Bývala to skratka do Bratislavy, ktorú aj tak využíval len málokto. Oficiálne sa volá Vinohradnícka ulica, ale známejšia je pod ľudovým názvom Opilecká cesta.

Ľud presne vystihol, načo ju v minulosti vodiči používali. Aj keď si vypili, presun po nej bol relatívne bezpečný. Veď kto by tam kontroloval premávku? Cesta zodpovedala tomu, že ju občasne využívali poľnohospodári a štrkovňa hneď vedľa nej.

Táto kedysi takmer bezvýznamná spojka Miloslavova a Podunajských Biskupíc sa po začiatku bratislavskej dopravnej katastrofy stala kľúčovou. Najmä ranná a popoludňajšia premávka je na nej veľmi hustá a vytvárajú sa kolóny. Na ceste nie sú čiary, je úzka, autá sa na niektorých miestach musia vyhýbať veľmi opatrne.

Je rozbitá a ani trochu nezodpovedá dnešným požiadavkám na frekventovanú cestu. Vyrovná sa asfaltkám na Zakarpatskej Ukrajine. Napriek tomu informácie o tom, že by ju mali čo len na krátky čas zatvoriť, vyvolávajú v ľuďoch, pre ktorých sa stala nateraz nenahraditeľnou, emócie.

Skvelé rozhodnutie

Milan Baďanský (58) je starostom obce Miloslavov už tretie volebné obdobie. Do organizácie dopravy sa snaží aktívne vstupovať a podieľať sa na čo najbezbolestnejšom riešení pre občanov.

„Vinohradnícka ulica je jedna zo zásadných komunikácií na dopravu do Bratislavy. Akýkoľvek zásah do jej prejazdnosti sa prejavuje neuveriteľnými zápchami. To je jeden veľký problém. Privítali sme informácie o tom, že ju opravia. Považujeme to za skvelé rozhodnutie, ktoré nás teší. Len sa bojíme súbehu udalostí. Okrem Vinohradníckej ulice chceli súčasne zatvoriť aj cestu z Mosta pri Bratislave do Vrakune.“

Naraz by tak boli zatvorené dve cesty, na ktorých je v špičke premávka v tom lepšom prípade ako v lete na saniach. Autá sa len pomaly posúvajú vpred.

„Našťastie obchvat Mosta pri Bratislave výrazne prispel k uvoľneniu dopravy na časti cesty do Bratislavy. Dvom uzáverám naraz z jedného smeru sa chceli vyhnúť. Termín uzáver ešte stále nie je určený, pretože rekonštruujú aj ďalšie cesty v meste a nedá sa zatvoriť či obmedziť všetko naraz.“

Článok pokračuje na druhej strane.

Diskusia