Luxor dlhé desaťročia priťahoval dobrodruhov z celého sveta. Dnes je takpovediac mekkou egyptského turizmu, kam prichádzajú milovníci histórie za najkrajšími pamiatkami.

Čo je na Luxore také príťažlivé, že ľudia kedysi merali niekoľkomesačnú cestu a dnes prejdú aj tisíce kilometrov len preto, aby sa tam ocitli? Sú to staroveké ruiny obrovských chrámov, príbehy Vesetu či Téb, údolia plného pokladov, kam pochovali egyptských kráľov a kráľovné. Vychutnáte si tu západ slnka nad Nílom, ktorým kĺžu drevené feluky, a závan voňavého ibištekového čaju karkáde v uliciach starého mesta.

Luxor

Luxor je aktuálny názov jedného z najstarších a najvýznamnejších miest v Egypte, ktoré leží asi 700 kilometrov južne od Káhiry. Najstarší známy názov bol Veset. Spočiatku malé mesto na Níle sa v polovici 16. storočia pred Kristom stalo základňou pre oslobodzujúci boj Egypťanov proti Hyksósom. Po víťaznej vojne sa stalo dôležitým náboženským a správnym strediskom a hlavným mestom novej zjednotenej ríše. V súlade s pravidlami egyptského náboženstva sú všetky chrámy, obytné domy a iné budovy slúžiace živým postavené na východnom brehu Nílu. Západný breh bol pohrebiskom, nájdete tam významné miesta ako Údolie kráľov, Údolie kráľovien, Chrám kráľovnej Hatšepsut a iné. Karnak je názov slávneho kláštora vo Vesete. V súčasnosti je Luxor významným turistickým centrom. (zdroj: Wikipédia)

Pohoda na promenáde

Očarenie egyptským Luxorom sa dostaví takmer okamžite. Všetko je odlišné od toho, čo človek videl a zažil pri putovaní starobylou krajinou. Káhira je plná historických stavieb vzťahujúcich sa na slávnu islamskú minulosť, Asuán na juhu zase dýcha pohodou uvoľneného miesta, kde sa miešajú egyptské a núbijské vplyvy. Luxor, ležiaci niekde v strede, má však z každého mesta to najkrajšie. Aby toho nebolo málo, jeho územie je posiate neprekonateľnými chrámami, hrobkami či stavbami fascinujúceho starovekého Egypta. Mestom sa vinie široký pás života, ktorý dostal meno Níl a tvorí hranicu medzi západným a východným brehom.

Dnes patrí východný breh mestu, ktoré tu počas stáročí vyrástlo v okolí ruín starobylého Karnaku. Protiľahlý breh zabralo Údolie kráľov, kráľovien, chrám v Medinet Habu či oázy napájané kanálom al-Fadlija. Níl tvorí medzi nimi hranicu od dôb, keď táto krajina ešte ani netušila, že raz na jej území vyrastú miesta zvýraznené na mape sveta. Promenáda na nábreží Nílu je miestom, odkiaľ cítiť jemný závan vetra poletujúceho tesne nad hladinou, nadúvajúceho plachty všadeprítomných felúk. Ich vysoké stožiare siahajú do výšky niekoľkých metrov a človek sa niekedy začuduje, akú dokážu nabrať rýchlosť. Vyberú si ich domáci rovnako ako turisti, aby mohli stráviť nejaký čas priamo na rieke, vďaka ktorej je Egypt Egyptom.

FASCINUJÚCE ZÁBERY Z EGYPTA NÁJDETE VO FOTOGALÉRII

Drožkou medzi chrámami

Kolorit rieky okrem malých plavidiel dopĺňajú staré parníky ozdobené veľkými kolesami. S nimi sa dá odtiaľto preplaviť až dolu do Asuánu. Pohľad na ne ma prenesie v čase minimálne o päťdesiat, ak nie sto rokov naspäť. Je krásne, že vôbec nenarúšajú atmosféru miesta, pretože doň pasujú rovnako ako štíhle palmy dvíhajúce sa z oáz na druhom brehu. Sem na promenádu si prídu ľudia oddýchnuť, zrelaxovať pri prechádzke a užiť si západ slnka, keď sa jeho zlaté lúče dotýkajú hladiny, aby krajinu zahalili do príjemných odtieňov. Tu chutí miestny ibištekový čaj azda najlepšie, no okrem neho nedajú domáci dopustiť na sladkú, ale silnú kávu.

„Káleš, káleš,“ ozýva sa promenádou mužský hlas. Niekoľko chlapov má odstavený bokom svoj konský povoz a za pár egyptských libier ponúkajú vyhliadkovú cestu mestom alebo poslúžia ako originálny taxík. Necháme sa zlákať a z karnackého chrámu nás drožkár vezie do mesta. „Vidíte tie hory za Nílom?“ ukazuje. „Tam medzi nimi leží Údolie kráľov, kde našli Tutanchamóna,“ vysvetľuje kostrbatou angličtinou. „A tu máme Luxorský chrám. Dúfam, že sa vám páčilo,“ vhodí si mince do vrecka a už aj je preč.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia