Rodrigueskí Kreoli sa dokážu na svojom tropickom ostrove dokonca aj sánkovať. Lietanie sto metrov nad zemou, podzemná výprava pod úroveň morskej hladiny alebo skok do štyridsaťmetrovej hlbiny tu preto nepredstavujú žiaden problém.

Ostrov Rodrigues leží v Indickom oceáne. Patrí pod Maurícius, vzdialený 600 kilometrov, najbližšia väčšia pevnina, Madagaskar, je od neho vzdialená zhruba 2 000 kilometrov. Sotva 20 kilometrov na dĺžku síce nevyzerá ktovieako veľa, napriek tomu sa na ostrove Rodrigues dá robiť prekvapujúce množstvo aktivít.

Napríklad sánkovanie, a to priamo pod tropickým slnkom. Miestne kreolské deti to zvládajú ľavou zadnou. Vezmú palmový list alebo dokonca starú zhrdzavenú satelitnú parabolu a hurá na svah porastený savanovou trávou. Spoločnosť im pri tom robia trochu začudované kozy – a je jedno, či patria k ich hospodárstvu alebo k tomu susedovmu.

Na Rodriguese takmer nepoznajú ploty a domáce zvieratá si preto chodia, kam sa im zachce. „Hobľovanie“ kopca na palmovom liste je síce pre Európana pomerne odvážna predstava, ostrov však ponúka celý rad adrenalínových zážitkov, ktoré by bol hriech nezakúsiť. Viacero z nich sa pýši prívlastkom NAJ a skutočne stoja za to.

Kde inde na jednom mieste má človek príležitosť vyskúšať najdlhšiu zip line dráhu v Indickom oceáne alebo prejsť cez najvyšší visutý most? Tri laná, ku ktorým človeka priviažu v špeciálnom postroji, sa vznášajú nad strmými údoliami vo výške vyše 100 metrov. Počas bláznivého zjazdu sa človek, bez preháňania, vydáva do vzdušného kráľovstva elegantných faetonov a kaloňov takmer s metrovým rozpätím krídel.

Každý sa môže prejsť v korunách stromov, 40 metrov nad zemou.
Každý sa môže prejsť v korunách stromov, 40 metrov nad zemou.
Zdroj: GEO/Markéta a Michael Foktovci

Tropické vtáky aj okrídlené cicavce nad tunajšou krajinou krúžia pravidelne a po ziplinovom zážitku sa im už nikto nemôže čudovať. Výhľad na koralovú lagúnu je odtiaľ prosto úchvatný.

Zatiaľ čo pri lete na lane nemá človek pod nohami vôbec nič, do výšky štyridsiatich metrov nad zemou sa môže vydať pekne po svojich, hoci trochu hojdavo. Kto chce, môže si navyše prechádzku po visutom a skoro 130 metrov dlhom moste nad vodopádom Cascade Pistache spestriť skokom do hlbín v kyvadlovom koši.

Pod zemou i pod morom

V jednej chvíli tak môže byť človek na ostrove Rodrigues 100 metrov nad zemou a plachtiť ako vták a o hodinu sa už prechádzať suchou nohou 8 metrov pod hladinou mora pri obdivovaní jaskynných útvarov, ktoré tu príroda v priebehu vekov vytvorila.

Najdlhšia jaskyňa na ostrove sa volá Caverne Patate a meria celých 1 140 metrov. Sprístupnených je však iba 600 z nich. Pôvodne slúžila ako útočisko pre pirátov. Našli sa tu aj kostry mnohých zvierat, predovšetkým obrovských korytnačiek, ktorými sa to tu v 16. a 17. storočí len tak hemžilo.

Vápencové útvary v jaskyni majú neskutočné tvary a domorodci ich pomenovali podľa toho, čo im pripomínali. Nájdete tu napríklad Veľký čínsky múr, Buckinghamský palác, Churchillovu tvár alebo ježibabu.

Na Rodriguese nepoznajú ploty. Na pláži preto relaxujú aj ovce.
Na Rodriguese nepoznajú ploty. Na pláži preto relaxujú aj ovce.
Zdroj: GEO/Markéta a Michael Foktovci

Systém stalagmitových a stalaktitových formácií „zemiakovej jaskyne“, ako znie preklad jej mena, je skutočne prekrásny. Navyše sa nachádza blízko, čo by kameňom dohodil od rezervácie Françoisa Leguata, kde na návštevníkov čakajú stovky obrovských korytnačiek z mäsa a kostí, lačných po pohladení a poškrabkaní na svojom dlhom krku.


Vodné radovánky

- Na severe ostrova pri dedinke Rivière Banane je lagúna hlbšia a koraly tu tvoria kaňony či ďalšie útvary. Vďaka bohatstvu rýb domorodci celú oblasť prezývajú akvárium. Do vodnej ríše sa tu dá potopiť bez prístroja, iba s okuliarmi, plutvami a šnorchlom.

- juhovýchod Rodriguesu je známy svojím priaznivým vetrom vhodným na kitesurfing. S drakmi nad hlavou sa po lagúne v oblasti Mourouk preháňajú profesionáli aj amatérski nadšenci, úplných začiatočníkov zasvätí do tohto športu miestna škola.

- pozdĺž východného pobrežia ostrova medzi mysmi Mourouk a Pointe Cotton nevedie cesta, sú tu však pešie cestičky a niektoré z najlepších, zväčša ľudoprázdnych pláží na celom Rodriguese.


Korytnačky angonoka sú také vzácne, že ich musia dňom aj nocou ochraňovať strážcovia rezervácie Françoisa Leguata.
Korytnačky angonoka sú také vzácne, že ich musia dňom aj nocou ochraňovať strážcovia rezervácie Françoisa Leguata.
Zdroj: GEO/Markéta a Michael Foktovci

Oživenie na víkend

Prístavné mestečko Port Mathurin je ponorené do príjemnej tropickej letargie, v ktorej čas plynie ako slnkom rozohriaty sirup. Zdá sa, že tento po stáročia zabehaný a každý deň opakovaný rytmus nedokáže rozhýbať nič na svete. No aj sem koncom týždňa dorazí trochu oživenia. Má podobu pravidelného víkendového trhu, na ktorom sa zídu azda všetci, ktorí majú čosi na predaj alebo zvyšné peniaze na nákup.

Kokosové palmy nie sú na Rodriguese žiadnou vzácnosťou, preto je trochu na počudovanie, že príležitosť ochutnať čerstvú šťavu priamo z kokosu pred budovou trhoviska je takmer jediná na celom ostrove. Mačety na odsekávanie vrškov orechov sa však celé dopoludnie nezastavia a kokosy nie sú zďaleka tým jediným, čo vám pohladí chuťové poháriky.

Miestni sa tu čulo jednajú nad hromadami tropického ovocia, sušenými chobotnicami, pohárikmi pekelne pálivého čili na 100 spôsobov alebo sladkastými klobásami sušenými na slnku.

Prím medzi nejedlými komoditami hrajú najrôznejšie výrobky pletené z pandanových listov. Rodrigueskí remeselníci sú široko-ďaleko preslávení svojimi klobúkmi, taškami či košíkmi.

Doménou Rodriguesu sú čerstvé ryby a chobotnice.
Doménou Rodriguesu sú čerstvé ryby a chobotnice.
Zdroj: GEO/Markéta a Michael Foktovci

Pár vývarovní v okolí trhoviska názorne predvádza, že to klobásam a chobotniciam pristane aj v kreolskom dusenom jedle rougaille, a navrch pridajú pár fritovaných taštičiek samosa plnených mäsom či zeleninou.

Kto by sa chcel nechať strhnúť neobvyklým ruchom k troche vlastnej aktivity, mal by určite ochutnať šalát z morských živočíchov nazývaných kono-kono. Miestni vám odprisahajú, že užitočné mäkkýše ovplyvňujú milostné túžby tým najlepším spôsobom.

Nedeľné dopoludnie znamená vzpruhu aj pre vnútrozemie. Blízko obce Mont Lubin sa k životu preberá obor, ktorý celý týždeň driemal medzi tropickými stromami. Keď sa ostrovania pred osemdesiatimi rokmi rozhodli, že potrebujú dôstojný svätostánok, všetci priložili ruku k dielu.

Cestou na omšu nosili na miesto určenia kamene, kusy koralového útesu alebo drevo. Za jediný rok sa im podarilo postaviť najväčší kostol v celom Indickom oceáne, kam sa vojde až 2 000 veriacich. Pretože väčšina zo 40 000 obyvateľov ostrova vyznáva kresťanstvo, je v ňom pri omši každý týždeň plno.

Do Katedrály Saint-Gabriel sa vojde 2 000 veriacich.
Do Katedrály Saint-Gabriel sa vojde 2 000 veriacich.
Zdroj: GEO/Markéta a Michael Foktovci

Cesta nádherných výhľadov

Cestou z vnútrozemskej obce Mont Lubin k južnej dedinke Port Sud Est sa rozhodne vyplatí dať nohu z plynu a inde na ostrove vystúpiť z auta celkom:

- Pri jazde po ceste klesajúcej k moru sa otvárajú nádherné výhľady na koralovú lagúnu, južné ostrovčeky aj hlbšie kanály, kadiaľ prúdi voda z lagúny a zase naspäť, keď sa strieda odliv s prílivom. Na ceste sú dva vyhliadkové body.

- V Port Sud-Est sa rozhodne vyplatí odbočiť doprava a vydať sa po pobrežnej ceste na západ. Navzdory smerovke Rivière Cocos sa tu rozkladá najsurovšia časť pobrežia s malými domčekmi a usadlosťami ako z obdobia pred päťdesiatimi rokmi.

- Celý ostrov križujú desiatky kilometrov peších cestičiek umožňujúcich krátke túry pozdĺž pláží, ale aj šplhanie po útesoch v štýle kamzíkov. Značení je ako nôt na bubon, je možné si však prenajať sprievodcu.

- Lanovka zip line Tyrodrig leží v juhovýchodnej časti rodrigueského vnútrozemia pri dedinke Montagne Malgache a visutý most na severozápade pri obci La Ferme.

Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac