Starosta obce Vyšný Mirošov v okrese Svidník Michal Petranik (38) vykonáva svoju funkciu s elektronickým monitorovacím zariadením na nohe.

„Buďte všetci ticho, telefonuje mi Robo.“ Takto vraj starosta okríkol štamgastov v krčme v poľskom pohraničí v čase, keď ešte ministerstvo vnútra riadil Robert Kaliňák. Jedni uznanlivo prikyvovali, aké styky má ich starosta, iní však vedeli, že ide o ďalší šoumenský trik, ktorým si získava priazeň a rešpekt.

Písali Ficovi

Keď zastavujeme ľudí v tejto dedinke, počúvame historky hodné filmového spracovania.

Starosta je šikovný človek, dobrý do partie, zábavný, šarmantný, charizmatický... Všetko vybaví, má styky, varí guláš na oslavách všetkých vplyvných ľudí v okrese. A s ministrami si tyká. Fotografiu, na ktorej šéfke rezortu vnútra Denise Sakovej odovzdáva v Humennom veľkú kyticu, poniektorí pokladajú za modlu.

„Keby ste počuli, ako vie hrať na harmonike! Príďte zajtra, v rodine majú oslavu...“

Dozvedáme sa aj zľudovenú príhodu, ako starosta získaval voličov. Vraj si pred voľbami požičal projekty bytového domu zo susednej obce a išiel s nimi na volebné kortešačky do miestnej rómskej osady tvrdiac, že je to dokumentácia z ich rodnej obce a je iba otázka času, kedy dorazia stavebné stroje. Niektorí nám to všetko rozprávajú s plnou vážnosťou, veria mu. Iní sa iba zúfalo smejú.

„Má síce dobré srdce, ale rozum ako dieťa. Chlieb človeku dáte, rozum nie. Nedávno vyvesil v dedine oznamy, že sa u nás koná športový majstrovský zápas. Ľudia sa potešili, že sa konečne niečo deje, prišli na miesto a nič. Keď niečo vyvedie, ľudia sa najprv zlostia, potom rezignujú, starajú sa o svoje. Keď sa vám ho vôbec podarí nájsť, pozdravte ho, som jeho bratranec,“ počúvame ďalší názor.

„Nášmu starostovi by už konečne mal dať každý pokoj. Je právoplatne zvolený a platí predsa prezumpcia neviny. Povedala som to takto aj na verejnej schôdzi,“ bráni starostu obyvateľka Vyšného Mirošova.

Mnohí sú nespokojní s tým, čo sa v obci deje. Najprv sa zlostia, no potom iba mávnu rukou.
Mnohí sú nespokojní s tým, čo sa v obci deje. Najprv sa zlostia, no potom iba mávnu rukou.
Zdroj: Pavol Bartonek

V dedine sú aj takí, ktorí sa snažia zvrátiť chod obce. Starostu, ktorého meno sa opakuje v policajných a súdnych spisov, hrubých ako beletria, by radi zbavili mandátu, ich snaha sa rovná boju s veternými mlynmi.

Bývalý poslanec Ján Hoško hovorí: „Keby to, čo robí náš starosta, robil niektorý minister v Bratislave, už dávno by ho odvolali.“ Nespokojní dedinčania písali okrem iného list Robertovi Ficovi, pretože starosta kandidoval za Smer-SD. Odpovede sa nedočkali.

„Máme tu malého Kočnera,“ napísali zase Petrovi Pellegrinimu. Ten sa aspoň unúval odpísať im v duchu, že celý prípad posunul okresným straníckym štruktúram.

Stále je nevinný

Hlavný kontrolór obce, audítor, Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky... Všetci konštatujú, že vo Vyšnom Mirošove sa netransparentne a nekalo nakladá s verejnými peniazmi. Najvyšší kontrolný úrad vo svojej správe tvrdí, že sa tu porušili zákony o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a verejnej správy, zákon o majetku obcí, zákon o účtovníctve aj zákon o obecnom zriadení.

„Poskytnutím dotácie futbalovému klubu v sume 19 900 eur bez jej schválenia obecným zastupiteľstvom a bez uzatvorenia dohody došlo k porušeniu finančnej disciplíny,“ to je iba útržok z niekoľkostranovej správy.

Z hrubého spisu audítora zase stojí za zmienku informácia o tom, že starosta sa počas služobných ciest do Bratislavy bez toho, aby vysvetlil účel návštevy hlavného mesta, vždy ubytoval v päťhviezdičkovom hoteli na brehu Dunaja, kde jedno prenocovanie vyjde na necelých 300 eur.

Náklady na jeho služobné cesty sa ročne vyšplhali na 6-tisíc eur. Peniaze na takýto luxusný výlet išli z obecnej pokladnice.

„Rozdielom medzi zaúčtovanou sumou k 31. 12. 2018 a reálnou sumou nachádzajúcou sa v pokladnici mohla obci vzniknúť k 31. 12. 2018 škoda vo výške rozdielu, to je vo výške 74 549,44 eura,“ konštatuje zase vo svojej ostatnej správe hlavný kontrolór obce, pričom poukazuje na možnú spreneveru.

Ešte v roku 2014 sa celým prípadom začala zaoberať Okresná prokuratúra vo Svidníku. Výsledkom bola obžaloba Michala Petranika.

Na svete je tak ďalší hrubý spis: „Starosta vykonal najmenej 38 finančných transakcií z obecných účtov a takto neoprávnene vybral v hotovosti, ale aj previedol peniaze obce vo výške takmer 65-tisíc eur na cudzie účty, ktoré patria súkromným osobám. Finančné prostriedky potom tieto osoby zo svojich účtov vybrali a v hotovosti ich odovzdali starostovi.

Starosta peniaze obce neoprávnene používal na vlastnú potrebu, pričom niektoré transakcie označoval za mylné platby. Po snahe niektorých poslancov vykonať kontrolu týchto obecných účtov im ku kontrole predložil falošné výpisy,“ stojí v obžalobe.

Nespokojní dedinčania by radi navštívili obecný úrad, dvere sú však znova zamknuté.
Nespokojní dedinčania by radi navštívili obecný úrad, dvere sú však znova zamknuté.
Zdroj: Pavol Bartonek

Následne Okresný súd vo Svidníku začal síce pojednávať okrem iného vo veci zneužívania právomocí verejného činiteľa, sudca však pojednávanie odročil až 34-krát, a tak starosta mohol pokojne celé roky vykonávať funkciu ďalej, pretože ľudia ho opätovne volili. De iure bol totiž nevinný, nikto ho nemohol pripraviť o mandát.

No predsa ho súd medzitým odsúdil na tri roky podmienečne za to, že dal neoprávnene vyrúbať časť lesnej plochy. Dopustil sa tak zločinu porušovania ochrany stromov a krov. Rozsudok však nie je právoplatný, pretože Michal Petranik sa odvolal.

Na bizarnú situáciu pri poľských hraniciach upozornil v Národnej rade SR poslanec Ondrej Dostál a vyzval vtedajšiu ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, aby proti sudcovi začala viesť disciplinárne konanie.

Svidnícky okresný sudca tušiac, že z Bratislavy zavanú na východ zlé vetry, sa rýchlo porúčal do dôchodku. Dnes má prípad iný sudca, ktorý si, samozrejme, musel spis preštudovať. Celý kolotoč sa začal odznova, vyzerá to, že rozsudok je preto opäť v nedohľadne.

Môže aj kandidovať

Vo Vyšnom Mirošove svitla miestnym nespokojným nádej, že ich starosta konečne príde o mandát, v januári tohto roku. V jeho dome aj na obecnom úrade totiž zasahovala Národná kriminálna agentúra. Starostu odviedli.

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici ho poslal do väzenia za daňové podvody, ktoré súviseli s jeho podnikateľskou činnosťou. Tú vykonával predtým, ako uspel v komunálnych voľbách.

Ak by bol starosta vo vyšetrovacej väzbe dlhšie ako pol roka, podľa zákona mohlo by obecné zastupiteľstvo vyhlásiť referendum. Lenže Michal Petranik sa zjavil v rodnej dedine dva týždne pred vypršaním tejto lehoty s elektronickým monitorovacím zariadením, vyšetrujú ho naďalej na slobode a on tak môže nerušene starostovať.

Predtým však, v čase, keď bol za mrežami, obec musela „predýchať“ ďalší šok. Obecný úrad kontaktoval exekútor, starosta si totiž napožičiaval od podnikateľov, hlavne z Česka a Poľska, peniaze v mene obce.

Na prvý pohľad všetko vyzeralo v poriadku, Michal Petranik mal naporúdzi uznesenie obecného zastupiteľstva, podľa ktorého mu poslanci tento krok udobrujú. Ako však tvrdia jeho oponenti, ide o sfalšovaný dokument.

Na dôvažok, akt požičavania sa konal pred notárom. Obec Vyšný Mirošov tak dlhuje spolu s úrokmi z omeškania a exekučnými poplatkami sumu vo výške približne 300-tisíc eur. Nikto však nevie, kde peniaze skončili.

„Odvolali sme sa na exekučný súd v Banskej Bystrici. Chceme docieliť, aby veritelia vymáhali peniaze od Michala Petranika ako od fyzickej osoby. Obec s tým nemá nič spoločné, uznesenie obecného zastupiteľstva bolo sfalšované, peniaze nemáme. Všetci poslanci žiadame Úrad vládneho auditu, aby u nás vykonal kontrolu,“ vymenúva zástupca starostu Peter Bochnovič ďalšie inštitúcie, do ktorých vkladajú nádej.

Ukázal nám elektronické monitorovacie zariadenie. Môže sa s ním pohybovať po celej republike.
Ukázal nám elektronické monitorovacie zariadenie. Môže sa s ním pohybovať po celej republike.
Zdroj: Pavol Bartonek
Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
HELENA KRAJČIOVÁ je talentovaná herečka, speváčka a krásna žena. Aj keď podľa jej slov výzor nebol nikdy pre ňu profesionálna „karta“ do hry.

Mám rada nové začiatky: Helena Krajčiová o materstve aj o túžbe po osobnom kuchárovi

Výroba a údržba krojov je náročná činnosť, ktorá stojí veľa peňazí.

Folklór na výslní? Dýcha na nás na každom rohu, niektoré súbory však bojujú o prežitie. Prečo?

Vtipy zo Života

Začnite týždeň s úsmevom :) Pobavte sa s nami na tých najlepších vtipoch zo Života

Ilustračné foto.Sponzorované

Zjednodušte si splácanie s refinancovaním

Ilustračná snímka

Zomrel tvorca LEGO panáčika. Ikonickou figúrkou vdýchol život stavebniciam

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac