Najvierohodnejšími svedkami toho, čo sa dialo tesne pred devastujúcou explóziou plynu a po nej, sú ľudia, ktorí boli v čase výbuchu vo svojich bytoch v dome na prešovskej Mukačevskej ulici číslo 7.

Vyšetrovateľom tejto tragédie určite dobre poslúži aj svedectvo o chvíľach hrôzy pani Silvie Hrebeňárovej, ktorá žila do osudného piatka na desiatom poschodí.

„Krátko pred poludním som sa vrátila domov z nákupov a nočnej služby na operačnom stredisku záchranárov. Len čo som otvorila dvere bytu, udrel mi do nosa nepríjemný zápach plynu.

Pre istotu som okamžite pootvárala všetky okná a vybrala som sa za robotníkmi, ktorí pri bloku pracovali vo výkope. Jeden z nich, asi to bol ich predák, vyšiel so mnou hore do bytu, priložil nos k umývadlu, aby zistil či sa plyn nešíri do bytu z kanalizácie.

Vraj nebojte sa, pani, všetko máme pod kontrolou, uchlácholil ma a odišiel. O pár minút sa ozvala rana, akú som ešte v živote nepočula, explózia vytrhla zo zárubne dvere, mala som veľké šťastie, že sa o mňa iba zľahka obtreli.

Schodisko bolo fuč, uchýlila som sa na balkón, zachránil ma hasič, ktorý sa hore dostal po výsuvnom rebríku. Môj byt do tla vyhorel, prišla som o všetko, ostalo mi len to, čo som mala na sebe,“ vyliala si srdce s plačom na krajíčku pani Hrebeňárová.

Mareka Majoroša výbuch zastihol vo výťahu.
Mareka Majoroša výbuch zastihol vo výťahu.
Zdroj: Peter Ličák

Prežil vo výťahu

„Domov som sa vrátil pár minút po dvanástej, aby som pre istotu zatvoril prívod plynu do bytu. V byte na deviatom poschodí som sa nezdržal dlhšie ako tri minúty.

Keď som nastúpil do výťahu, vežiakom otriasol mohutný výbuch. Explózia vyrazila na výťahu dvere, sklo mi dorezalo ruky.

V tej chvíli zahalil chodbu hustý, štipľavý dym, všade šľahali plamene, mal som obrovské šťastie, že výbuch nepoškodil nosné laná výťahu.

Na hasičov som čakal vyše hodiny, čo sa mi v takej kritickej situácii zdalo ako večnosť. Po evakuácii ma ošetrili v prešovskej nemocnici, pri výbuchu som utrpel poranenie krčnej chrbtice a ľavej ruky.

Prišli sme o bývanie, ale na rozdiel od niektorých našich susedov žijeme,“ povedal deň po výbuchu pre Život Marek Majoroš.

Vo vežiaku býval 47 rokov aj Ján Prieložný, Prešovčanom dobre známa tvár z javiska Divadla Jonáša Záborského.

„V čase výbuchu som bol doma s dcérou, z bytu sme zutekali na bezpečnejší balkón u susedov, kde nás pomocou vysokozdvižnej techniky zachránili hasiči.

Náš blok je asi začarovaný, na horných poschodiach už horelo aj pred štyridsiatimi rokmi. Najradšej by som bol, keby vežiak nezbúrali, predsa sme si za tie desaťročia na tú lokalitu zvykli...“

Ilustračná snímka

Inteligentné zrkadlo aj toaleta: Kúpeľňa budúcnosti prináša technológie pre najnáročnejších

Populárne články
Prvú sobotu po Troch kráľoch sa jubilejným 20. ročníkom Plesu v opere otvorila plesová sezóna na Slovensku. Po prvýkrát sa moderátorského žezla chopili herecké legendy Emília Vášáryová a Martin Huba.

NAJ momenty Plesu v opere: Najprestížnejšia udalosť roka oslávila jubileum

Na začiatku kariéry jej veľmi pomohol HUGO HAAS. Bola jeho žiačkou, hereckou kolegyňou a takisto milenkou.

Herecké šťastie Adiny Mandlovej trvalo 12 rokov. Jej život bol plný dramatických zvratov

Na Slovensku nájdete tri dediny, ktoré majú názov Lúčky.

Na Slovensku sú až tri obce s názvom Lúčky: Ako sa žije pod bielou perinou?

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Ženu s tromi deťmi zachránili po vyše mesiaci v dažďovom pralese

Jaromír Jágr (47) a Elizabeth Kopecká (24)

Špekuláciám o vzťahu Jágra a Hantuchovej odzvonilo: Po svojom boku má túto krásku

Život prišiel z vesmíru. Je to pravda?

Prišiel život z vesmíru?

Zobraziť viac
Diskusia