Pri sčítaní ľudu to dlho bývala obec s najvyšším počtom Maďarov na Slovensku. Dnes už to tak nie je. Voľné domy kupujú Slováci z celého Slovenska. Aj takí, ktorí utekajú z ruchu mesta a prišli sem po rokoch života v Bratislave.
Väčšina z nich tu nie je prihlásená na trvalý pobyt, dochádzajú za prácou. Po novej rýchlostnej ceste je to odtiaľto k hlavnému mestu hodina jazdy autom. To, čo ľudí odrádza od usadenia sa v Kľúčovci, sú komáre a poloha pod vodnou masou vo vodnom diele Gabčíkovo. Miestni si už zvykli. Ostatní akoby neverili budovateľom gigantického vodného systému. Zatiaľ sa nič nestalo. Ale… V Kľúčovci vedia svoje. Počas veľkých povodní v roku 1965 valiaca sa veľká voda v Dunaji odniesla kus hrádze práve tu. Udalosť pripomína niekoľko pamätníkov. Bolo tu rušno, voda ohrozovala dedinu, ale vďaka tomu, že dostala voľnosť práve tu, ju síce sčasti zaplavila, ale odtiekla dolu kopcom smerom po prúde Dunaja. Aj po tejto udalosti sa našli konšpirátori, ktorí tvrdili, že hrádzu otvorili úmyselne, aby zachránili Bratislavu či Komárno od zničujúcej povodne. Odvtedy je tu opäť božský pokoj. Bývali tu aj tri krčmy, ale práve pre ten pokoj sa neudržali.
- Kľúčovec (Kulcsod)
Poloha: V Podunajskej nížine na brehu Dunaja pri Medveďove, z ktorého vedie most cez rieku do Maďarska.
Prvá písomná zmienka: 1252. Obec patrila premonštrátskemu kláštoru v Turci. Od roku 1268 hradu Komárno, v roku 1535 kláštoru na Pannonskej hore. V rokoch 1938 až 1945 bola pripojená k Maďarsku. Povodeň v roku 1965 zničila polovicu obce.
Počet obyvateľov: 360 (k 31. 12. 2020)
Nezamestnanosť v okrese Dunajská Streda v auguste 2021: 6 %
Najlepší tréneri
Starosta Csaba Bognár sedí na úrade druhé volebné obdobie. Vyučili sme sa spolu za lodníkov. Ja som sa časom dostal k novinárčine a Csaba po odchode z paluby najprv skúšal prevádzkovať pílu, ale nešlo mu to ktovieko. „Prišli voľby a ja som skúsil kandidovať. Predtým som nebol ani len v obecnom zastupiteľstve,“ spomína. „Len som sledoval, čo sa deje. Do všetkého som však vopred vidieť nemohol. Keby som vedel, čo všetko starostovanie zahŕňa, tak by som bol opatrnejší. Je to čoraz horšie. Keď som začínal, bolo viac možností niečo vybaviť. Teraz, v čase pandémie, je to najmä pre malé dediny na hrane. Občas sa čudujem, že ešte fungujeme,“ dodáva.
V obci je nový kamerový systém na verejných budovách, obnovená škôlka, na cintoríne obnovené chodníky a prístrešok, nové sú aj niektoré obecné komunikácie. V Kľúčovci obnovili činnosť dobrovoľných hasičov, aktívni sú poľovníci a starosta si vymyslel vodácky oddiel. Vodáctvo v ňom drieme už roky. Založil kajakársky klub a vedie k nemu deti a mládež. Začali pred piatimi rokmi a v súčasnosti si už trúfnu na súťaže. „Chystáme sa oživiť vodnú turistiku. Podarilo sa nám čiastočne obnoviť jazero na okraji dediny. Chystáme sa založiť miestnu organizáciu rybárskeho zväzu, aby sme mohli nielen chytať, ale aj chovať ryby.“
FOTOGRAFIE Z TEJTO MALEBNEJ OBCE NÁJDETE V GALÉRIIVodáctvo má korene hlboko v starostovi Bognárovi. Po vyučení pracoval v Bratislave na prístavnom remorkéri, ktorý posúval lode na nakládku či vykládku podľa potreby. Napadlo mu, že si zaobstará kajak. Za socializmu ho kúpil v bratislavskom Priore, ale neboli k nemu pádla ani veslá. Nejaké si zohnal po známosti a na druhý deň ráno po fajronte vyrazil na svoju prvú dobrodružnú plavbu domov. „Priplával som. Od Dunaja som to mal do dediny ešte tri kilometre. Komáre, pred ktorými som po vystúpení z lode musel s vecami a loďkou zavesenou na ramene utekať lesom, spôsobili, že som mal skvelú kondičku,“ smeje sa. Takúto dobrodružnú plavbu domov absolvoval niekoľkokrát. Csabi dobre vie, že najlepší tréneri, ktorí človeka prinútia naozaj zabrať, sú komáre. Aj dnes má tú istú ťažkú poctivú socialistickú loďku a tie isté, po známosti zabezpečené pádla. Len si tú svoju lodičku musel dať trochu predĺžiť, aby sa vpratal do otvoru.
V dedine na začiatku pandémie urobili zbierku na umelú pľúcnu ventiláciu, ktorú darovali nemocnici v Dunajskej Strede. Pre istotu, keby potrebovali. Našťastie tu zatiaľ žiadny tragický prípad kovidu nemali. Novousadlíci v Kľúčovci prichádzajú nadšene s kopou nápadov, čo všetko by mohlo v obci byť, ale kde na to vziať, nevedia. „Takých nápadov máme veľa aj my, ktorí tu bývame už celé generácie. Skúšame všeličo, ale efekt je malý. Sme malá obec, politicky sme počtom voličov takmer nezaujímaví,“ dodáva.
Pokračovanie na ďalšej strane...