V strede diania a zároveň v príjemnom ústraní, kde sa možno prejsť parkom pri kaštieli alebo sa nadýchnuť v útrobách jedinečného kostola. Nečudo, že je Hronsek vyhľadávanou adresou na bývanie.

Zyklafalu, Czwiklafalva, Garanszek, Hronec, Hronsek-Skalka, Garansek... To všetko sú názvy, ktoré sprevádzali dejiny tejto útulnej obce vo Zvolenskej kotline s prvou písomnou zmienkou z roku 1250.

V oblasti spadajúcej pod niekdajší kráľovský majetok a sídle viacerých šľachtických rodov dnes nájdete veľmi príjemné miesto na bývanie. Miesto, kde sa snúbi duch histórie s modernou podobou ambicióznej dediny.

„Máme obrovský potenciál z pohľadu polohy medzi mestami Banská Bystrica a Zvolen, letisko je doslova za rohom, takisto aj priemyselný park vo Vlkanovej. Trh práce je tu veľmi silný, nezamestnanosť našich občanov sa pohybuje na úrovni jedného percenta,“ hovorí v útrobách práve zrekonštruovaného obecného úradu a materskej školy mladý starosta Miroslav Ostrihoň.

Obec s oficiálne 650 obyvateľmi, kde však reálne žije odhadom až 700 ľudí, má tendenciu ďalej sa rozrastať. Otvára sa nová investičná bytová výstavba v lokalite Na pažiti, kde vyrastie 32 nových domov.

Počas jedného roka organizuje obec úctyhodných 16 pravidelných akcií, čo samo osebe naznačuje, že Hronsečania sa radi stretávajú a majú k sebe blízko.

„Veľa starostov bojuje s nezáujmom a ľahostajnosťou ľudí, ktorí si žijú vo svojom dvore s klapkami na očiach v štýle – dajte mi pokoj. Toto, našťastie, nie je náš prípad. Miestni sú ochotní nezištne pomôcť pri veciach verejných, napríklad formou brigád. Aj na úrade mám okolo seba dobrý tím spolupracovníkov, na ktorých sa môžem vo všetkom spoľahnúť. Takáto pozitívna chémia je veľmi dôležitá,“ zdôrazňuje Miroslav Ostrihoň.

V Hronseku dnes žije okolo 700 obyvateľov, obec sa však bude už čoskoro rozrastať.
V Hronseku dnes žije okolo 700 obyvateľov, obec sa však bude už čoskoro rozrastať.
Zdroj: CBS Flying Team

Hronsek

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica

Prvá písomná zmienka: 1250

Rozloha: 7,3 km²

Počet obyvateľov (k 25. 10. 2018): 650 ženy 337, muži 313, z toho mládež do 18 rokov 102

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka): 2012 - 9,82 %; 2013 - 9,22 %; 2014 - 8,90 %; 2015 - 8,00 %; 2016 - 6,25 %; 2017 - 4,28 %; 2018 (september) - 3,53 %


Kaštieľ potrebuje milión

Aj vďaka tomu sa darí udržiavať, respektíve zveľaďovať tri miestne historické klenoty. Najväčšou výzvou je v tomto smere Soósovsko-géczyovský kaštieľ, od roku 1920 v majetku obce. Niekdajšie sídlo viacerých šľachtických rodov si zobralo pod ochranné krídla občianske združenie Garansek, založené pred vyše dvoma rokmi.

„Prioritnou myšlienkou je záchrana tejto barokovej pamiatky. Chceme ju zviditeľniť a zároveň získať finančné prostriedky, aby ďalej nechátrala. Považujeme to za svoju povinnosť, lebo zachovať kultúru našich otcov znamená zachovať samých seba,“ hovorí predsedníčka združenia Elena Palkechová.

S týmto cieľom tu usporadúvajú rôzne kultúrne podujatia. Zorganizovali zbierku a financie získavajú aj z dvoch percent z daní.

„Momentálne máme na účte okolo 4 000 eur. Kúpili sme peknú kovanú bránu, aktuálne plánujeme renovovať okná a vymeniť odkvapové žľaby, aby do kaštieľa nezatekalo,“ vyratúva Elena Palkechová.

Na kompletnú rekonštrukciu kaštieľa prostriedky zo združenia, samozrejme, ani zďaleka nestačia, pomoc musí prísť takpovediac zvonka.

Elena Palkechová je predsedníčkou občianskeho združenia Garansek,ktoré sa snaží o obnovu miestneho kaštieľa.
Elena Palkechová je predsedníčkou občianskeho združenia Garansek,ktoré sa snaží o obnovu miestneho kaštieľa.
Zdroj: Ján Miškovič

„Obec Hronsek sa zapojila do výzvy ministerstva kultúry Obnov si svoj dom, na ktorú už máme spracovaný projekt. Do konca tohto roka by mala vyjsť ďalšia výzva z nórskych grantov,“ dodáva starosta s tým, že aj pri uchádzaní o tieto financie môžu aktivity občianskeho združenia urobiť Hronseku veľmi dobrú reklamu.

Celkové náklady na uvedenie kaštieľa do životaschopného stavu sú okolo milióna eur, jeho interiér by mal poslúžiť ako výstavné a konferenčné priestory s hudobným salónom a menšou knižnicou.

S nákladnou rekonštrukciou vnútorných malieb, najstaršie pochádzajú rovnako ako samotná stavba z roku 1775, rátajú v druhej etape, ktorá by mala pohltiť ďalších 450 000 eur. Kaštieľ je momentálne prázdny, len v jednej z miestností majú svoju základňu členovia miestnej šermiarskej skupiny.

Deti ako sprievodcovia

Pozoruhodná koncentrácia pamätníkov hronseckej histórie – to sú aj príbehy. Najmä v štúrovskom období.

V miestnom drevenom artikulárnom kostole pochádzajúcom rovnako ako susedná zvonica z roku 1726 si povedali svoje áno Andrej Sládkovič so svojou vyvolenou Júliou Sekovičovou, dcérou správcu Vodného hradu.

Jeden z najväčších architektonických klenotov Slovenska má pôdorys kríža, klenba pripomína prevrátenú loď, momentálna kapacita je 900 miest a z každého vidno na oltár v strede. Je neuveriteľné, že v celej svojej kráse prežil obe svetové vojny či veľkú povodeň.

Či už do tohto svätostánku vstúpite po prvý, alebo po desiaty raz, zakaždým vás očarí neopakovateľnou atmosférou a koncerty v ňom sú vďaka fantastickej akustike skutočným zážitkom.

V drevenom artikulárnom kostolepovedal svoje áno Andrej Sládkovič Júlii Sekovičovej.
V drevenom artikulárnom kostolepovedal svoje áno Andrej Sládkovič Júlii Sekovičovej.
Zdroj: Ján Miškovič

Stavba zaradená od roku 2008 do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO je navštevovaná turistami z celého sveta.

„Ide o predovšetkým o Nemcov, Francúzov či Maďarov, ale mali sme tu už aj Američanov, Číňanov a Juhokórejčanov. Všetci boli z nášho kostola užasnutí,“ hovorí zborová dozorkyňa Želmíra Slancová.

Turistov sprevádzajú nielen cédečká vo viacerých svetových jazykoch, ale aj miestne deti, ktoré si najmä v letnom období výkladmi pre zahraničných návštevníkov precvičujú angličtinu.

V susedstve fungovala už od roku 1699 škola, ktorá sa neskôr presťahovala do kaštieľa. Jej pôvodná budova sa už nezachovala.

Vôbec najstarší miestny architektonický exponát, Vodný hrad, však stále stojí na svojom mieste a za posledné roky dokonca výrazne opeknel. Prvú z troch častí tohto sídla začali stavať v druhej polovici 14. storočia, postupne pribúdali ďalšie.

Keďže naokolo nebolo žiadne vyvýšené miesto, jeho ochranu najmä pred nájazdmi Turkov zabezpečovali vodná priekopa, padací most a rohové bašty so strieľňami.

Dnes je hrad z veľkej časti zrekonštruovaný a ponúka upravené interiéry s podkrovnými izbami, kde sa možno štýlovo ubytovať. Areál, ktorý ešte prejde úpravami najmä v exteriérovej časti, využívajú aj na spoločenské akcie. Zorganizovali tu napríklad medzinárodnú súťaž trubačov.

Okolie Vodného hradu ešte prejde úpravami.
Okolie Vodného hradu ešte prejde úpravami.
Zdroj: Ján Miškovič

Posledný vlak

Rovinatý terén s peknými kopcovitými panorámami, poloha medzi dvoma veľkými mestami, zaujímavé pamiatky. To všetko sú ideálne predpoklady, aby sa stal Hronsek jedným z najväčších magnetov plánovanej cyklotrasy medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Tá je však zatiaľ len na papieri.

„Som zarmútený, že od roku 2006, keď bol položený základný kameň cyklotrasy, sme dokázali urobiť iba štvorkilometrový úsek medzi Zvolenom a Sliačom. Aj to ešte len v zúženom profile 2,5 metra. Keď idete do zahraničia, vidíte, čo všetko sa dá vybudovať za oveľa kratší čas,“ opisuje nelichotivý stav Miroslav Ostrihoň.

Ako jeden z členov prípravného výboru budovania cyklotrasy vkladá nádej do výzvy z integrovaného regionálneho operačného programu, stavanej vyslovene na cyklotrasy, pod heslom „do roboty a z roboty na bicykli“.

„Posledný októbrový deň organizujeme jedno veľké stretnutie, kde už budeme zadávať projektovú dokumentáciu. Treba sa tohto vlaku chytiť, lebo môže byť naozaj posledný,“ upozorňuje Miroslav Ostrihoň.

Aj keď optimálnym scenárom by bolo viesť cyklotrasu až do Banskej Bystrice popri Hrone, komplikované vlastnícke vzťahy ju od Sliača odkláňajú k štátnej ceste ako samostatný jazdný pruh.

„Hoci to nie je ideálny stav, v tejto fáze je najpodstatnejšie, aby sa veci konečne pohli dopredu a budovanie trasy pre cyklistov pokračovalo,“ dodáva starosta.

V Hronseku je už schválená akási vnútorná cyklotrasa, ktorá kopíruje miestne kultúrne pamiatky a povedie aj do priemyselného parku.

Všetko je o kompromisoch

Čo sa týka modernizácie, v Hronseku sa môžu popýšiť vlastnou elektrickou sieťou napájajúcou napríklad kamerový systém, osvetlenie či rozhlas, obnovou prešla fontána aj záhrada pri kaštieli.

Budujú novú hasičskú zbrojnicu, odkúpením areálu futbalového štadióna za symbolické euro získalo vedenie obce voľné ruky na uchádzanie o finančné prostriedky na jeho rekonštrukciu.

„Napriek tomu, že sa podarilo veľa vecí, čaká nás ešte obrovský kus práce. Jednou z hlavných úloh je rekonštrukcia čistiarne odpadových vôd. Kanalizačnú sieť, vybudovanú ešte v roku 1962, využíva len tretina obce. Treba udržiavať cesty, chodníky a ozeleniť obec tak, aby bola pekná, čistá a funkčná,“ vyratúva starosta.

Veľkou výhodou je podľa neho fakt, že na obecnom zastupiteľstve vládne zmierlivá, konštruktívna debata. Všetky zásadné dokumenty zdieľajú na Google disku, takže si ich môže každý vopred naštudovať.

„Neexistuje, aby si starosta nerozumel s poslaneckým zborom alebo s ním dokonca viedol zákopovú vojnu. Takáto vojna totiž nepozná víťazov, iba porazených. Všetko je o kompromisoch a schopnosti vplývať na ľudí pozitívnou komunikáciou. Nehrať sa na suveréna, ktorý neprijíma žiadne názory,“ ponúka šéf obce politiku otvorených dverí, cez ktoré k nemu môže vojsť každý občan s akýmkoľvek nápadom či problémom.

Starosta Miroslav Ostrihoň sa môže pochváliť aj týmto ocenením pre svoju obec.
Starosta Miroslav Ostrihoň sa môže pochváliť aj týmto ocenením pre svoju obec.
Zdroj: Ján Miškovič

Anketa

Eva Weissová (34)

Môj rodný Hronsek mi poskytuje všetko, čo potrebujem, mám pri sebe celú rodinu a som šťastná. Je tu pokojný, bezpečný život, ľudia si navzájom pomáhajú. Verím, že časom sa tu podarí rozšíriť služby, obnoviť fungovanie školy a zriadiť informačné centrum pre turistov.

Eva Krnáčová (56)

Po tridsiatich rokoch, odkedy tu žijem, mi Hronsek prirástol k srdcu. Vo voľnom čase spievam v súbore Hronsečanka. Žije sa tu dobre. Verím, že bude ešte lepšie, keď sa podarí naplniť všetky plány na rozvoj obce. Najmä kaštieľ by sa mal dať čím skôr do poriadku.

Dušan Bohuš (77)

Ako prvý porevolučný starosta som na miestnom úrade šéfoval 2,5 volebného obdobia a dnes môžem povedať, že mi bolo cťou. Žijem tu už 55 rokov a dodnes vediem miestny folklórny súbor. Veľmi ma teší práca súčasného starostu, poznám ho odmalička. Verím, že posunie obec dopredu. Problémom je najmä kanalizácia. Nechápem, že nie je možnosť získať na ňu dotácie.

Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia