Majster šrotu a športu

Ján Zachara (91) začal boxovať ako 16-ročný. V roku 1946 získal titul majstra Slovenska v mušej váhe. V tom istom roku si obliekol československý reprezentačný dres na všeslovanských majstrovstvách v Prahe.

Boxer Ján Zachara sa zaujíma o športový život a udržiava sa v kondícii.
Boxer Ján Zachara sa zaujíma o športový život a udržiava sa v kondícii.
Zdroj: Vladimír Kampf

Na olympiáde v Helsinkách v roku 1952 získal zlato. Na olympiáde v roku 1956 v Melbourne sa dostal do štvrťfinále. Československo reprezentoval na troch majstrovstvách Európy. Súčasťou jeho denného režimu je návšteva manželkinho hrobu na cintoríne.

„Už jej nikdy nevrátim to, čo mi dala,“ vysvetľuje. „Vďaka nej som mohol športovať, kým ona sa starala o deti a našu domácnosť. Boli obdobia, keď som sa za ňou vrátil po veľmi dlhom čase. Napríklad z olympiády v Austrálii. Cesta domov sa nám poriadne predĺžila. Zdôvodnili nám to pokazeným lietadlom a naložili nás na sovietsku osobnú loď Gruzia, ktorá viezla sovietskych športovcov domov. Určite to bol veľký zážitok, ale prišli sme o vianočné sviatky. Cesta loďou z Melbournu do Vladivostoku, odtiaľ vlakom Transsibírskou magistrálou do Moskvy a nakoniec lietadlom do Prahy. Cestovali sme takmer dva týždne. Dnes sú to pekné spomienky. Takú cestu okrem československých legionárov nepodnikol asi nikto,“ spomína.

Náš najstarší boxer je stále športovo činný. Trénuje v Ilave trikrát do týždňa.

„Žiaľ, Nová Dubnica má telocvičňu plnú, pretože sa o ňu delia aj dve školy a z Dubnice nad Váhom nás vysánkovali. Pritom sme mesto preslávili aj my boxeri a máme sa čím popýšiť. Časy sa zmenili. Mládež dnes na sebe nechce až tak pracovať, ako sme boli zvyknutí my. Box si vyžaduje kondičnú prípravu s množstvom odriekania, a keď si už niekto dá rukavice na ruky, musí aj niečo zniesť, nielen rozdávať rany. Ja osobne nie som zástancom tvrdého boxu. Hovorí sa, že box je ako šerm, a v tom som videl rýchlosť a eleganciu. Dnes sú ľudia na seba tak trošička zlí a box im pasuje na to, aby svoje problémy ventilovali natvrdo.“

Boxer J. Zachara trénuje so strojčekom na srdci. Hovorí, že 
v jeho veku sa už musí šetriť, a tak zápasí len s dievčatami. „S nadanými mladými športovcami pracujem veľmi rád. Tých, ktorí sa prídu len naučiť biť, nemám rád.“

K boxu sa dostal prostredníctvom futbalu. Raz prišiel na boxerský zápas v trenčianskej sokolovni. Medzi boxermi spoznal dvoch kamarátov, ktorí ho naverbovali, aby sa k nim pridal. Zrazu sa ocitol na tréningu a pri boxe už zostal.

J. Zachara reprezentoval Československo aj na olympiáde v Melbourne v roku 1956. Žiaľ, Fín Pentti  bol v štvrťfinále nad jeho sily.
J. Zachara reprezentoval Československo aj na olympiáde v Melbourne v roku 1956. Žiaľ, Fín Pentti bol v štvrťfinále nad jeho sily.
Zdroj: Reprofoto: Vladimír Kampf

Prvý úspech dosiahol hneď na nováčikovských majstrovstvách a potom nasledovali ďalšie. Na vojenčinu ho zobrali do armádneho klubu. Prichádzal úspech za úspechom.

„Nikdy som nefajčil, ani alkoholu som nevenoval príliš veľa pozornosti,“ hovorí rodák z Kubrej pri Trenčíne.

Z Trenčína sa s manželkou Annou presťahovali do bytu v Dubnici nad Váhom.

„Tam som robil pri železe majstra šrotu a okrem toho som bol aj majster športu,“ vysvetľuje so širokým úsmevom.

Do Novej Dubnice sa dostal cez Prahu a boxerský klub Rudá hvězda.

Veľké mesto nám príliš nevyhovovalo. Hneď ako o mňa prejavila záujem Dubnica nad Váhom, sme sa presťahovali sem do Novej Dubnice, kde mi dali byt. Neskôr sme sa presťahovali do vlastného domčeka. Chlapci boxeri mi v rámci tréningu chodili pomáhať.“

V materskom mlieku

Riaditeľka Súkromnej základnej školy v Novej Dubnici Jana Kramárová (55) je nominovaná na najlepšiu učiteľku roka. Narodila sa v Novej Dubnici.

„Celá rodina sme patrioti. Mňa nikdy ani veľmi nelákalo niekam odísť. Chvíľu sme bývali v Dubnici nad Váhom. V tom čase sme často nakladali kočík do autobusu a chodili sme sa prechádzať na to naše námestie,“ hovorí o vzťahu k mestu.

„Okrem toho sme tu mali rodičov, takže sme tu boli takmer stále. Architekt Kroha to vymyslel dobre.“

Nová Dubnica leží mimo hlavnej cesty. Spočiatku to bol jedinečný projekt ukážkového funkčného socialistického mesta.
Nová Dubnica leží mimo hlavnej cesty. Spočiatku to bol jedinečný projekt ukážkového funkčného socialistického mesta.
Zdroj: Vladimír Kampf

Učiteľkou chcela byť mama Jany Kramárovej. Žiaľ, bola povojnové dieťa, ktoré vyrastalo v rodine bez otca, a musela sa starať o mladších súrodencov. V tom čase si deti nemohli vyberať a robiť, čo chceli. Stala sa ekonómkou, ale jej dcéra možno nasala túžbu byť učiteľkou s materským mliekom.

„Chcela som byť učiteľkou v materskej škole. Aj som ňou bola desať rokov. Po revolúcii však počty detí klesali. Rozmýšľala som, čo ďalej? Vtedy som si uvedomila, že tú prácu milujem. S deťmi sa cítim dobre a mám ich veľmi rada. Dávajú veľa energie a ešte viac lásky. Pre mňa je to život. Inú prácu si ani neviem predstaviť. Rada robím v záhrade, mám rada ručné práce, robím všeličo, ale v práci učiteľky som sa našla. Možno je to tým, že som robila najprv desať rokov v materskej škole, potom desať rokov v štátnej škole, kde som učila na prvom aj druhom stupni. Riaditeľkou našej školy som už šestnásť rokov. Časom sa moja práca mení, preto ju mám možno tak dlho rada,“ vyznáva sa.

Samozrejme, aj na ňu prišli chvíle, keď bola mrzutá a hovorila si, že so školou skončí.

„K takýmto myšlienkam ma nikdy nepriviedli deti, ale úradníci. V čase, keď sme školu založili, bolo ťažké niekoho zohnať. Spočiatku to boli maximálne dvaja-traja nadšenci. Mať dvadsať oddaných ľudí je zázrak. Aj podpora súkromných škôl je zložitá. Z čias socializmu si nesieme akýsi odstup od všetkého, čo je súkromné. Cítili sme sa ako príťaž, pretože sa na nás pozerali, akoby sme brali iným školám deti a s nimi aj peniaze na žiaka. Začínali sme so školou v Ilave, zvažovali sme Trenčín, ale ten sa nám nepodaril, až sme sa nakoniec vrátili a udomácnili doma v Novej Dubnici. Našli sme tu záujem rodičov a za tie roky sme si vybudovali zázemie.“

Mierové námestie. Až do revolúcie v meste nestál kríž ani na cintoríne.
Mierové námestie. Až do revolúcie v meste nestál kríž ani na cintoríne.
Zdroj: Vladimír Kampf

Do Súkromnej základnej školy v Novej Dubnici chodí v súčasnosti 170 detí. Kapacitu majú naplnenú. V deviatich ročníkoch vyučuje dvadsať pedagogických pracovníkov. Pri škole funguje súkromná základná umelecká škola.

Skvele sa darí aj audiovizuálnemu odboru. V základnej škole majú deti voliteľnú mediálnu výchovu, sústreďujú sa aj na environmentálne otázky. Riaditeľka, nominovaná na najlepšiu učiteľku, vníma zmenu detí a prístup rodičov.

„Súčasné deti sú veľmi otvorené a úprimné. Sú také, akí sme my k nim. Keď pocítia záujem, sú láskavé a milé. Ale ak sa im niekto snaží prikazovať, dokážu byť nepríjemnejšie než deti v minulosti. My sme boli viac naučení poslúchať. Dnešné deti si zasa viac uplatňujú svoju vôľu a prejavujú vlastnú osobnosť. S deťmi veľa komunikujeme a to je dôležité. Preto máme veľmi dobré deti. Na rozoberanie problémov máme predmet Sústreďte sa s nami, ktorým začíname týždeň. Deti sa u nás cítia dôležité, udržiavame v nich zdravé sebavedomie a pritom musia počúvať aj druhú stranu.“

Okrem toho majú v súkromnej škole v Novej Dubnici skvelé kuchárky. Bez obeda mi nedovolili odísť. Po paradajkovej polievke mi naložili porciu vyprážaného syra s varenými zemiakmi a jogurtovou „tatárskou“. Vraj som mal šťastie, pretože vyprážané jedlo mávajú len raz za týždeň.

Zástupca primátora Novej Dubnice Pavol Pažítka.
Zástupca primátora Novej Dubnice Pavol Pažítka.
Zdroj: Vladimír Kampf
Pohľad z radnice

Pavol Pažítka (51), zástupca primátora Novej Dubnice

 

Som z Novej Dubnice a vo funkcii zástupcu primátora som už druhé volebné obdobie. Predtým som bol poslancom mestského zastupiteľstva. Za ten čas sa tu začalo budovať to, čo nám roky predtým chýbalo, a mesto sa začalo intenzívne rozvíjať. Vytvorili sme priemyselnú zónu, bytovú zónu, priestory pre obchodné reťazce, začala sa výstavba nájomných bytov a rekonštrukcie. Nová Dubnica má problém s malým katastrom, pretože vyrástla na zelenej lúke. Investície, ktoré si vyžadujú ďalší priestor, môžeme realizovať len na pôde, ktorú kúpime od našich susedov a rôznych vlastníkov. To nie je jednoduché a väčšinou sa to končí tak, že sa nedohodneme. Mesto v súčasnosti hľadá priestor na kultúrno-spoločenské zariadenie, ako je kultúrny dom.

 

Nová Dubnica sa môže popýšiť prvým panoramatickým kinom na Slovensku, ale to už má svoj vek a podpisuje sa na ňom čas. Chceli by sme, aby po modernizácii neplnilo iba funkciu kina, ale aby bolo multifunkčným priestorom na stretnutia občanov. Nezamestnanosť v trenčianskom regióne je na nízkej úrovni. V okolí Novej Dubnice je dosť pracovných príležitostí. Môžeme sa pochváliť novým letným kúpaliskom, ktoré sme otvorili pred dvoma rokmi. Našou snahou je zlepšovať infraštruktúru tak, aby mali občania dobré podmienky.

 

Zelene máme v meste dosť. Máme snahu, aby dreviny pribúdali. Sme mestečko, kde sa ľuďom musí žiť dobre. Cez mesto nevedie žiadny hlavný ťah, ale neleží ďaleko od hlavnej cesty. Turistický ruch u nás nemôže fungovať, pretože mesto má len 62 rokov. Svetu môžeme ponúknuť iba to, že žijeme v priestore socialistického realizmu, a to masy nepritiahne. Prvotnú architektúru sa snažíme zachovať a apelovať na vlastníkov bytov v domoch Krohovej výstavby, aby pristupovali k rekonštrukciám citlivo. Aj sem chodia firmy, ktoré chcú zatepľovať a tvrdia, že architektúru zachovajú. My sa však snažíme zachovať všetko v čo najpôvodnejšom stave.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
Ako rada opakuje, nikam sa neponúka, napriek tomu pracovné príležitosti stále prichádzajú.

Nezabúdajme na dotyk: Televízna svokra radí, ako prežiť tie najkrajšie Vianoce

Fiľakovo za posledné roky výrazne opeknelo.

Fiľakovo sa úspešne rozvíja, bojuje však so zúfalou infraštruktúrou

John Travolta

Hollywoodsky smoliar: Časy keď bol Travolta parketovým levom sú dávno preč

Spevácka hviezda,ktorá zmenila svet hudby oslavuje osemdesiatku.

Tina Turner oslávila okrúhle narodeniny. Žije s manželovou obličkou

Alec Baldwin a Hilaria Baldwin na nákupoch s deťmi.

Po smutnej udalosti prvýkrát na verejnosti: Alec Baldwin s manželkou prišli o dieťa

Alkohol predlžuje únavu

Predlžuje alkohol únavu?

Zobraziť viac
Diskusia