Starobylé Vyhne boli známe baníctvom, železiarstvom, pivovarníctvom a kúpeľníctvom. Dnes je to dynamická, rozvíjajúca sa obec, ktorá ponúka návštevníkom mnohé zážitky, ale pritom sa pevne drží svojej histórie.

Príčinou vzniku obce bolo najmä nálezisko bohatej železnej rudy. Podľa niektorých predpokladov ju ťažili už germánske kmene niekedy v 3. až 2. storočí pred Kristom.

Výskyt rudy s bohatým obsahom železa a hlboké okolité lesy umožnili v kováčskych vyhniach spracúvať železnú rudu priamou redukciou. Takto sa s rozvojom baníctva vyvíjalo súčasne banské kováčstvo.

Pri potoku, ktorý pretekal vtedajšou osadou, sa nachádzalo niekoľko kováčskych dielní – vyhní. V 13. storočí sa obec spomína ako Eisenbach.

Názov Vihine sa v písomných prameňoch uvádza už v 14. storočí. V neskorších rokoch mali Vyhne rozličné názvy: Vyhine (1326), Vyhinie, Wyhne (1426), Wichnorany (1773), Wyhňany (1808), Vihnye (1918), Vihňorany (1920) a od roku 1927 Vyhne.


Vyhne

Prvá písomná zmienka: 1256

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Žiar nad Hronom, orografický celok Štiavnické vrchy

Počet obyvateľov: 1 173

Nezamestnaní: 35 (5,49 %)

Počet obyvateľov nad 60 rokov: 309 (120 mužov a 189 žien)


Bazén pod zemou

Starosta obce Vladimír Bevelaqua (54) je úprimný, ale rázny chlap, ktorému na obci skutočne záleží. Vo funkcii je druhé volebné obdobie a za ten čas sa v obci mnoho vecí zmenilo. K lepšiemu.

„Po mojom nástupe sme vypracovali budovu základnej školy, námestie, kultúrny dom i niektoré ďalšie budovy a postavili nový dom smútku,“ vypočíta jedným dychom.

Vyhnianskym lákadlom pre turistov sa v posledných rokoch stal akvapark Vodný raj, kde možno nájsť príjemné osvieženie, oddych i vodné atrakcie.

„Na horúcu liečivú vodu mali naraziť baníci pri hĺbení štôlne niekedy v 13. storočí. Hoci sú kúpele zaznačené na dobových mapách už v 16. storočí, obdobie najväčšej slávy zažili najmä v 18. a 19. storočí, keď patrili medzi najvyhľadávanejšie v Uhorsku a najvýznamnejšie v strednej Európe,“ približuje vznik a vývoj kúpeľníctva v obci starosta.

Akvapark, ktorý s pomocou eurofondov postavila obec, sa rozprestiera na mieste bývalých kúpeľov. Len nedávno tu dokončili výstavbu sociálnych zariadení, letných šatní a aj bufetov s terasami za 127 000 eur z obecného rozpočtu.

Obec vo Vodnom raji zamestnáva celoročne 13 ľudí, v sezóne ich počet vďaka brigádnikom stúpne na 90. Tento rok plánujú výstavbu novej bazénovej haly, ktorá zväčší jeho kapacity. Návštevníci sa môžu tešiť na 60-metrový tobogan so 17-metrovou vežou či podzemný bazén s oddychovou miestnosťou.

Čisto prírodné zlato

V obci sídli historicky najstarší pivovar na Slovensku a v strednej Európe – Pivovar Steiger Vyhne. Jeho zakladateľmi boli údajne templárski rytieri. Dnes je pivovar najväčším zamestnávateľom v obci. Prácu tu našlo 160 zamestnancov, počet ktorých sa v letných mesiacoch zvýši o desiatku brigádnikov.

Ján Šimonovič (59) je sládkom a výrobným riaditeľom podniku. Vo fachu robí od roku 1982, teda celý svoj pracovný život sa venuje pivovarníctvu. Prešiel viacerými pivovarmi, v Rusku a na Ukrajine ich niekoľko aj spúšťal. Vo vyhnianskom pivovare pracuje 12 rokov.

„Tým, že sa venujeme priemyselnej výrobe, malé pivovary nám nekonkurujú, tie si vyrábajú svoje špeciály. V ostatnom čase stúpol záujem o ochutené pivá. Málokto si pamätá, že tie už boli na trhu v 90. rokoch, ale vtedy sa neuchytili. Boom radlerov sa začal v roku 2011, a tak sme na dopyt zareagovali. Časom nealko ochutené pivá z trhu vytlačili alkoholické radlery.

Pivovar exportuje do viacerých krajín, okrem susedných štátov je to napríklad Srbsko, Chorvátsko, Južná Kórea či Vietnam, kde žije rodák zo Zvolena, šikovný obchodník, ktorý Vietnamcom ponúka pivo Steiger

. A tým teda veľmi chutí. Ročne tu vyrobia do 200 000 hektolitrov piva, denne uvaria 6 várok, čo je 350 000 pollitrových fliaš piva,“ pomáha mi s prepočtom výrobný riaditeľ.

A dodáva, že všetky produkty sú na prírodnej báze, bez éčok, stabilizátorov či konzervantov.

Námestie na začiatku 20. storočia...
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Krčmička

Ak by ste hľadali podnik, ktorý bude prevádzkovať krčmu priamo vo svojom areáli, ste na dobrej adrese. Prípadných záujemcov o zamestnanie v pivovare však hneď na úvod vyvediem z omylu.

Nejde o bežné zariadenie slúžiace zamestnancom, ktoré by im ponúkalo vychladený zlatý mok počas pracovných prestávok, pred skončením a po skončení šichty. Krčmička slúži ako reprezentatívna prevádzka, kde sa začínajú a končia exkurzie spojené s degustáciou tunajších výrobkov.

Irena Pramuková (68) pracovala v pivovare na rôznych pozíciách od 15 rokov až do odchodu na dôchodok. Pokračuje aj v dôchodcovskom veku, dodnes sprevádza záujemcov o exkurzie.

Rukami jej prešli tisíce ľudí a o jej šikovnosti a pracovitosti uznanlivo hovorí aj manažment pivovaru s poznámkou, že takýchto Ireniek by sa im zišlo omnoho viac. O úspešnosti tejto marketingovej ponuky hovoria čísla.

„Priemerne nás za sezónu navštívi takmer 3 000 ľudí, miestne i okolité ubytovacie zariadenia túto exkurziu ponúkajú ako stály program pre svoju klientelu,“ pochvaľuje si dobrú spoluprácu s hotelmi i obcou Ján Šimonovič.

Vyrobená penzia

Minulosťou sú už časy, keď vo vychýrených Kachelmannových závodoch pracovalo 1 200 zamestnancov. Časom menili nielen majiteľa, výrobný program a názov, ale aj počet prevádzok a zamestnancov.

Keď Stredoslovenské strojárne Sitno Vyhne (posledný názov strojární) v roku 2016 natrvalo zavreli svoje brány, zostávali bývalým zamestnancom tri možnosti: pracovať v iných tunajších prevádzkach, dochádzať za prácou do okolitých miest, alebo... Alebo sa vrhnúť do cestovného ruchu a vybudovať vlastné ubytovacie či stravovacie zariadenie.

Dnes nájde len v samotnej obci Vyhne nocľah 700 návštevníkov. Viac ako polovica lôžok pripadá dvom veľkým hotelom Sitno a Termál, ostatné miestnym penziónom.

Lubor Tomčáni (68) pochádza zo susednej obce Bzenica, pred desaťročiami sem prišiel za prácou, po čase mu pridelili byt, a tak sa tu usadil. Ukazuje mi činžiaky, ktoré pre svojich zamestnancov dali vystavať strojárne. Aj on patril medzi nich.

„Bolo nás desať súrodencov. Ja a brat sme boli najstarší a museli sme ísť pracovať, aby sme pomohli finančne rodičom. V strojárňach som odrobil 40 rokov a bola tam ťažká robota. Najskôr som pracoval len ako pomocný robotník, neskôr v kováčni, potom na fréze, vŕtačke a skončil som ako skladník.“

S hrdosťou hovorí, že si tam vyrobil penziu a že v strojárňach pracovala aj jeho manželka ako žeriavnička.

Stratené kúpele

Nielen starosta, ale aj ostatní obyvatelia obce hovoria o výnimočnosti amatérskeho historika pána Mariana Pavúka, s ktorým sa deň pred mojím príchodom navždy rozlúčili. Vladimír Bevelaqua hovorí, že jeho stratu pocítia a dlho sa s ňou nebudú vedieť vyrovnať.

„Vďaka pánu Pavúkovi máme tak zdokumentovanú históriu obce, že aj mnohé historické mestá nám môžu závidieť,“ prezrádza starosta a približuje jeho životný príbeh.

Tento rodák z Bratislavy navštívil ako 24-ročný basketbalista v roku 1966 obec a tá mu ihneď učarovala. Začal hľadať nehnuteľnosť, ktorú by kúpil a prerobil na chalupu, čo sa mu po 13 rokoch podarilo.

Keďže ho zaujala história, začal ju poctivo mapovať. Neváhal po nej pátrať v mnohých archívoch, múzeách a knižniciach, v neľahkej práci pri získavaní informácií mu pomáhali ochotní rodáci.

Za desaťročia sa mu podarilo zozbierať vyše 500 starých pohľadníc, niekoľko albumov fotografií a publikovať desiatky článkov v novinách, ročenkách a zborníkoch. Mnohé publikácie vydal vlastným nákladom.

Najviditeľnejšie diela sú jeho knižné publikácie: Stratené kúpele Vyhne, Vyhne – monografia obce a Z Hliníka nad Hronom do Sklených Teplíc a zo Bzenice na hrad Revište. Všetky jeho práce sa nachádzajú v obecnej knižnici a sú svedkom jeho námahy a entuziazmu.

Ťažké roky

Milan Luptovský (82) sa narodil tri roky pred vypuknutím 2. svetovej vojny. Jeho otec bol učiteľom v ľudovej škole v Dolných Hámroch, v školskom roku 1938/1939 sa rodičia s deťmi presťahovali do Vyhní. Tu prežili ťažké vojnové roky. Ale 12. marca 1945 rodinu postihla veľká tragédia, učiteľ Luptovský podľahol zraneniam, ktoré mu spôsobil delostrelecký granát.

„Otec bol nadporučík, vojak slovenskej armády, neskôr sa pridal k SNP a bol jeho priamym účastníkom. Stal sa prvou obeťou oslobodzovacích bojov o Vyhne,“ hovorí s pohnutím jeho syn Milan.

Vyučil sa za zlievača a po skončení školy v roku 1955 nastúpil na umiestnenku do Novej huty Klementa Gottwalda, ktorá sa nachádzala v južnej časti Ostravy v priestore Kunčic.

„Po zhoršení mamičkinho zdravotného stavu som sa vrátil sem a zamestnal sa v Pohronských strojárňach v Hliníku ako zlievač, neskôr konštruktér i referent odbytu.“

Po veľkých zdravotných ťažkostiach, ktorými si prešiel, skončil na invalidnom dôchodku. Urobil si však doplnkové pedagogické štúdium v Nitre a zamestnal sa ako vychovávateľ v učňovskom stredisku.

Pivovar Steiger Vyhne je najstarším slovenským pivovarom.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

„V roku 1978 som sa vrátil do zlievarne, kde som pracoval až do penzie v roku 1995,“ uzatvára svoj životný príbeh a vyťahuje album so starými pohľadnicami a s fotografiami.

Na starej fotografii predstavuje dom, ktorý niekedy patril kúpeľnému záhradníkovi a v ktorom od septembra 1945 do roku 1964 býval. O jeho dobrej pamäti hovoria roky, názvy a udalosti, ktoré sype ako z rukáva.

S manželkou Evelin (82) sa tešia z detí, vnúčat i pravnúčat, pochvália sa nástenným kalendárom, ktorý od nich dostali, a vravia, že žijú v spokojnosti. Len toho zdravia keby viac bolo...

Jediná na Slovensku

Jednou z dvoch kultúrnych pamiatok a zároveň dominantou obce je rímskokatolícky barokovo-klasicistický jednoloďový Kostol sv. Michala Archanjela, ktorý sa nachádza na vyvýšenine nad centrálnou časťou obce.

Stavali ho v rokoch 1775 – 1779 a bol dotovaný z ťažby zlatých a strieborných baní. Za národnú kultúrnu pamiatku ho vyhlásili v roku 1963.

V obci sa však nachádza ďalšia významná sakrálna stavba, Kúpeľná kaplnka Panny Márie kráľovnej, ktorá je jediným dielom svetoznámeho architekta Ladislava Hudeca nachádzajúcim sa na Slovensku.

Stojí na kopci nad areálom kúpaliska, na mieste ktorého sa v minulosti nachádzali kúpeľné domy, hotely a korzá a bola vysvätená 26. júla 1914. O deň neskôr Rakúsko vyhlásilo vojnu Srbsku, začala sa 1. svetová vojna.

Hudecova kaplnka akoby zázrakom prežila rozsiahly požiar, ktorý v roku 1945 nadobro pochoval Vyhnianske kúpele aj ich stáročnú slávu. Jeho príčina dodnes nie je známa.

Nemenej zaujímavý ako samotná kaplnka je životný príbeh jej projektanta, rodáka z Banskej Bystrice. Osud ho zavial do Šanghaja, kde v roku 1934 postavil prvý mrakodrap, 24-poschodový Park Hotel. Dokopy tam naprojektoval viac ako 60 budov, z ktorých viaceré sa stali kultúrnymi pamiatkami.

Recept na turizmus

Obec, ktorá má niečo nad tisíc obyvateľov, ročne navštívi viac ako 285 000 ľudí. Z nich sa tu 185 000 aj ubytuje, zvyšných 100 000 tvoria návštevníci kúpaliska. Bežní či náhodní turisti, ktorých štatistiky nezaznamenali, by však určite ešte o pár tisíc toto číslo navýšili.

A recept na cestovný ruch? Ten podľa slov starostu spočíva aj v histórii obce, ale hlavne v myslení vedenia. Správne sa zadefinovať, určiť smer a priority. Využiť každú šancu zveľaďovania majetku obce, budovať a rozširovať. A vedieť vytvoriť dobré podmienky obyvateľom a súčasne uspokojiť návštevníkov.

Vyhnianska kaplnka je prvou známou stavbou Ladislava Hudeca a unikátom na území Slovenska.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

„Som presvedčený, že budúcnosť majú obce, ktoré sa nebudú spoliehať len na podielové dane, ale budú mať aj podnikateľskú činnosť, vlastné podniky, prevádzky a zariadenia. Práve tie môžu prinášať do obecných rozpočtov žiadané finančné zdroje.

Návštevníkov treba nielen zaujať, ale aj prilákať naspäť. Aby si povedali, máte to tu pekné, máte nám čo ponúknuť, bolo nám tu dobre, prídeme zas,“ zamýšľa sa starosta.


Anketa

Eduard Kolati (72)

Prežil som tu celý život. V posledných rokoch sa veľa zlepšilo a stále zlepšuje. Je tu pokoj i pekná príroda, mne nechýba nič.

Iveta Longauerová (54)

Vydala som sa sem a žijem tu už 34 rokov. Je mi tu dobre, lebo si žijeme ako jedna veľká rodina. V obci sa dá kultúrne vyžiť, po celý rok máme krásnu prírodu. Negatíva nevidím, pokiaľ človek nemusí dochádzať za prácou, tak tu nájde všetko.

Iveta Babicová (50)

Som rodáčka z Vyhní, za prácou som nikdy nemusela dochádzať, vždy som pracovala vo Vyhniach. Máme dobrého starostu, obec prekvitá, všetko napreduje. Fungujú materská i základná škola, sú tu pracovné príležitosti a ak je zdravie, človeku nič nechýba.

Diskusia