Medzinárodný festival maškarných hier Surva je folklórnym sviatkom, ktorý sa koná vždy posledný januárový víkend v bulharskom meste Pernik. Zúčastňuje sa na ňom vyše sto folklórnych skupín a viac ako sedemtisíc nadšených divákov.

Zvyky a tradície zo Slovenska pozná väčšina z nás. Jednou z nich sú populárne fašiangy. Toto trojtýždňové obdobie sa začína sviatkom Troch kráľov a končí sa Popolcovou stredou, teda v deň, keď sa začína 40-dňový pôst pred Veľkou nocou. Preto sa fašiangy považujú za sviatok jedla a veselosti s hlavným účelom dosýta sa najesť. Podobnú tradíciu majú v iných európskych krajinách, hlavne na Balkáne, pretože ide o slovanské krajiny so spoločným základom v kultúre, tradíciách a sviatkoch.

Surva, medzinárodný festival maškarných hier, ktorý sa koná v meste Pernik, je najväčšou udalosťou svojho druhu nielen v Bulharsku a na Balkánskom polostrove, ale v celej Európe. Podporuje a propaguje rôzne staroveké bulharské zvyky, ktoré sú aj v súčasnosti stále živé. Predstavujú dôležitú súčasť bulharskej folklórnej tradície a sú určené na to, aby ich vykonávali a predvádzali jednotliví muži a ženy. Svojou konkurenčnou povahou festival nie je len obyčajným miestom konania, ale aj výnimočnou súťažou pre živé zhmotnenia tejto tradície, konkrétne kukerov a survakarov.

˃˃˃ Fotografie z festivalu Surva nájdete v galérii. ˂˂˂

Na kultúrnom piedestáli

Mesto Pernik organizuje festival Surva od 16. januára 1966. Po devätnástich rokoch získal status medzinárodného podujatia a o ďalších desať rokov neskôr Federácia európskych karnevalových miest prijala Pernik za svojho právoplatného člena, čím nadobudol plné členstvo v najdôležitejšej organizácii svojho druhu. V júni 2009 Pernik vyhlásili za Európske hlavné mesto tradícií maškarných hier.

Maškara je akákoľvek osoba prezlečená do kostýmu, ktorý niečo znázorňuje, vyjadruje či prezentuje. V bulharskom ponímaní má každá takáto osoba na hlave masku znázorňujúcu buď zviera, alebo nejakú mysterióznu postavu. Maska spolu s celým kostýmom, doplnená o špeciálne tance kukerov na uliciach, má za cieľ odohnať všetko zlo od ľudí a, naopak, privodiť im len to dobré. V roku 2015 UNESCO vyhlásilo Survu za dôležité nehmotné kultúrne dedičstvo a zapísalo ju na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva, čím festival posunulo na úplne najvyššiu priečku.

Pernik
Pernik sa nachádza v západnom Bulharsku neďaleko hraníc so Srbskom, niekoľko kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Sofia. Napriek tomu, že má okolo 80-tisíc obyvateľov, nie je vyhľadávanou turistickou destináciou, pretože turistom nemá čo ponúknuť. To sa však mení každoročne v posledný januárový víkend, keď sa v meste od piatka do nedele organizuje medzinárodný festival Surva. Práve vtedy sa Pernik mení na najnavštevovanejšie mesto v Bulharsku, do ktorého prichádzajú turisti, cestovatelia, fotografi, ale najmä samotní Bulhari, aby si na vlastné oči pozreli najväčšie nehmotné kultúrne dedičstvo, ktoré ich krajina ľuďom ponúka.
˃˃˃ Fotografie z festivalu Surva nájdete v galérii. ˂˂˂

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia