Považovali ho za geniálneho alchymistu a mága, ale aj za veľkého podvodníka a šarlatána. Angličan EDWARD KELLEY (1555 – 1597) obratnými trikmi získal v Čechách obrovský majetok a cisár Rudolf II. ho vymenoval za šľachtica.

Tento dobrodruh údajne vynašiel elixír večnej mladosti, vraj nezomrel, čo údajne dosvedčuje skutočnosť, že jeho hrob sa nikdy nenašiel. Tvrdil, že dokáže komunikovať s anjelmi a premeniť akýkoľvek kov na zlato. Čo bola pravda a čo skutočnosť, sa spätne ťažko rozlišuje.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...

Médium pre anjelov

Narodil sa ako Edward Talbot v meste Worcester neďaleko Birminghamu. Bol najstarší zo súrodencov, a pokiaľ ide o jeho vzdelanie, historické záznamy sú rozporuplné. Sám tvrdil, že študoval v Oxforde. Možno na univerzite nejaký čas naozaj strávil, no rozhodne to nebolo ucelené štúdium, nedokončil ho. To mu však nebránilo používať univerzitné tituly a predstavovať sa ako erudovaný vzdelanec.

Historicky preukázateľný je jeho pobyt v rodnom meste, kde vystriedal viacero zamestnaní. Pracoval aj ako pomocník u notára a tam sfalšoval listiny, za čo skončil vo väzení a kat mu údajne odrezal obe uši. Po zvyšok života si vraj túto potupu zakrýval dlhými vlasmi. Odborníci sa však prikláňajú k názoru, že šlo viac o fámu než skutočnosť. Dlhé husté vlasy skôr dopĺňali jeho tajomný vzhľad. Bol vysoký, štíhly, mal bradu, často bol zahalený v dlhom čiernom plášti – jednoducho zjav černokňažníka. Keďže ho fascinovala alchýmia, po odpykaní trestu sa živil ako asistent v lekárni a tam sa dostal prvýkrát do kontaktu so stredovekou chémiou. Začal sa venovať spisom o mágii a knihám o vyvolávaní duchov zosnulých.

Anglická kráľovná ALŽBETA I. často využívala služby mystika Johna Deeho. Údajne ho poverila špionážou na dvore Rudolfa II.
Zdroj: Getty Images

Postupne nadobudnuté znalosti o tajomných a nepoznaných javoch mu umožnili získať miesto asistenta u astrológa Thomasa Allena a odtiaľ bol už len krôčik, aby sa stal učňom u významného mága doktora Johna Deeho, osobného mystika kráľovnej Alžbety I. John Dee zamestnal Edwarda ako médium pri svojej komunikácii s anjelmi. Historik Edward Fenton stretnutie týchto dvoch mužov opísal ako moment, keď sa doktorov život zmenil k horšiemu. Ako sa neskôr ukázalo, mal pravdu. Približne v roku 1582 sa Kelley oženil s Joan Cooperovou, o osem rokov mladšou, a vyženil aj jej dve deti. Pôvodne sa do manželstva neponáhľal, tvrdil, že tento zväzok nie je pre neho. Zmeniť rozhodnutie ho vraj donútili anjeli na jednej seanse. Ich inštrukcie ho rozladili, ale nakoniec kapituloval so slovami: „Napriek sľubu a svojej profesii to spravím.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia