracovať za 400 eur mesačne a ženy opúšťajú svoje rodiny, aby v Nemecku a Rakúsku mohli zarábať ako opatrovateľky seniorov. Štatisticky máme 6 900 obyvateľov. Reálne sú však všetci mladí ľudia, ktorí majú u nás trvalý pobyt, kvôli práci preč.“

Tomuto mestu vyčlenila vláda 80-tisíc eur.

„Peniaze sa majú využiť v prospech miestneho futbalového klubu a na výstavbu multifunkčnej haly pri jednej zo škôl. Nepýtali sa nás, nadiktovali nám, čo máme robiť, je to nefér. V takom chudobnom regióne, ako je náš, potrebujeme vytvárať pracovné miesta, preto by som presadzoval napríklad vybudovanie zariadenia pre seniorov, ktoré v meste veľmi chýba. Neopravená tribúna na futbalovom štadióne nás až tak netrápi.“

Sú volení

Politológ Ivan Rončák tvrdí, že vláda by mala rešpektovať všetkých starostov a primátorov bez ohľadu na politické tričká, ak chce naozaj poznať regionálne problémy. „Sú to zástupcovia miestnych komunít a hlavne sú volení.“

Kým prednostovia na okresných úradoch sú len menovaní. Hoci za výber hostí na výjazdové rokovanie vlády sú zodpovední prednostovia daných okresných úradov, o stanovisko sme požiadali aj podpredsedu vlády Richarda Rašiho:

„Je na prednostoch najmenej rozvinutých okresov, aby navrhli prísediacich na rokovaní vlády v ich regióne. Navrhujú aj rozdelenie peňazí, konkrétne ide o 1 milión eur, pretože žijú v tomto okrese, komunikujú so starostami a primátormi, najlepšie vedia, ako účelne investovať peniaze. Tento systém zostane zachovaný, pretože v Bratislave nemôžeme vedieť, čo v danom regióne najviac potrebujú,“ uviedol poradca Richarda Rašiho Martin Dorčák.

Na margo Poltára dodal, že nebolo správne, aby primátorka jediného mesta v okrese nebola na rokovaní vlády, preto ju pozvali dodatočne.

Richard Raši necháva zoznam pozvaných a delenie miliónového balíka na prednostov okresných úradov.
Richard Raši necháva zoznam pozvaných a delenie miliónového balíka na prednostov okresných úradov.
Zdroj: TASR
Poslať emailom
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Prvá písomná zmienka o obci Slaská pochádza z roku 1454.

Bývala to známa obec, mala pílu aj mlyn. Dnes by ste ich hľadali márne

Ilustračná snímka

Kvôli nezhodám s bývalými kamarátkami upadla do depresie. Pomohla jej netradičná liečba!

Tomáš Chrenek

Zoznam 10 najbohatších Slovákov: Na čom zarobili milióny?

Hamzov mlyn začal mlieť múku v roku 1897.

Po mlynároch zostalo na Slovensku len pár symbolických stôp: Nadšenci sa to pokúšajú zmeniť

Záchranári Táňa Buliková a Patrik Christian Cmorej boli v správnom čase na správnom mieste.

Nestratila ani okamih: Slovenská lekárka zachránila na prechádzke život zúfalému mužovi

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac