Požiare už usmrtili najmenej 24 ľudí a zničili približne 2000 domov.

Za obeť prírodných požiarov v tejto sezóne padla v austrálskom štáte Nový Južný Wales už rekordne veľká rozloha územia. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených miestnymi hasičskými orgánmi, ktoré v utorok citoval denník The Guardian.

Zničených tam bolo už 4,9 milióna hektárov, čo je územie väčšie než Dánsko. Celková rozloha požiarmi zasiahnutého územia v Novom Južnom Walese, Viktórii, Queenslande, Južnej Austrálii a Tasmánii dosiahla pritom 8,4 milióna hektárov, čo je rozloha väčšia než Škótsko. Živel si dosiaľ vyžiadal najmenej 25 ľudských životov vrátane troch dobrovoľných hasičov, ako aj tisícky zničených obydlí.

Doterajší rekord tejto nelichotivej bilancie v Novom Južnom Walese pochádzal zo sezóny 1974-75 a činil 3,5 milióna hektárov spálenej zeme. K ničivosti aktuálnych požiarov prispieva skutočnosť, že sa šíria prevažne v lesnatom teréne, a nie v stepnom, čo sťažuje ich hasenie a zvyšuje riziko pre ľudí i divo žijúcu zver.

Meteorologický úrad (BOM) vo svojej výročnej klimatickej správe zverejnenej v utorok uviedol, že rok 2019 bol pre Austráliu najsuchším v dejinách príslušných záznamov. Priemerné množstvo zrážok dosiahlo na celoštátnej úrovni iba 277 milimetrov.

Polícia od začiatku sezóny prírodných požiarov zatkla 183 osôb v súvislosti s podozrením z podpaľačstva, uvádzajú noviny The Australian.

Austrálsky premiér Scott Morrison v sobotu oznámil, že vláda pristúpi pre pretrvávajúce požiare k mobilizácii 3000 záložníkov z radov austrálskej armády. Ministerka obrany Linda Reynoldsová poznamenala, že ide o prvú povinnú mobilizáciu vojenských záloh v dejinách Austrálie. Záložníci budú podľa jej slov poskytovať "nepretržitú" podporu "v zdravotníckej sfére, ako aj pri civilnej obrane a boji s následkami prírodnej katastrofy".

Vláda venuje miliardy dolárov na obnovu krajiny zničenej požiarmi

Austrálska vláda v pondelok oznámila, že je pripravená zaplatiť "toľko peňazí, koľko bude treba", aby pomohla komunitám spamätať sa z ničivých lesných požiarov, ktoré vyčíňajú v krajine. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Premiér Scott Morrison uviedol, že vláda venuje ďalšie dve miliardy austrálskych dolárov (1,4 miliardy USD) na obnovu krajiny - okrem desiatok miliónov dolárov, ktoré už dala.

Na snímke hasiči sa snažia chrániť domy pred požiarom v austrálskom Charmhavene.
Na snímke hasiči sa snažia chrániť domy pred požiarom v austrálskom Charmhavene.
Zdroj: TASR

"Požiare stále horia. A budú horieť aj v nasledujúcich mesiacoch," povedal Morrison. "A preto som dnes nariadil investovanie ďalších dvoch miliárd. Ak bude treba viac peňazí a ak budú ďalšie náklady, tak ich poskytnem," dodal austrálsky premiér.

Oznámil to v čase, keď úrady uviedli, že v odľahlých častiach štátu Nový Južný Wales sú nezvestní ďalší dvaja ľudia.

Určitú úľavu priniesol obyvateľom zápasiacim s lesnými požiarmi dážď a nižšie teploty.

Dážď však zároveň sťažuje skupinám hasičov dokončiť strategické spaľovanie krovinatých porastov, ktorým sa pripravujú na vyššie teploty v priebehu tohto týždňa, ako ich predpovedajú meteorológovia.

Požiare už usmrtili najmenej 24 ľudí a zničili okolo 2000 domov.

V celom štáte Nový Južný Wales stále horí vyše 135 požiarov, vrátane takmer 70, ktoré hasiči ešte nedostali pod kontrolu. Vidiecky protipožiarny zbor varoval, že dážď neuhasí najväčšie a najnebezpečnejšie požiare, pričom podmienky sa majú tento týždeň znova zhoršiť.

Austrálske hlavné mesto Canberra malo v pondelok ráno najhoršiu kvalitu ovzdušia zo všetkých veľkých miest na svete.

Vedci tvrdia, že veľkú úlohu pri šírení požiarov nepochybne zohráva globálne otepľovanie spôsobené ľudskou činnosťou.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
Rosie a Poppy

Domáci miláčikovia hviezdami internetu: Mačky majú na Instagrame 30-tisíc sledovateľov

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Aký bude tento týždeň?

Z Česka odišiel zo sveta luxusu. ŠTEFAN FARKAŠ dnes pomáha ľuďom v núdzi úplne zadarmo.

Nechceme peniaze: Združenie HAKA hľadá zmiznuté vozidlá i stratených ľudí úplne zadarmo

Mamie Gummer so synom.

Akoby jej z oka vypadla. Viete, kto je matkou talentovanej Mammie Gummer?

Ak nechcete byť sami, Diana odporúča, aby ste boli aktívni a nebáli sa.

Známa poradkyňa zo Svadby na prvý pohľad: Toto sú najčastejšie vzťahové problémy jej klientov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia