Do kasy neprispejú

Spisovateľka Monika Macháčková je naša bývalá kolegyňa zo Života. Narodila sa síce v Bratislave, pretože Senec nemá pôrodnicu, ale je rodená Senčanka. „Moji starí rodičia prišli po druhej svetovej vojne v rámci výmeny obyvateľstva z maďarského Pitvaroša, ktorý bol čisto slovenská dedina.“ Monika je novinárka, ktorú vždy zaujímalo aj iné písanie. Odmala sa venovala dramatickému umeniu či umeleckému prednesu. V Senci moderuje vlastnú diskusnú reláciu. „Povedala som si, že skúsim napísať knihu. Prvá sa volá Stará som už bola. Jej úspech ma šokoval a prekvapil. Bolo to v roku 2011 a vydavateľstvo odo mňa zrazu pýtalo ďalšiu a ďalšiu. Dnes ich mám za sebou jedenásť.“

Písanie je vraj relax a oddych. Vo svojich knihách opisuje príbehy zo všedného života, ktoré sama zažila, videla, počula… „Trochu to premiešam a poskladám nový príbeh inšpirovaný skutočnými zážitkami. Pred dvoma rokmi vyšla aj motivačná kniha rozhovorov so spevákom Mirom Jarošom. Myslím, že je to prvá kniha rozhovorov, ktorá vznikla po telefóne. Začali sme v marci, hneď ako sa spustil kovid.“Nikdy ani len nepomyslela, že by sa zo Senca odsťahovala. „Keď je tu teplo, odídem na chalupu do Čičmian, kde je chladnejšie. V Senci mi každý kút niečo pripomína, mám tu priateľov, stretávam svojich učiteľov. Manžel pochádza z Bratislavy, a keď sem prišiel, bez váhania sa rozhodol, že chce bývať v Senci,“ smeje sa.

SENEC JE KRÁSNE MIESTO! NAHLIADNITE DO JEHO VNÚTRA V NAŠEJ GALÉRII
Spisovateľka MONIKA MACHÁČKOVÁ ako hviezda na rodinných fotografiách svojho otca.
Zdroj: Vladimír Kampf

Žiaľ, veľa starých budov tu padlo za obeť socializmu. „Mesto je väčšie, pestrejšie, ale už nie také srdečné. Som vďačná za každú starú budovu, ktorá prežila, samozrejme, milujem naše jazerá.“ Poslankyňa seneckého mestského zastupiteľstva má ťažké srdce na tých, ktorí dokážu len kritizovať. „Nezaujíma ich, čo všetko je za problémom. Možno som bola aj ja taká, ale odkedy som poslankyňa, viem, že veci a riešenia nie sú také jednoduché, ako si často myslíme.“ Problém medzi Slovákmi a Maďarmi vraj možno buble pod pokrievkou, ale navonok ho nevidno.

„Horšie je to s obyvateľmi zo všetkých kútov Slovenska neprihlásenými na trvalý pobyt, z ktorých mesto nemá podielové dane. To je problém všetkých satelitov okolo Bratislavy. Zvláštne je, že tí ľudia sa dokážu ozvať, keď im včas nevyvezú smeti alebo že im kdesi chýba chodník, ale do mestskej kasy neprispejú.“ Po jedenástich knihách si Monika našla ďalšiu výzvu. „S našou ďalšou kolegyňou Heňou Ďurovovou, ktorá by ju mala ilustrovať, pripravujeme knižku pre deti. Ale autora sa nikdy nepýtaj, o čom to bude,“ upozornila ma.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia