Za najromantickejšími vinicami do Toskánska, za fascinujúcou dávkou kultúry a histórie do Ríma a za najkrajšími plážami na Sicíliu. To všetko však ponúka aj jeden región v stredovýchodnom Taliansku – neprávom zabudnuté Marche.

Z východu jeho piesočné pláže obmýva tyrkysový Jadran tak blízko útesov, až sa divoká scenéria spája v jedno, zo západu sa týčia Apeniny s krásnym Národným parkom Monti Sibillini a uprostred kopcovitej scenérie sa vynárajú starobylé mestečká, záhadné jaskyne a rozprávkové zámky ovenčené ľúbostnými legendami. Na jeseň v Marche navyše kraľuje sezóna bielych hľuzoviek – jedného z najdrahších pokrmov na svete. „Lovenie“ podzemných húb v lese so špeciálne vytrénovaným psom je jedinečný zážitok, ktorému konkuruje aj divadlo ich ochutnávky. Huby s prezývkou gastronomické diamanty sa servírujú v stružlinkách na jednoduchých pokrmoch od cestovín až po vajcia, no až potom, keď si zákazník na prinesenej váhe skontroluje presné množstvo gramov.

Marche
Je jedným z dvadsiatich regiónov Talianska. Leží v centrálnej časti krajiny obklopený regiónmi Emilia Romagna, Toskánsko, Umbria, Lazio a Abruzzo na západe a Jadranským morom na východe. Okrem riečnych údolí a vyše 170 kilometrov pobrežia je krajina hornatá, hlavnú časť tvoria Apeniny. V Marche leží jedna z najväčších európskych jaskýň - 18 kilometrov dlhý komplex Frasassi, vyhĺbený riekou Sentino. Územie pokrývajú vinice, olivové háje aj lesy plné hľuzoviek, k hlavným rybárskym centrám sa radia prístavné mestá Ancona, Fano a Civitanova Marche. Región je známy výrobou topánok a kožených výrobkov (provincie Macerata a Fermo), nábytku (Pesaro), papiera (Fabriano) aj hudobných nástrojov (Castelfidardo). V auguste 2016 Marche zasiahlo silné zemetrasenie, ktoré poškodilo časť stredovekých miest.

Po stopách Raffaela aj Rossiniho

Srdcom Marche je provinčné mestečko na vrcholkoch kopcov – Urbino. Už z diaľky sa týči jeho zlatistá vežatá silueta s Vojvodským palácom, ktorá sa stala symbolom renesančnej architektúry a vďaka ktorej sa mesto zaradilo na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. V dláždených uličkách sa miesi vôňa crescie – pečenej chlebovej placky – so živou vravou univerzitných študentov, inak tu však zastal čas. Kedysi si strmými zákutiami mesta vykračoval aj mladý Raffael, v jeho rodnom dome dnes sídli múzeum s prvou freskou, ktorú namaľoval spolu s otcom.

Renesančný majster síce v Urbine dlho nepobudol, v detstve prišiel o oboch rodičov a neskôr odišiel tvoriť do Florencie a Ríma, no rodné mesto predsa len ovplyvnilo jeho umelecké dozrievanie. „Za vlády Federica da Montefeltro sa z Urbina stalo vychýrené centrum kultúry. Vojvoda bol veliteľom žoldnierov, mal plné vrecká dukátov a veľkú slabosť pre umenie. V 15. storočí na svoj dvor v Palazzo Ducale pozval významných umelcov z celého sveta, ktorých tu nechal roky slobodne tvoriť. A to, čo vytvorili, veru stálo za to,“ hovorí sprievodca Marco, keď prechádzame cez vyše 80 miestností. V súčasnosti v rozľahlom renesančnom paláci sídli Národná galéria Marche s obdivuhodným výberom diel od Tiziana, Piera della Francesca, Giovanniho Santiho či samotného Raffaela (Portrét ženy, La Muta, 1507).

Za pozornosť stojí aj vojvodova knižnica – jedna z najpôsobivejších mimo Vatikánu. V slnečné popoludnie sa oplatí vyšplhať na zelený pahorok Parco della Resistenza a pozrieť si mesto ako na dlani. Možno dovidíte až na neďaleké pobrežné mesto Pesaro, v ktorom sa narodil ďalší velikán – hudobný skladateľ Gioacchino Rossini, autor známej opery Barbier zo Sevilly. Krásne historické centrum plné renesančných palácov dopĺňajú vily v secesnom štýle, pevnosť Rocca Costanza a cyklotrasy vedúce popri dlhej promenáde. Na skladateľovu počesť mesto každé leto oživia árie v rámci festivalu Rossini Opera Festival.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z ČAROVNÉHO TALIANSKEHO REGIÓNU NÁJDETE V GALÉRII

Tragická láska

Príbeh Romea a Júlie nie je jedinou tragickou láskou, ktorá otriasla Talianskom. Na zámku Gradara, ktorý obklopuje hradbami obohnaná stredoveká dedina, sa odohrala romanca Paola a Francescy oslavovaná aj v Danteho Božskej komédii. Príbeh o dvoch mocných rodoch, ktoré spojili svoje sily, skomplikoval lacný trik. Keďže Gianciotto Malatesta vo vojnách utrpel mnoho zranení, ktoré z neho urobili krívajúceho a poloslepého mrzáka, zo strachu z odmietnutia na čas dvorenia za Francescou poslal svojho pohľadného brata Paola. Nepočítal však s tým, že tí dvaja sa do seba zamilujú. Svadba síce prebehla podľa plánov, no Francesca sa s Paolom naďalej tajne schádzala v zámku. Jedného dňa sa Gianciotto vrátil domov skôr, a keď objavil pravdu, vrhol sa na brata s mečom. Francesca mu skočila do cesty, čepeľ prešla oboma srdcami, a tak milenci odišli na večnosť spolu. Hrad, ktorý sa týči na strategickom pahorku, dnes dopĺňajú voliéry plné dravých vtákov a lesnatý park. Takmer každá kaviareň a osteria ťaží z ľúbostného príbehu, a tak si ľahko objednáte vegetariánske Francescino menu s cukinovou piadinou alebo Gianciottovu nálož pečeného mäsa. V čase okolo Valentína zasa okolie hradieb osvetľujú tisíce sviečok a zaľúbenci si môžu zo Studne básní vyloviť romantické verše.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Turbulentné obdobie prekonali. Vzťah herečky Hany Gregorovej a jej partnera funguje.

Útek z Prahy aj s milencom: Gregorová predáva luxusnú vilu po Brzobohatom. Kde našla útočisko?

Alexander Daško s husľami, ktoré mu otvorili cestu do veľkého sveta.

Ohnivé husle: Z rómskej osady to Alexander Daško dotiahol až medzi umelecké celebrity

Ilustračná snímka

Nebudeš šťastná! Kamarátkina babka ma varovala, no ja som ju vysmiala. Teraz plačem

Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu

VOJVODKYNI CAMILLE sa na sociálnej sieti ušli urážky: Čo jej ľudia nevedia odpustiť?

Agáta Prachařová a Jakub Prachař

HANYCHOVÁ A PRACHAŘ sú oficiálne rozvedení: Reakcia Agáty hovorí za všetko

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia