Kto len prefrčí po slovenskej Route 66 pri odbočke na obec Lučatín, ani netuší, o aké zaujímavosti a pozoruhodné prírodné zákutia prichádza. Určite sa oplatí zastaviť sa tu na výdatný obed a potom spáliť kalórie pri skúmaní okolia.

Hoci v penzióne pri rušnej dopravnej tepne je plno a autá na parkovisku sa ledva pomestia, stačí doslova niekoľko krokov a ocitnete sa v úplne inom svete. Turistický chodník lemujúci rieku Hron vás zavedie priamo do príjemnej obce čipkárov, poľnohospodárov a spracovávateľov dreva, ktorá sa snaží uchovať si to najcennejšie zo svojej histórie a zároveň udržať krok s dobou.

Lučatín

Poloha:  Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, región Horehronie

 

Prvá písomná zmienka: 1424

 

Rozloha:  10,88 km2

 

Nadmorská výška: 388 m n. m.

 

Počet obyvateľov: 687 (k 31. 12. 2022)

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

 

2012 - 9,82 %

 

2013  - 9,22 %

 

2014  - 8,90 %

 

2015 -  8,00 %

 

2016 -  6,25 %

 

2017  - 4,28 %

 

2018 - 3,38 %

 

2019 - 3,30 %

 

2020 - 4,90 %

 

2021 - 4,57 %

 

2022 - 3,94 %

 

2023 (júl)  - 3,31 %

Generačná výmena

Starosta Pavel Kováč, ktorý sa do Lučatína prisťahoval pred dvadsiatimi rokmi a následne sa tu aj oženil, absolvuje druhé volebné obdobie na čele obce. „Vždy som sa o jej chod zaujímal, hrával som futbal, pohyboval sa medzi stolnými tenistami a zúčastňoval som sa aj na kultúrnych podujatiach. Po mojom nástupe do funkcie starostu došlo ku generačnej výmene prakticky celého vedenia obce. Chopili sme sa šance urobiť pre ňu všetko, čo bude v našich silách, aby sa v nej žilo čo najlepšie,“ hovorí Pavel Kováč. Niektoré projekty prevzal od bývalého vedenia, pričom jedným z najdôležitejších bola rekonštrukcia kultúrneho domu. „Museli sme sa s ňou trošku viac popasovať vzhľadom na to, že sa projekt stiahol a následne nanovo podával kvôli neaktuálnemu rozpočtu. Nakoniec sa to však podarilo a myslím, že s výsledkom môžeme byť spokojní,“ dodáva.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z OBCE S PRÍRODNÝM RAJOM NÁJDETE V GALÉRII

Internet zdarma

V snahe zvyšovania internetovej gramotnosti zrealizovala obec projekt Wifi pre teba, vďaka ktorému je na viacerých miestach prístup k internetu zdarma. Z dotácie takmer 16 000 eur bol úspešne dokončený projekt na podporu biodiverzity s prvkami zelenej infraštruktúry. Išlo o výsadbu zelených pásov popri hlavnej ceste, kde sa vysadila borievka, na cintoríne pribudli javory. Vďaka grantu sa zrealizovala pasportizácia dopravného značenia v každej časti obce, čo dopomohlo k bezpečnejšej a prehľadnejšej situácii na miestnych komunikáciách. „Nadácia EPH nám prostredníctvom Grantového programu prispela na vybudovanie altánkov v Sypáku a na Bukovienke. Potešila nás aj Nadácia SPP, ktorá nám po pomerne náročnej prekládke plynového potrubia v starom lome darovala príspevok 10 000 eur. Tie použijeme na dobudovanie detského ihriska a oázy oddychu v priestoroch ZŠ a MŠ. V roku 2019 sa obci v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom podarilo potiahnuť povrch hlavnej cesty cez obec novým asfaltom.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia