Zverstvá v Buči

V dome síce zaviedli racionálne opatrenia, keď sa však rozprávame s dvoma sestrami, po tvárach im tečú slzy. Ich domovom bolo doteraz mesto Dnipro. Počas sovietskych časov tam nemohli vstúpiť cudzinci pre výrobu najmodernejších rakiet a zbraní. Keď 24. februára Rusko nečakane zaútočilo na Ukrajinu, ich mesto bolo považované za relatívne bezpečné útočisko. Práve u nich končili ľudia utekajúci pred silnými bojmi na východe Ukrajiny. Lenže stačilo pár dní a všetko bolo inak. Valentina, Oksana a ich rodiny sa cítili ohrozené, pretože bývali v blízkosti letiska. Dnes sú už letisko aj okolitá infraštruktúra úplne zničené. Ruské nálety okrem toho zdevastovali niekoľko budov, cesty, mosty.

VALENTINA (na snímke vľavo) a OKSANA sú sestry. Z Ukrajiny utekali spolu so svojimi deťmi, manželia museli ostať doma.
Zdroj: MATEJ KALINA

„Cítili sme pod nohami, ako sa trasie zem. V mobilných telefónoch sme mali aplikácie, ktoré nás upozorňovali na bombardovanie. Neustále sme utekali do pivníc, tam sme vyčkávali celé hodiny. Takto sa to opakovalo celé dni. Zrazu k nám začali prichádzať ľudia z Buče a Hostomeľa, po meste sa začali šíriť správy, k akým zverstvám tam dochádza. Naši rodičia sú už v seniorskom veku, odmietli opustiť svoj dom. Povedali nám, že my sme mladé, nech sa zachránime spolu s deťmi. Otec je vášnivý holubár. Keď sme naliehali, aby ušli s nami aj oni, povedal nám: To mám vypustiť svoje holuby a poslať ich tak na istú smrť? Chováme aj psy, mačky, rodičia odmietli opustiť zvieratá, pretože by zahynuli od hladu.“

Doma ostali aj ich manželia, pretože v prípade potreby musia bojovať za Ukrajinu. „Keď padlo konečné rozhodnutie o odchode, otázka bola, kto a kde nás prichýli. Manžel mal známu, ktorá žije u vás na Slovensku práve v Matúškove už niekoľko rokov, ale ona mala u seba ubytované už dve rodiny. Oslovila však Tomiho, ten bol ochotný pomôcť nám,“ vysvetľuje Valentina. O Slovensku vedeli len to, že je to malá krajina, a za tých pár dní, odkedy vypukla vojna, sa na Ukrajinu dostali informácie, že obyvatelia Slovenska ochotne pomáhajú ukrajinským ženám a deťom. Oksana utekala so 16-ročnou dcéru, jej sestra Valentina má tri deti, najmladšia Marina má desať rokov. V čase našej návštevy mala práve on­line vyučovanie.

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia