Kráska a textár

Úspechy sa zakrátko dostavili. V štrnástich sa stala majsterkou Československa, toto prvenstvo získala v rokoch 1965 – 1969 spolu päťkrát, úspechy slávila ako 17-ročná na majstrovstvách Európy, kde si šla na stupienok po striebornú medailu. Jej hviezda stúpala ďalej a rok 1968 bol rokom triumfov. Na európskom šampionáte vyhrala zlato, z majstrovstiev sveta a olympijských hier si odniesla bronz. Stala sa miláčikom národa, no jej súkromie bolo ochudobnené o niečo, čo nedokázala nahradiť žiadna medaila. Chýbala jej láska. Aj to sa v tomto magickom roku zmenilo. Stretla osudového muža.

Na koncerte Karla Gotta sa zoznámila s textárom Jiřím Štaidlom. Okamžite sa do seba zamilovali a jej život nabral iný smer – ľudský. Život videla v iných farbách, zabudla na drinu na ľade. Bohém Štaidl ju však nevodil len na kultúru, ale aj do nočných barov. Netrvalo dlho a návštevy nočných podnikov si vybrali svoju daň. Bývala nevyspatá, na tréningoch unavená, nesústredená, čo sa podpísalo pod jej výsledky. Hankine výkony na ľade sa dramaticky zhoršovali. Ona bola šťastná, jej matka však nie. Dcéra si nelámala hlavu nad ďalšími úspechmi, matka, naopak, chcela, aby víťazne odchádzala zo všetkých šampionátov. Prekážalo jej tiež, že dcéra sa dostáva spod jej vplyvu. Trvala na tom, aby sa s Jiřím Štaidlom rozišla, a začala jej vo vzťahu brániť. Hanka spočiatku odolávala, no matkin psychický tlak nevydržala a predávkovala sa barbiturátmi. Skončila v nemocnici s výplachom žalúdka.

FOTKU HANY MAŠKOVEJ S JIŘÍM ŠTAIDLOM NÁJDETE V GALÉRII
V 60. rokoch miláčikovia národa, v súkromí priatelia – ONDREJ NEPELA a HANA MAŠKOVÁ.
Zdroj: FACEBOOK.COM/ZLATÁ-ŠEDESÁTÁ-SLADKÁ-ŠEDESÁTÁ

Mladá žena chcela Jiřího, no v roku 1969 ju čakali majstrovstvá Európy a následne aj sveta. Zaľúbenci spolu trávili minimum času. Na európskej súťaži získala poslednú medailu vo svojej úspešnej kariére, z Garmisch-Partenkirchenu priviezla domov strieborný kov. Siahala na zlato, ale matka jej pred súťažou vnútila lieky na upokojenie a počas voľnej jazdy spomalila, takmer zastala, pretože si necítila nohy. Pársekundové zaváhanie ju pripravilo o najvyššiu priečku. O štrnásť dní už súťažila na majstrovstvách sveta v americkom Colorado Springs.

Zradili ju nervy, spadla a preteky nedokončila. Oficiálna verzia znela, že si krátko predtým na exhibícii vo švajčiarskom Winterthure narazila kostrč. „Nie, nie, toto bola verzia pre médiá, Hanka bola psychicky na dne. Plakala, že už nechce súťažiť, že driny na ľade má už od detstva dosť. Po boku Jiřího sa jej otvoril iný, dovtedy nepoznaný svet, ale na cestách nemohli byť spolu a to ju ničilo,“ spomínala trénerka. Mladá žena sa dozvedala sa aj o Štaidlových avantúrach, Hanku vymenil za lyžiarku Ivanu Zelníčkovú, neskôr Trumpovú. Zobralo ju to, našla si iného partnera, ale v jej vnútri zostal navždy bohémsky textár. Možno aj rozpad vzťahu urýchlil jej rozhodnutie ukončiť súťaženie na krasokorčuliarskych šampionátoch.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia