Aj keď najviac turistov do krajiny putuje práve za ním, Macao, to nie je len hazard. Pri toľkých unikátoch na takom malom priestore si doprajete dávku cestovateľskej extázy aj bez toho, aby ste rozbili bank v najväčšom kasíne.

Som v Hongkongu a premýšľam, ako si vyplniť voľné dni. Páči sa mi tu, no žiada si to nejakú zmenu. Predsa len som tu bol už viackrát a je veľmi pravdepodobné, že sa sem vrátim. O Macau som počul veľa, ale veľmi ma neohúrilo. Pravdupovediac, toľko peňazí, aby som ich mohol premárniť v kasíne, nemám. Priatelia, ktorí mi túto destináciu odporúčajú, ma však lákajú práve na takéto vyhodenie z kopýtka. Nejako mi to nedá a už sedím v prístave, odkiaľ vyrazí moja loď na prekonanie Perlovej zátoky. Práve tá rozdeľuje tieto tri územia, ktoré boli kedysi jednou krajinou. Moreplavci zo západu si však postupne poodkrajovali svoje kúsky z tejto pomyselnej čínskej torty.

Najnovšie je otvorený najdlhší morský most na svete. Aj ten by mal odľahčiť lodnú dopravu, pre ktorú trpia najmä jej vzácne ružové delfíny. Neviem, či im to pomohlo, no mňa rozhodne fascinoval pohľad na tento architektonický skvost, ktorý nemá obdobu. Nielen vďaka nemu sa Macao stalo krajinou, ktorá má hneď viacero svetových unikátov. Poďme sa s nimi zoznámiť.

Macao
Je osobitná administratívna oblasť Čínskej ľudovej republiky a zároveň prvá a posledná európska kolónia v Ázii, ktorá patrila takmer 500 rokov Portugalsku. Pred príchodom tamojších kolonizátorov sa mesto volalo Chao-ťing (ustricové zrkadlo). Dnešné Macao sa rozprestiera v južnej časti Číny pri ústí Perlovej rieky do Juhočínskeho mora asi 60 kilometrov západne od Hongkongu a 145 kilometrov južne od Kantonu. Tvorí ho polostrov Macao a ostrovčeky Taipa a Coloane. Najvyšší bod krajiny je vrch Alto de Coloane s nadmorskou výškou 170,6 metra. Macao má subtropické podnebie s relatívne vysokou vlhkosťou vzduchu. Miestne hospodárstvo tvorí z najväčšej časti cestovný ruch, ktorý stimuluje najmä hazard. Aj z tohto dôvodu krajinu ročne navštívi viac ako 20 miliónov turistov. Pre vysoký počet kasín sa Macao nazýva aj Monte Carlo východu. Na ploche len 29,2 štvorcového kilometra žije 640 445 obyvateľov (údaj z  roku 2019), čo predstavuje extrémne vysokú hustotu zaľudnenia takmer 22-tisíc obyvateľov na štvorcový kilometer. Až 95 percent miestnej populácie tvoria etnickí Číňania, dve percentá Portugalčania alebo miešanci Portugalčanov a Číňanov. Zvyšok sú prisťahovalci z juhovýchodnej Ázie. Podľa CIA World Factbook majú obyvatelia Macaa najdlhšiu priemernú dĺžku života na svete – 84,36 roka. Úradné jazyky sú čínština, kantončina, portugalčina, platí sa macajskou patacou. 

Veľa sa zmenilo

Keď vo vzdialenej minulosti portugalskí moreplavci uzatvárali dohodu s domorodými obyvateľmi, určite nemali ani poňatia, ako sa územie vtedajšej Číny zmení do dnešnej podoby. Pred vyše 500 rokmi vznikla prvá a zároveň aj posledná európska kolónia na Ďalekom východe. Vďaka tomu sa zmenilo mnoho vecí a niektoré pretrvávajú dodnes. Z pôvodnej rybárskej dedinky, kde sa potulovali len rybári z  viacerých kmeňov a Číňania, je dnešné Macao svetovým unikátom vo viacerých smeroch. Táto krajina je špeciálnym územím s vysokým stupňom autonómie, ale zároveň je veľký záujem materinskej krajiny o prinavrátenie územia späť k pevninskej Číne. Uvidíme, ako to bude vyzerať v roku 2049, keď má k tejto udalosti oficiálne dôjsť. Už dnes je však viac než badateľné, že toto „odovzdávanie“ prebehne v pokoji a mierumilovne. Od roku 1999, keď sa Portugalsko oficiálne vzdalo svojej správy nad Macaom, preberá toto územie postupne systém a vôbec všetko od materinskej krajiny. Pevninská Čína počas svojho najväčšieho úpadku prišla o viacero území.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z NEVŠEDNEJ ÁZIJSKEJ KRAJINY NÁJDETE V GALÉRII

Najväčšie kasíno na svete

Kým však príde k pripojeniu, ktorému sa iné špeciálne územia (napríklad Hongkong) bránia, v Macau sa zblázni ešte veľa ľudí. Niektorí od radosti, iní od zúfalstva. Nikdy nebudú šťastní všetci, ale tak to už v kasínach chodí. Práve Macao je epicentrom hazardu. V celej Číne táto zábava nie je povolená, preto sem prúdia každodenne húfy turistov, aby pokúšali šťastenu. Vďaka tomu sa tu pretočí viac peňazí než v známom Las Vegas. Toho si boli vedomí aj biznismeni práve za oceánom. Zrejme aj pre tento obrovský potenciál postavili na území Macaa najväčšie kasíno na svete!

Do akej miery sú jeho návštevníci úspešní? Neviem. Na jednej strane premýšľam, že sa im asi darí, keď je ich tu toľko. V každom prípade treba spomenúť dôležitý fakt, že príjem z hazardu pre štátnu pokladnicu je takmer taký vysoký ako rozpočet celého Slovenska na dva roky. Z tohto pohľadu to vyzerá skôr tak, že sa krupierom darí viac než ich náprotivkom. Takmer štvrtina obyvateľov Macaa pracuje práve v kasínach alebo v odvetví, ktoré je s ním spojené. Preto štát raz za rok vypláca svojim obyvateľom veľmi štedrú finančnú odmenu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia