Kam to bude tentoraz? Pýtam sa svojich kamarátov pri dobre orosenom pivku. Vieme, že chceme ísť do hôr, ale nie do Nepálu, lebo z toho sa stal tak trochu peší „Václavák“. V jednom momente niekomu zablúdi prst naľavo od Himalájí a ukáže na čínsko-pakistanské pohraničie.

A čo trek k druhej najvyššej hore sveta K2? Pozrieme na seba a naraz si štrngneme pivovými pohármi na znak dohody. Ani nie o pol roka už sedíme v lietadle a pristávame v Láhaure. Fascinuje ma, že za necelých 12 hodín si v úplne odlišnom svete. Iná kultúra, zvyky, vône, jednoducho všetko. Voľakedy cestovatelia brázdili matku zem niekoľko týždňov či mesiacov a my si len tak odletíme do iného kúta sveta. A Láhaur, to vám teda poviem, je iná mozaika! Keby sa spojil Jakubisko s Fellinim, toto mesto by im slúžilo ako dokonalé kulisy. Špina, smrad, teplo, jedným slovom krása. Asi najradšej som mal, keď som sa prešiel po miestnom trhovisku, kde predajcovia na nás pokrikovali a núkali všetok ten tovar.

„Nechceš čerstvé ryby?“ kričí na nás peknou angličtinou predajca v bielom národnom pakistanskom obleku. Kým slušne odpovedám, že nie, druhý už na mňa máva svojimi pestrofarebnými látkami, nech kúpim pre svoju mamu alebo priateľku. Do toho hlasné klaksóny rikší, ktoré sa pokúšajú v úzkych uličkách predbiehať iné dopravné prostriedky. Pred jednou sa snažím uhnúť, keď ma zrazu zasiahne prúd krvi, ktorý vystrekol z čerstvo zarezanej sliepky. Toľko vnemov na jednom mieste sa dá zažiť len na pár miestach tohto sveta a Láhaur patrí medzi ne. Lenže my tu nie sme na to, aby sme obdivovali krásu mesta, ktoré patrilo medzi klenoty bývalej Britskej ríše. Po malej aklimatizácii sa musíme presunúť na autobusovú stanicu, odkiaľ vyrazíme na sever.

Pár rád pred návštevou K2:
  • Trek do základného tábora K2 patrí k náročnejším a treba už mať nejakú fyzickú predispozíciu. Ak si trekoval, povedzme, v Himalájach a išiel do známeho Everest Base Campu, okruh okolo Annapurny či na Mera Peak, toto je ťažšie.
  • Tu neexistuje ako v Nepále, že večer prespíš v jednoduchých hotelíkoch či sa naješ v reštaurácii. Tu to všetko vyzerá ako počas prvých expedícií pred 60 rokmi. Spíš v stane, varí sa na variči, všetko sa nosí so sebou a mobilný signál neexistuje.
  •  Trek do základného tábora K2 musíš absolvovať s miestnou cestovnou kanceláriou. Inak to nie je možné. Donedávna sa dalo ísť bez miestnej CK, ale od roku 2018 sa to zmenilo. Úprimne, neviem si predstaviť cestu bez sprievodcu. Prechádza sa cez ľadovce, a teda cez snehové polia, ktoré sa neustále menia.
  •  Najlepšie obdobie na trek ku K2 je od konca júna do polovice augusta.

Ktorú spoločnosť si máme vybrať?

Len čo vystúpime z taxíka, hneď sa na nás vrhnú nadháňači jednotlivých dopravných spoločností. Nič také, že jedna centrálna budova a tam pekný grafikon. Tu sa pekne musíš zorientovať, komu budeš dôverovať. Máme veriť nižšej cene, lákavým sľubom o rýchlej jazde alebo sa rozhodnúť podľa toho, ktorý autobus je najlepšie pomaľovaný rôznymi výjavmi z miestnej kinematografie? Tie maľby vám udrú do očí a čím je autobus pestrofarebnejší, tým viac chce asi prekryť svoj nevyhovujúci stav. Niekedy mám pocit, že väčšina autobusov bola vyrobená v časoch našich mám.

Nakoniec sme si niečo vybrali, nasadli a presne ako prvé výpravy smerujeme do hôr, kde vládne sneh a ľad. Pneumatiky starého autobusu sa šmýkajú po jednej z najkrajších vysokohorských a zároveň najnebezpečnejších ciest, ktorá sa volá Karakoram Highway. Je to slávna a strategická cesta v celkovej dĺžke 1 300 kilometrov, ktorá bola postavená v roku 1966. Spája mestá ako Islamabad a čínsky Kašgar. Táto cesta vyslovene kopíruje historickú Hodvábnu cestu, kadiaľ prechádzali ťavy plne naložené vzácnymi komoditami.

Môžete o nej počuť stokrát, ale v skutočnosti je ešte krajšia, ako sa hovorí. Dramatické údolia, ktoré matka príroda vyhĺbila do neskutočných hĺbok, a po ich dne sa derie dravá rieka. Sem-tam vidíme železný obal niečoho, čo bolo voľakedy kamiónom alebo autobusom. Prstom ukazujem šoférovi na spadnutý balvan pred sebou, ale odpoveďou mi je hlasný smiech a vycerenie zubov, ktoré dostali svoju rannú dávku betelu.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Dovolenkujeme na Slovensku: Tieto TECHNICKÉ A KULTÚRNE PAMIATKY musíte vidieť

Populárne články
Táňa pochádza z intelektuálnej rodiny. V detstve mala prísnu výchovu. S mamou si k sebe hľadali cestu.

TÁŇA PAUHOFOVÁ mala prísnu výchovu, oporu našla u dedka. Čo tajila pred vlastnou matkou?

Pápež dostal do daru aj Saganov podpísaný dres. Na audiencii sa tiež zúčastnila Petrova mama.

Pápež pomáha dobrej veci, do dražby poskytol Saganov bicykel. Vydražili ho za neuveriteľnú sumu

Ilustračná snímka

Kto riadi naše životy? To, ako sme stretli, nemôže byť náhoda...

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. júla?

Kelly Brook

Známa PLUS SIZE MODELKA sa korony nebojí: Užívala si dovolenku a dráždila fotkami v plavkách

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia