Izrael je vypnutý. Domáci, medzi nimi aj seniori, ktorí PREŽILI HOLOKAUST, nevychádzajú z bytov.

Bojovali o holý život, s vypätím síl absolvovali pochody smrti, ich príbuzní zomierali v plynových komorách, pri nich však stála šťastena. Tí, ktorí počas druhej svetovej vojny čelili krutému fašistickému vyčíňaniu, majú dnes priemerne 90 rokov. Celý svet dnes máta koronavírus, aj oni sú súčasťou tohto globálneho strachu. Vzhľadom na vysoký seniorský vek môže byť nový vírus pre nich fatálny.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Pozvanie Merkelovej

Naftali Juraj Fürst sa kvôli rozhovoru s týždenníkom Život slávnostne obliekol. Dal si na úprave svojho zovňajšku záležať, hoci sa spolu rozprávame iba pomocou webkamery. Ospravedlňuje sa za strnisko na tvári, na znak smútku z koronavírusu si totiž necháva narásť bradu, už tri týždne sa neholil. Ide o starý židovský zvyk. Jeden z mála preživších našiel svoj domov po vojne v Izraeli. V januári tohto roku letel na pozvanie Angely Merkelovej do Nemecka, aby tam slávnostne otvoril výstavu venovanú práve tým, ktorí prežili koncentračné a vyhladzovacie tábory. S iróniou porovnáva, že teraz letel takmer prázdnym vládnym lietadlom, za vojny ich však Nemci natlačili po osemdesiat do jedného dobytčieho vagóna. Táto cesta do Nemecka bola pre koronavírus posledná.

Naftali Juraj Fürst ročne cestoval do zahraničia aj šesťkrát, dnes je zavretý vo svojom byte a von vychádza zriedkavo. Počas dňa veľa číta, hráva prostredníctvom internetu šach. Keď sa spolu rozprávame, na Slovensku práve výdatne prší, v Izraeli sú teploty vonku 32 stupňov. Usmievavý Naftali vyjde na balkón svojho bytu a cez webkameru nám ukazuje šumiace more. Celkom príjemný pohľad, na ktorý je náš spoločník v tomto rozhovore odkázaný celé dni. Pre nový vírus sa musel vzdať sociálnych kontaktov, navštevuje iba svoju priateľku, ktorá býva päť minút cesty od neho, a každý večer sa 40 minút prechádza vonku, aby sa udržal vo forme. Od domu sa môže vzdialiť iba jeden kilometer, vyjsť za hranice mesta je zakázané, inak by riskoval niekoľkostoeurovú pokutu. Izrael je totiž, obrazne povedané, vypnutý.

„Prvá vlna koronavírusu bola na Slovensku aj v Izreali podobná. Akoby obidva štáty mali v tomto prípade šťastie. Kým na Slovensku sa uvoľňovacie fázy zavádzali do praxe postupne, v Izraeli vhupli do normálneho života naraz a doplatili na to. Situácia je tam teraz veľmi vážna. Hranice sú uzavreté, platia prísne opatrenia,“ vysvetľuje nám vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok. Kvôli svojej výskumnej práci cestoval zo Slovenska do tejto krajiny ročne niekoľkokrát, dnes je odkázaný len na online rozhovory.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

Spolu s Ivanom Krajíčkom patril k najúspešnejším televíznym zabávačom.

Oldo Hlaváček bol zabávač telom aj dušou: Čo skrýval pred Krajíčkom?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Miro Jaroš

Chýba mi pokoj: MIRO JAROŠ predstavil nový hit pre dospelých s textom od Jany Kirchner

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia