Dnešná Nová Dubnica mala byť vzorom plánovaného riešenia bytovej otázky, nebytových priestorov, ideálne fungujúcej aglomerácie zasadenej do krajiny.

Ešte aj dnes by mesto mohlo byť inšpiráciou pre výstavbu, ktorá myslí na ľudí a ich každodenné potreby. Projekt ideálneho mesta sa, bohužiaľ, nakoniec zvrhol na bohapusté panelové sídliská okolo jedinečného jadra.

Pôvodne to malo byť len sídlisko pre robotníkov pracujúcich v Závodoch ťažkého strojárstva v Dubnici nad Váhom. Strategicky mu našli miesto päť kilometrov od zbrojovky – pre prípad, že by ju počas predpokladaného vojnového konfliktu s imperialistami zo Západu bombardovali...

Nová Dubnica

Vznik mesta: Stavať na zelenej lúke začali v roku 1951. Samostatnou obcou sa sídlisko pre robotníkov patriace pod samosprávu Dubnice nad Váhom stalo 1. januára 1957. Vtedy dostalo názov Nová Dubnica. Od 8. júna 1960 je mestom.

 

Lokalizácia: Mesto leží vo výške 242 metrov nad morom. Časť Nová Dubnica je moderné mestečko. Vidiecku časť tvoria bývalé obce Veľký a Malý Kolačín. Územie mesta sa rozprestiera v údolí rieky Váh.

 

Počet obyvateľov: 11 116 (stav k 31. 12. 2018)

 

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Ilava za september 2019: 2,27 %

Pre pracujúcich

Otcom prvotného projektu bol architekt Jiří Kroha. Rozmýšľal v duchu socialistického realizmu. Žiaľ, jeho veľkolepé plány dotiahli len do tretiny. Ďalej si štát výstavbu uľahčil a bolo po kráse 
a najmä funkčnosti socialistického realizmu. Vznikla socialistická realita okolo perfektne fungujúceho a premysleného základu. V

raj nové časti nadväzujú na Krohov projekt, ale napohľad to tak nevyzerá. Veľa vecí nakoniec nepostavili. Napríklad hlavnú cestu, ktorá mala viesť cez mesto. Nová Dubnica tak zostala akoby na konci vedľajšej cesty.

Stred mesta tvorí nákupná zóna v podlubiach domov a byty pre pracujúcich nad nimi. Centrum má päť samostatných celkov. Rozsiahle Mierové námestie obklopujú sady, ktoré sú vlastne uzavretými dvormi, vďaka zeleni pripomínajúcimi menšie parky.

Zrodenie gospelu

Výstavné socialistické mesto, samozrejme, nemalo kostol, ba dokonca ani kríž na cintoríne. Prvý svätostánok sa v meste objavil až po Nežnej revolúcii.

Najprv bývali bohoslužby v miestnom modernom panoramatickom kine, prvom svojho druhu na Slovensku, a v kaplnke zriadenej na námestí. Dodnes kostol napĺňa goslepový súbor Gospel Family. Rodák z Novej Dubnice Juraj Hort (39) je jeho šéfom.

Juraj Hort, vedúci The Gospel Family, už berie svoj koníček ako závislosť a povinnosť.
Juraj Hort, vedúci The Gospel Family, už berie svoj koníček ako závislosť a povinnosť.
Zdroj: Vladimír Kampf

„V čase, keď sa môj otec stal primátorom, sa veci začali hýbať. Bolo to v prvej polovici 90. rokov minulého storočia. Prvý bol kríž na cintoríne a potom mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo pozemok na kostol. Som v Novej Dubnici organista a popritom som spieval v malom zbore, ktorý vystupoval na nedeľných omšiach. Z neho vznikla kapela Boží šramot. Náš spev v kostole sa naozaj podobal na šramot. Počas trojkráľového koncertu sme dosiahli nevídaný úspech. Ľudia boli srdeční a milí. Chceli nás. O rok sa naša sláva zopakovala. Zaplnili sme saleziánsku sálu oratória. Praskala vo švíkoch. Do priestoru pre 200 ľudí sa ich zmestilo hádam aj 500,“ hovorí J. Hort s úsmevom.

Prišla myšlienka pozvať na nasledujúci koncert sprievodný zbor. Jeho vtedajšia priateľka, dnes už manželka, Barbora pridala nápad, že by si mohli založiť vlastný.

„Do toho prišla Anička Šupáková, ktorá počula, že zháňam zbor, vraj vo farnosti je veľa ľudí, ktorí by chceli spievať, ale nemajú s kým. Skúsili sme to. Stačilo pár piesní, ktoré sme nazvali ‚gospelové prekvapenie‘. Dnešný zbor má 40 členov. Spievame samostatné koncerty. S goslepom teraz trávim oveľa viac času než s Božím šramotom, ktorý vystupuje na trojkráľových koncertoch a na festivale Verím Pane.“

Koncerty mávajú vypredané. Spočiatku bol vstup voľný, dnes vstupenky predávajú cez internet, pretože pred mestským úradom na ne bývali aj hodinové rady. Lístky na trojkráľové koncerty boli za dva týždne preč. Prichádzajú diváci od Bratislavy po Košice.

Okrem toho má Gospel Family aj ďalšie koncerty. Dokonca sa im dostalo rovnakého ocenenia, ako získal gitarista skupiny Rolling Stones či Václav Havel. Na návrh niekoľkých členov Prezídia Európskej únie umenia získal spevácky zbor cenu Zlatá Europea za umeleckú a kultúrnu činnosť.

„Otec“ mesta Jiří Kroha (1893 – 1974) parí medzi najvýznamnejších českých architektov 20. storočia. Bol predstaviteľom českej avantgardy.
„Otec“ mesta Jiří Kroha (1893 – 1974) parí medzi najvýznamnejších českých architektov 20. storočia. Bol predstaviteľom českej avantgardy.
Zdroj: Vladimír Kampf

Je neuveriteľné, že jeden z najlepších gospelových súborov na Slovensku vznikol v meste, v ktorom sa pri jeho zrode o kostole nemohlo ani len šepkať.

„Boli sme najfunkčnejším mestom na Slovensku. Také vybavenie ako u nás nemali len tak hocikde. U nás sa dá hocikedy poprechádzať po námestí. Aj keď prší či padá sneh, sme v suchu. Naše mesto je mimo hlavnej cesty. Sme odosobnení od všetkých mestských ruchov. Mladým to však môže prekážať, pretože pre nich akoby tu skapal pes. Ale ľudia, ktorí majú rodiny, to vnímajú inak. Ak sa nám zažiada histórie či kúpeľov, máme to kúsok do Trenčianskych Teplíc. Mojej manželke tu chýba rozsiahlejší park,“ dodáva J. Hort.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

Ilustračná snímka

Chobotnica menila farby počas spánku. Snívalo sa jej?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia