Britský premiér otvorene priznal, že za mnohými jeho politickými úspechmi stála manželka CLEMENTINE CHURCHILLOVÁ (1885 – 1977). Na verejnosti bola vždy v úzadí, starostlivá a spoľahlivá, no bolo to len zdanie.

„Bez nej by Winston Churchill i dejiny sveta vyzerali úplne inak,“ povedal generál Hastings Lionel Ismay, Churchillov najvyšší vojenský veliteľ. Mal pravdu. Clementine manželovi pomáhala počas druhej svetovej vojny, často mu dobre poradila a zabránila mnohým jeho chybám. Bola akousi ľudskou tvárou Churchillovej vlády, výrazne prispela napríklad k zlepšeniu vzťahov s francúzskym generálom de Gaullom, s americkým prezidentom Rooseveltom či so sovietskym diktátorom Stalinom. Intenzívne s manželom spolupracovala všade tam, kde to bolo možné a bezpečné. V autobiografii o nej Winston Churchill napísal, že jeho najväčšie životné víťazstvo sa volá Clementine.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...

Šľachtičná bez peňazí

Narodila sa do rodiny sira Henryho Hoziera a lady Blanche Ogilvyovej Hozierovej. Hoci podľa dokumentov bola legálnou dcérou sira Henryho, jej príchod na svet rozvíril debaty spochybňujúce jeho otcovstvo. Najmä keď sa klebetilo, že je neplodný. Pre matkine početné milostné vzťahy bol skutočný otec neistý. Neskôr lady Blanche o dvoch mužoch tvrdila, že by mohli byť otcom jej najstaršej dcéry Clementine. V každom prípade oficiálne bola potomkom sira Henryho. Pokiaľ ide o neho, ani on sa netajil svojím búrlivým milostným životom. Keď však pristihol manželku s milencom, podal žiadosť o rozvod.

Budúceho britského premiéra CLEMENTINE očarila. Upútala ho jej krása, inteligencia a noblesa.
Zdroj: Getty Images

Argumentoval aj jej promiskuitným životom. Lady Blanche sa podarilo manžela od rozvodu odhovoriť, pretože mu pripomenula jeho neveru a mnohé milostné eskapády. Pár však spolu nezostal, prišlo k odlúčeniu. Clementine mala šesť rokov, keď sa rodičia rozišli. Napriek šľachtickému titulu peniazmi neoplývali a rozchod rodičov so sebou priniesol nepríjemné následky. Pre neustály nedostatok financií sa lady Blache s tromi dcérami často sťahovala, čo sa odzrkadlilo aj na ich vzdelávaní. Clementine nechodila do takých dobrých škôl, aké by bola rada navštevovala. Spočiatku sa učila doma s guvernantkou, potom chvíľu v Edinburghu, odtiaľ prešla do dievčenskej školy v Londýne a nakoniec sa vzdelávala na parížskej Sorbone.

Nedostatok peňazí sa ukázal ako prekážka aj pri jej vstupe do vyššej spoločnosti. Zažila otvorené i skryté posmešky, sarkazmus. Keď sa začala stretávať s Winstonom, smotánka sa jej posmievala, že šaty si šije sama. Na to, aby ich vzťah dospel do vážneho štádia, si však museli počkať. Ešte pred budúcim významným politikom sa do pôvabnej 18-ročnej Clementine zamiloval vnuk bývalého predsedu vlády sir Sydney Peel. Dvakrát sa tajne zasnúbili, ale ani raz sa svadba nekonala.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia