Byť dcérou budúceho prezidenta republiky nebolo vôbec jednoduché. ALICE MASARYKOVÁ otca obdivovala, porovnávala sa s ním, pre záchranu jeho vedeckých písomností skončila vo väzení a hrozil jej trest smrti.

Jej otec Tomáš Garrigue Masaryk získal v Prahe v roku 1882 miesto mimoriadneho profesora na univerzite. Keď vystúpil proti falošným rukopisom – zelenohorskému a královodvorskému, ktoré viacerí odborníci pokladali za najstaršie diela českej stredovekej poézie –, mal problémy nielen on, ale aj jeho rodina. Dochádzalo k slovným útokom aj k fyzickým napadnutiam.

Ďalšia búrka negatívnych emócií zasiahla Masarykovcov, keď hlava rodiny verejne obhajovala mladého Žida Leopolda Hilsnera. Toho v roku 1899 obvinili z rituálnej vraždy a postavili pred súd. Údajne zabil 19-ročnú Anežku Hrůzovú, pretože podľa legendy vraj Židia potrebujú krv kresťanského dievčaťa na náboženské obrady. Masaryk označil poveru za šialený výmysel a neprávom obvineného Hilsnera sa zastával. Celá vykonštruovaná aféra bola o to nebezpečnejšia, že národ rituálnej vražde uveril.

Prívrženci antisemitizmu Masaryka na ulici takmer zlynčovali. Na univerzite mu zasa protižidovsky orientovaní študenti lomozom a hlukom znemožňovali prednášať, niektorí ho pred katedrou dokonca bili palicami, zatiaľ čo jeho spriaznení poslucháči ho chránili vlastnými telami. Pre otcove postoje sa stala terčom posmechu aj Alica.

Spolužiaci ju zasiahli na najcitlivejšom mieste: od detstva mala poškodený zrak a musela nosiť okuliare so silnými dioptriami. Rovesníci ju pokladali za škaredú, čo jej patrične dávali najavo. Nepekná dcéra ochrancu a zapredanca Židov – tak sa končievali osobné útoky proti nej. Dospievať v rodine Masarykovcov nebolo ľahké...

˃˃˃ Historické fotografie zo života Alice Masarykovej nájdete v galérii. ˂˂˂

Neústupná Charlotta

Alicini rodičia Charlotta Garrigue a Tomáš Masaryk sa zoznámili v Lipsku, kam prišla 17-ročná Američanka Charlotta študovať na konzervatórium hru na klavíri. V tom čase tam žil aj mladý filozof Tomáš Masaryk. Mal čerstvý doktorát z filozofie a záujem oboch o túto vedu ich spojil. O manžela však musela Charlotta zabojovať.

Jej otec bol proti sobášu a dcéru varoval: „V Amerike je demokracia a náboženská sloboda. V Rakúsko-Uhorsku vládne aristokracia a rímskokatolícka cirkev.“ Charlotta neustúpila a svadba sa konala 15. marca 1878 v New Yorku. Usadili sa vo Viedni, kde si Masaryk na univerzite dokončoval docentúru. Tam sa im 3. mája 1879 narodila dcéra Alice, najstaršia z piatich detí. Rok po nej, ešte vo Viedni, pribudol do rodiny brat Herbert.

V roku 1882, po presťahovaní do Prahy, dostal Masaryk na novej Univerzite Karlovej stále miesto. Ich rodina sa rozrástla ešte o tri deti. Pribudli do nej syn Jan a dcéry Olga a Hanka, ktorá žila len niekoľko mesiacov. Pražanov rodina univerzitného profesora udivovala modernosťou a praktickosťou. Masaryk s manželkou boli presvedčení, že na rodičovstve sa musia podieľať obaja partneri. Deťom navaril, nakŕmil ich, ak bolo treba, prebalil. Keď ich chcel ako väčšie potrestať, poslal ich stáť do kúta. No ak spravil chybu on, deťom sa ospravedlnil a takisto sa šiel postaviť do rohu miestnosti.

Výchove potomkov sa venovala najmä matka, otec na ne nemal veľa času. Ale obaja sa snažili, aby im poskytli hudobné vzdelanie, viedli ich k športovaniu, k osvojeniu cudzích jazykov, starali sa o ich psychickú hygienu. A nešetrili láskou. V ich domácnosti sa nepil alkohol ani sa nefajčilo, zato Masaryk v byte usporadúval odborné prednášky z oblasti filozofie a sociológie. Debatovalo sa na nich aj o alkoholizme a na všetkých sa mohli zúčastňovať dcéry i syn. Alice tieto učené debaty milovala.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

S príchodom jari sa začnú sa ozývať žalúdočné a dvanástnikové vredy. Sezónu majú aj zápaly močového mechúra či kožné ekzémy.

Sezónne diagnózy: Niektoré choroby sa vracajú na jar i jeseň. Viete ktoré?

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia