Reportáže

Chodec Matej Tóth: Rusi by boli špičkou aj bez dopingu, škoda, že si to nevedia uvedomiť

5.11. 2014 10:00
Diskusia ()
Zdroj:
Reportáže

Chodec Matej Tóth: Rusi by boli špičkou aj bez dopingu, škoda, že si to nevedia uvedomiť

5.11. 2014 10:00
Diskusia ()
Zdroj:

Život chodca Mateja Tótha (31) sa netočí iba okolo skvelých športových výsledkov a rodiny. Z pozície člena Komisie športovcov IAAF bojuje proti nekalým praktikám v ruskom športe.

S ponukou kandidovať do Komisie športovcov Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) oslovili Mateja Tótha už druhýkrát pred vlaňajšími majstrovstvami sveta v Moskve. Tentoraz ju prijal a stal sa jedným zo šestice zvolených kandidátov s mandátom do roku 2017. Šéfom komisie je legendárny namíbijský šprintér Frank Fredericks. „Sme určitým medzičlánkom medzi IAAF a športovcami. Osobne sa stretávame raz, maximálne dvakrát do roka, väčšinu vecí však riešime cez mail a videokonferencie. Práce je naozaj dosť,“ hovorí aktuálny vicemajster Európy.

Najnovšie sa komisia zaoberala otázkami časového rozpisu atletických súťaží na olympijských hrách v Riu, či projektmi nadácie Athletic for a Better World, ktorá podporuje mladé talenty v jedenástich chudobných krajinách sveta. Čoraz častejšie rezonuje v atletických kruhoch aj skupinový doping prevažne ruských reprezentantov, ktorý sa dotýka už aj pätnásťročných detí.

Ako za socializmu

Od 1. januára budúceho roka sa v atletike zmenia pravidlá tak, že za doping pretekárov bude zodpovedný a následne aj potrestaný ich tréner. „Vďaka tomuto pravidlu sa už nestane, že tréner, ktorému počas šiestich rokov odhalia dvadsať pozitívnych zverencov, bude môcť naďalej pokojne viesť reprezentačný tím,“ vysvetľuje Matej Tóth.

Prečo sa v súvislosti s dopingom hovorí najmä o Rusoch, keď ide o celosvetový problém? „Všetko nasvedčuje tomu, že tam stále funguje organizovaný dopingový systém. Tak, ako u nás za socializmu. Tréneri, odchovaní na tomto systéme, si nevedia predstaviť robiť šport férovo. Dokážu to zariadiť tak, že športovci prídu na preteky čistí, vedia vopred o termínoch návštev antidopingových komisárov. A keďže v Rusku funguje vízový systém, tak aj spoza hraníc,“ dodáva. Po nedávnom zavedení biologických pasov to budú mať potenciálni hriešnici predsa len o niečo ťažšie, nemusia už byť prichytení priamo pri čine. Hodnoty z priebežne odobraných vzoriek krvi vyhodnotia podľa špeciálneho vzorca a odhalia tak prípadné abnormality v biologických hodnotách.

Ty pôjdeš, teba stiahneme

V Rusku je chôdza jednou z najpopulárnejších atletických disciplín. Víťazov veľkých podujatí berú ako národných hrdinov, adekvátne tomu vyzerá aj finančne podpora. „Schválili tam napríklad niekoľkomiliónovú dotáciu do chodeckého centra, ktoré funguje na najvyššej možnej úrovni. Masa pretekárov je rozdelená do viacerých skupín. Funguje to asi tak, že ty pozbieraš tituly v juniorskom veku, potom si oddýchneš a príde ďalšia vlna. Tak sa stane, že sa na pretekoch znenazdajky objaví dvadsaťročná hviezda, alebo naopak, olympijský víťaz zrazu nepochopiteľne vynechá dve-tri sezóny. Kým u nás sa potenciál úspešných športovcov využíva na sto percent, Rusi vedia celkom presne, kedy koho postaviť, či stiahnuť. Je to prepracovaný systém, ktorému však treba konečne klepnúť po prstoch,“ hovorí Matej Tóth.

Už aj na deťoch!

Napriek sofistikovanej kamufláži z času na čas vypláva na povrch ruská dopingová kauza, nezriedka sa týka aj chodcov. V januári usvedčili olympijskú víťazku z Londýna a majsterku sveta Jelenu Lašmanovovú z užitia endurobolu, známa je aj kauza EPO pätice chodcov zo skupiny už spomínaného trénera Viktora Čegina pred hrami v Pekingu. Najšokujúcejší je však prípad ešte len 15-ročných atletických dvojičiek Oľgy a Jeleny Pauškinových, ktorých čaká za užívanie nedovolených prostriedkov dvojročná pauza. Svetová antidopingová agentúra nad tým vyjadrila veľké znepokojenie, hlavou krúti aj Matej Tóth.

„Doping u detí – to už je naozaj extrém. U nás atléti v tomto veku ešte len začínajú brať základné vitamíny na posilnenie imunity. Tvrdý doping v takomto veku je niečo nepredstaviteľné, veď vtedy sa ľudský organizmus ešte len vyvíja. Aj tento prípad dokazuje, že sa tam nehľadí na zdravotné riziká. Našťastie už aj samotným Rusom začína prekážať, že sú pre svet synonymom dopingu,“ verí dvojnásobný atlét roka na Slovensku, že s týmto problémom sami začnú niečo robiť.

Lepší aj bez dopingu

Na tohtoročných majstrovstvách Európy v Zürichu, kde Matej vybojoval fantastickú striebornú medailu, porazil na 50-kilometrovej trati všetkých Rusov. Nestačil iba na Francúza Johanna Diniza, ktorý podal priam nadpozemský výkon. Ten však slovenský reprezentant plne rešpektuje.

„Pokiaľ je niekto schopný podať výkon z inej galaxie, tak je to práve Johann. Keď má deň, je nezastaviteľný. Napriek predchádzajúcim problémom so zranením veľmi dobre načasoval prípravu. Aj jeho príklad hovorí o tom, že zvíťaziť po skvelom výkone sa dá aj bez dopingu. Mimochodom ja sám mám na tejto trati lepší čas, ako všetci Rusi, okrem olympijského víťaza Kirdjapkina. Oni by boli špičkou aj bez dopingu. Škoda, že si to nevedia uvedomiť,“ hovorí Matej Tóth.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia