Nie je síce súčasťou Bratislavy, ale akoby už bol. Stáva sa z neho čoraz početnejšia nocľaháreň pre prisťahovalcov. Počet obyvateľov Senca z roka na rok rastie. Od roku 1989 stúpol o sto percent.

Kedysi to bolo „len“ mestečko pri jazerách. Tie začali bagrovať v polovici 19. storočia počas výstavby železnice z Bratislavy do Galanty. Vzniklo päť jazier, z ktorých je časom jedno veľké s rozlohou až sto hektárov s maximálnou hĺbkou dvanásť metrov. Prírodné kúpalisko je z neho od roku 1919. Volali ho „Slovenské Tahiti“. Nový názov Slnečné jazerá je na svete od roku 1960. Zvyšky historického jadra starého Senca sa strácajú v nesúrodej, väčšinou lacnej socialistickej architektúre. Na okrajoch chotára zasa v súčasnosti divočejú developeri.

Senec

Štvrté turisticky najnavštevovanejšie miesto na Slovensku. Jeho názov má zrejme slovanský pôvod. Možno aj preto slovenská a maďarská podoba Senec a Szenc znejú takmer rovnako. Pôvod by mohol súvisieť so senom. Ale maďarská podoba názvu Szenc by podľa niektorých znalcov mohla byť odvodená od slova szem – oko. Jednoznačné vysvetlenie komplikuje nemecký názov Wartberg – strážny vrch.

 

Prvá písomná zmienka: 1252. V listine z vytyčovania chotárnych hraníc palatína a bratislavského grófa Rolanda je spomenutá aj obec Zemch (Senec).

 

Poloha: Vinárske mesto malokarpatského regiónu leží na rovine 25 kilometrov východne od Bratislavy pri diaľnici D1.

 

Počet obyvateľov: 19 997 (k 31. 12. 2020)

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese Senec za január 2022: 5,41 %

Pánbožko sa postará

Zuzana Oros je rodená Senčanka. Vyštudovala grafický dizajn. V súčasnosti má reklamné štúdio a s manželom Antonom sa tešia kreatívnej dielničke a predajničke pre šperkárov. „Radi organizujeme tvorivé dielne či vzdelávacie kurzy pre deti. Dva roky sme mali počas pandémie odpočinok. Už sa tešíme, ako začneme znova s novou energiou,“ hovorí. „Ešte po­čkáme, kým tu opäť budeme môcť pracovať bez rúšok. Dúfam, že to bude čoskoro,“ teší sa. Aj s grafickým štúdiom a so šperkárskym materiálom korona zakývala. „Načo sa sťažovať? Kto prežil najťažšie časy pandémie, môže byť rád. Keď majú ľudia hlbšie do vreciek, je jasné, že budú šetrnejší. Ale sme vďační za každú dôveru aj v týchto ťažkých časoch.“

Zuzanu najviac zamestnáva zalamovanie kníh, časopisov, kalendárov, príprava webstránok, akákoľvek reklama. „Moje portfólio je široké. V čase pandémie, keď to vyzeralo, že nebudem mať veľa zákaziek, prišla objednávka na prípravu grafiky pre výstavu dobrovoľného hasičstva v Senci a okolí. Po nej výstava o miestnych kultúrnych dejinách pre mestské múzeum. Pripravovala som aj tri knižky duchovnej literatúry. Pánbožko sa postaral. Prišli mi práce, ktoré neboli viazané na pandémiu.“ Bývať v Senci je vraj pre vysokoškolákov, ktorí si chcú užiť život na internátoch, nanič. Z hlavného mesta sem chodia autobusy a vlaky každú chvíľu. „Všetci si išli užívať a ja som cestovala domov,“ ťažká si so širokým úsmevom Zuzana.

SENEC JE KRÁSNE MIESTO! NAHLIADNITE DO JEHO VNÚTRA V NAŠEJ GALÉRII
ZUZANA OROS má grafické štúdio a s manželom Antonom aj šperkársku predajničku.
Zdroj: Vladimír Kampf

„Na druhej strane mi zostalo viac času na štúdium.“ Náhoda na začiatku pandémie Orosovcov priviedla k pozemku v tichej lokalite Novohradu. „V paneláku si nedopestujeme ani paradajky. Aj to nám poslal Pán Boh do cesty. Náhodou sa nám spustilo video o dedine, z ktorej odchádzajú ľudia. Mladým sa tam nepáči, obyvateľov to má sotva 400 a pozemky ponúkali za dobrú cenu. Vďaka tomuto videu predali aj staršie domy, do dediny prišli ľudia, ktorí už majú niečo za sebou a hľadajú pokoj. My sme tam kúpili starší pozemok. Raz budeme možno stavať. To je plán B. Zatiaľ sme v Senci.“Zuzanin otec Gabriel Agárdy bol politicky a spoločensky činný najmä v maďarskej komunite.

„Celý život pre Senec niečo robil. V súčasnosti spolu spravujeme webstránku pre komunitu seneckých Maďarov. Otec fotografuje podujatia a ja sa starám o technické zabezpečenie. Za normálnych okolností ročne zdokumentujeme až 150 podujatí.“ Keby zo Senca odišli, Zuzane by chýbali najmä ľudia. „Mám tu veľmi dobrých priateľov. Napätie medzi Slovákmi a Maďarmi necítiť, ale mrzí ma, keď sa stretnú dve deti z maďarských rodín, už sa často nerozprávajú po maďarsky. Aj preto som rada, že máme výbornú strednú školu s vyučovacím jazykom maďarským, kde momentálne študujem učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo. Nech má pre mňa Boh ďalšie karty v rukáve.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia