Opustené, schátrané, zamrežované a s nejasnou budúcnosťou. Nájsť nových nájomcov do zavretých obchodov s potravinami v malých obciach je prakticky nemožné, pre podnikateľov predstavujú stratu.

Kedysi sa dalo v dedinských obchodoch zohnať kadečo. Obyvatelia z vidieckych lokalít tak neboli nútení do nákupnej turistiky a kým neexistovali veľké reťazce, nemuseli riešiť ani porovnávanie cien.

Málokomu by vtedy napadlo, že o niekoľko desaťročí bude v malých obciach taká základná vec, akou je predajňa potravín, priam nedosiahnuteľným luxusom.

Po tom, čo spoločnosť CBA (neskôr Kačka) ohlásila zatváranie neefektívnych prevádzok potravín, ostalo viacero malých obcí najmä v Lučeneckom okrese odkázaných na dochádzanie aj za najnutnejšími nákupmi. Celú situáciu ešte viac skomplikoval fakt, že sa spoločnosť Kačka dostala do konkurzu.

Noví záujemcovia o prevádzkovanie prázdnych obchodov sa rozhodne nehrnú. Z nízkych tržieb by mali problém pokryť nájom a náklady na pracovnú silu, ľudia sú dnes navyše prieberčiví. Kto má možnosť, ide si radšej nakúpiť do mesta, najmä starší ľudia sú však odkázaní na pomoc druhých.

Starosta Polichna Pavel Kyseľ v rodnom dome spisovateľky Boženy Slančíkovej-Timravy, ktorý je zároveň jej múzeom.
Starosta Polichna Pavel Kyseľ v rodnom dome spisovateľky Boženy Slančíkovej-Timravy, ktorý je zároveň jej múzeom.
Zdroj: Martin Mázor

Chliev uprostred dediny

Akému účelu ešte pred pár mesiacmi budova slúžila, pripomínajú už len prázdne regály a nálepka na vstupných dverách za zamknutou mrežou. Opustená a v zúfalom technickom stave čaká budova niekdajších potravín v Polichne na človeka, ktorý by bol ochotný pustiť sa do neveľmi lukratívneho podnikania.

„Obchodný reťazec, ktorý tu prevádzkoval obchod s potravinami, ho zavrel v marci tohto roka. Boli sme medzi prvými v tomto regióne,“ spomína starosta obce Pavel Kyseľ.

Keďže sa na rozdiel od niektorých kolegov v iných dedinách odmietol so vzniknutou situáciou zmieriť, inicioval spísanie listu do parlamentu.

„Nepodporili ma však všetci. Za Združenie miest a obcí Novohradu sa pod list podpísala iba polovica z jeho 70 zástupcov. Následne sa mi ozvali z kancelárie predsedu parlamentu a došli sme k záveru, že by sa ministerstvo pôdohospodárstva mohlo stať akýmsi mediátorom medzi starostami a obchodnou spoločnosťou, ktorá tu potraviny prevádzkovala. Vzhľadom na jej konkurz však nastala patová situácia,“ vysvetľuje Pavel Kyseľ.

Obyvatelia obce so 140 obyvateľmi, ktorí nemajú možnosť ísť si nakúpiť do 16 kilometrov vzdialeného Lučenca, sú tak odkázaní na služby pojazdnej predajne dochádzajúcej dvakrát do týždňa.

V predajni potravín v Polichne ostali iba prázdne regály.
V predajni potravín v Polichne ostali iba prázdne regály.
Zdroj: Martin Mázor

Na susedskú výpomoc sa musia spoľahnúť aj tie gazdinky, ktoré si až počas varenia všimnú, že im v kuchyni niečo chýba. Podľa starostu je problém oveľa vážnejší, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

„Špecifikom tohto regiónu je fakt, že väčšina budov, kde sídlili predajne potravín, patrila pod spotrebné družstvo Jednota. Keď tu pred tridsiatimi rokmi skončilo, prešli tieto objekty pod Družstvo Budúcnosť. Vlastník však neinvestoval do ich opráv a odhadujem, že až 70 percent budov je dnes v havarijnom stave.

Tá naša pochádza z tridsiatych rokov minulého storočia a už na prvý pohľad musí byť každému jasné, že potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu. Kto dnes bude v takomto objekte podnikať a platiť tu nájom niekoľko stoviek eur mesačne? Nazývam ho chliev uprostred dediny,“ nedáva si Pavel Kyseľ servítku pred ústa.

Poslať emailom
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Počas svojich vystúpení chce vždy ukázať, čo všetko dokážu husle.

Vanessa Mae ukázala veľké srdce: Na Slovensku podporila projekt na ochranu zvierat

Nielen v Bratislave, ale napríklad aj v Trnave túžili ľudia po slobode a nových časoch.

November 89 očami redaktora Života: Neveril som, že zbijú ľudí len preto, že chcú niečo povedať

Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac