To, čo ľudí desí, ich často aj fascinuje. Výnimkou nie sú ani hady či pavúky. Možno lepšie ako terapia u psychológa je nabrať guráž a čeliť svojmu démonovi. V jedinej kontaktnej zoo svojho druhu na Slovensku máte ideálnu príležitosť.

Vo zvolenskom teráriu zameranom na plazy sa oplatí upriamiť pozornosť nielen na samotné živočíchy a originálny archaický interiér, ale aj na samotných návštevníkov. Pozerať sa na nich je celkom zábavné. Tí, ktorí nemajú problém omotať si pytóna okolo krku alebo nechať tarantulu skúmať im ruku, posmeľujú tých, ktorí postávajú obďaleč s otvorenými ústami a tvárou skrivenou strachom. A deti? Tie sú nadšené. Okrem nevšedného zážitku sa totiž o vzácnych exotických živočíchoch často aj niečo zaujímavé dozvedia a budujú si k nim vzťah. Presne o to zakladateľom jedinečnej kontaktnej zoo ide.

K hadom bez výťahu

Rodák zo severomoravského Havířova David Danihel žil trinásť rokov v Spojenom kráľovstve, kde založil biznis s predajom plazov spojený s výrobou bioaktívnych (prírodných) terárií. „Keď sme prišli po brexite do Zvolena, odkiaľ je moja manželka, a narodilo sa nám druhé dieťa, rozhodli sme sa ostať, lebo aj mne sa toto mesto páči. Asi dva roky som ešte predával teráriá, popritom som sa zoznámil s rôznymi chovateľmi. Napokon som sa dohodol so súčasným spolumajiteľom Petrom Belkom a ešte s jedným partnerom, že skúsime otvoriť malú kontaktnú zoo s plazmi,“ spomína na začiatok odvážnej misie v čase pandémie koronavírusu. S prvými jedovatými hadmi, chameleónmi, pavúkmi a ďalšími živočíchmi dovezenými zo zahraničia začínali na tridsiatich štvorcových metroch na treťom poschodí industriálnej budovy na jednom zo zvolenských sídlisk. „Od začiatku chodilo dosť ľudí, samozrejme, v rámci vtedajších pravidiel s obmedzeným počtom návštevníkov. Boli tu školy, škôlky aj deti s postihnutím. A keďže v budove nebol výťah, ťahali sme ich hore po schodoch,“ opisuje pomerne dobrodružné začiatky.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z MIESTA, KDE MOŽNO ODBÚRAŤ SVOJ STRACH, NÁJDETE V GALÉRII

V darwinovskom štýle

Keďže chceli rozšíriť ponuku zvierat napríklad aj o ryby, ktorých akváriá by hmotnostne presahovali kapacity vtedajších priestorov, kontaktná zoo sa presťahovala do budovy na Ulici Jozefa Cígera Hronského v blízkosti centra mesta. Jej interiér je dizajnovo ladený do darwinovského štýlu z konca 19. storočia, na ktorom si dal majiteľ naozaj záležať. „Je bez moderných technológií, ktoré do zoo podľa mňa nepatria, lebo stresujú zvieratá. Stavili sme na starožitnosti a artefakty, ktoré sme si priviezli z cestovania po svete. Každý predmet tu má svoj príbeh a každý návštevník si môže nájsť to svoje,“ opisuje David Danihel priestor, ktorý je k dispozícii bez rezervácie a v ktorom sa návštevníkom venujú štyria skúsení inštruktori. Neustále ho dotvárajú a predovšetkým obohacujú o nové živočíchy. Sú tam kontaktné plazy pre začiatočníkov, kde je isté, že pri správnej manipulácii neuhryznú – či už malé užovky, mláďatá veľhada, gekony, či chameleóny. Jeden z nich je aj v logu zoo, aby už na prvý pohľad nestrašila.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia