Každý rok sa na jarných lúkach odohrávajú tisícky masakier. Kosačky sú nebezpečné najmä pre čerstvo narodenú zver.

Projekt Živá lúka si dal za cieľ monitorovať straty voľne žijúcej zveri, najmä srnčích mláďat, zajacov a bažantov, počas jarných mesiacov od apríla do júna. V tom čase poľnohospodári a nájomcovia lúk kosia prvé čerstvé krmivo. Často hlava-nehlava... „Aby bolo masakier na poliach a v mladej tráve čo najmenej, treba nastaviť účinné medzirezortné komunikačné kanály, aplikovať praktické opatrenia a vytvoriť mechanizmy na ochranu a na predchádzanie týmto stratám,“ vysvetľuje koordinátor projektu Peter Kaššák (40). Živá lúka je výsledok spoločného odhodlania občianskeho združenia Zeleň, ktorému Peter Kaššák predsedá, a Slovenskej poľovníckej komory.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII. UPOZORŇUJEME, ŽE NIEKTORÉ ZÁBERY NIE SÚ VHODNÉ PRE SLABŠIE POVAHY

Odrezané uši

OZ Zeleň sa zameriava na podporu biodiverzity a života najmä v nížinných oblastiach. Jeho členovia okrem iného dosádzajú stromové aleje, ktoré sú útočiskom pre živočíchy z pokosených lúk. Tie v nich nachádzajú úkryt po činnosti poľnohospodárov na poliach. „Inšpiráciu sme si brali z podobných projektov, ktoré úspešne fungujú napríklad v Česku či Nemecku. Živá lúka je ochrana zameraná najmä na novonarodené srnčatá a mláďatá inej zveri, ktoré práve prichádzajú na svet na zemi. Ak pred kosením včas nevyženieme a nenájdeme zver, už po nej nachádzame len mŕtve ostatky. Chceme, aby lúka zostala živá,“ hovorí P. Kaššák.

V jarných mesiacoch, keď dorastajú prvé krmoviny, najmä lucerna siata, sa rodia mláďatá voľne žijúcej zveri, hniezdia vtáky, bažanty a jarabice. Tento súbeh spôsobuje masakry. „Všetko sa to deje práve v týchto porastoch, pretože sú najvyššie. Zver sa do nich prirodzene sťahuje, nachádza v nich úkryt a pokoj. Vo vyšších horských polohách sú to horské lúky.“ OZ Zeleň na rozhraní rokov 2017 a 2018 urobilo internetový dotazník, v ktorom oslovilo poľovníkov po celom Slovensku. „Aj keď neodpovedali všetci, zrátali sme, že sezónne straty by mohli dosahovať osem až desaťtisíc kusov. Sedemdesiat percent z nich sú srnčatá.“

Srnčiatka sú najzraniteľnejšie. Hneď po narodení sú ešte slabé a nedokážu sa pohybovať v husom a pre ne vysokom poraste. Niekoľko dní zostávajú na mieste a nehýbu sa. Ich obranou je stiahnuť sa, zaľahnúť a pritlačiť sa k zemi. Lenže ak je kosačka nastavená na nízke kosenie, traktorista ich nezbadá, ani keď si bude dávať pozor. „Nízke kosenie niekedy zvieratá v lepšom prípade len zohaví. Potom majú fotografi prírody na snímkach srny s odrezanými ušami. To je dôkaz, že ich kosačka len tak ‚lízla‘.“ Horšie je, keď ich kosačka dokaličí tak, že sú odsúdené na zdĺhavú smrť v bolestiach.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Dovolenkujeme na Slovensku: Tieto TECHNICKÉ A KULTÚRNE PAMIATKY musíte vidieť

Populárne články
Táňa pochádza z intelektuálnej rodiny. V detstve mala prísnu výchovu. S mamou si k sebe hľadali cestu.

TÁŇA PAUHOFOVÁ mala prísnu výchovu, oporu našla u dedka. Čo tajila pred vlastnou matkou?

Pápež dostal do daru aj Saganov podpísaný dres. Na audiencii sa tiež zúčastnila Petrova mama.

Pápež pomáha dobrej veci, do dražby poskytol Saganov bicykel. Vydražili ho za neuveriteľnú sumu

Ilustračná snímka

Kto riadi naše životy? To, ako sme stretli, nemôže byť náhoda...

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. júla?

Kelly Brook

Známa PLUS SIZE MODELKA sa korony nebojí: Užívala si dovolenku a dráždila fotkami v plavkách

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia