Rozčertená kobra

Záujemcom sú k dispozícii aj veľké pavúky. Neublížia, hoci treba dodržiavať isté pravidlá. „Takto sa snažíme prekonávať bariéry strachu u ľudí, ktorí majú pred plazmi či pavúkmi rešpekt a boja sa ich,“ hovorí David Danihel. „Niekedy sa návštevníci delia na tých, čo sa boja len pavúkov alebo len hadov, v konečnom dôsledku však nakoniec v 80 percentách chytia do ruky všetko, vidiac, že nehrozí nebezpečenstvo,“ dodáva. Chlapi, ale aj odvážnejšie ženy vybavené rukavicami si môžu poťažkať aj malého kajmana.
Iné je to, samozrejme, pri teráriách oblepených čierno-žltou páskou, od ktorých treba mať bezpečný odstup. V miestnosti s jedovatými hadmi sú mimoriadne toxické jedince, ktoré by človeka dokázali usmrtiť vo veľmi krátkom čase. My sme mali vďaka majiteľovi terária vzácnu príležitosť presvedčiť sa, ako reaguje na vyrušenie pľujúca kobra siamská a kobra indická. Tá je skutočne veľmi rýchla a rovnako rýchlo sa dokáže rozčertiť. „Keďže na to mám osvedčenie, s jedovatými hadmi manipulujem iba ja, a to v striktne vymedzených časoch, väčšinou po uzavretí zoo. Pri ich kŕmení, ktoré je aj súčasťou nočných prehliadok, stoja návštevníci v bezpečnej zóne a bez prítomnosti detí,“ dodáva.

Jedna z odvážnych žien si chytila do rúk malého kajmana.
Zdroj: Ján Miškovič

Hére chutia kozy

Hoci aj ona budí značný rešpekt a bez väčších problémov  prehltne človeka do výšky 150 centimetrov, odvážnejší návštevníci môžu na vlastnej koži okúsiť obrovskú silu jej tela. Samica pytóna mriežkovaného Héra je s dĺžkou vyše šesť metrov a hmotnosťou vyše 60 kíl najväčším hadom chovaným na Slovensku. „Kŕmime ju stredne veľkými kozami, podotýkam, že vopred humánne usmrtenými, a každú prvú sobotu v mesiaci je Héra k dispozícii na kontakt s verejnosťou. Traja chlapi ju držíme, a kto chce, tomu ju dáme na ramená,“ približuje Dávid Danihel jedinečné predstavenie. Pýtame sa, či Héra nie je po vybratí z terária mrzutá, ale hadom vraj takýto kontakt s ľuďmi vôbec neprekáža. „Rady sa natiahnu, navyše nemajú pamäť a počujú minimálne, takže im nevadí ani krik,“ vysvetľuje. Plazy zo zvolenskej zoo však poslúžia aj inak než na pohľad či na dotyk. Dôkazom je umelecký projekt v podobe akéhosi kurzu fotenia, keď sú modelmi samotné zvieratá. Deti ich zasa môžu maľovať farbami za odbornej asistencie, pracujú aj s keramikou.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia