Každý rok v auguste sa neďaleko Novej Viesky pri Štúrove stretáva partia odborníkov a nadšencov, aby sa v piesočnej bani vrátili do ďalekej minulosti. Niektorých z nich k paleontológii inšpirovali aj legendárne filmy Cesta do praveku či Jurský park.

Doslova sa hrabú v niekdajších riečnych pieskoch a nachádzajú najmä zvyšky cicavcov. Niektoré z nich boli ešte prispôsobené pralesnému prostrediu, ako napríklad mastodonty, iné už žili v stepiach, trebárs mamuty. Systematický paleontologický výskum tu prebieha pod odborným vedením Martina Vlačikyho a Júlie Zervanovej od roku 2004.

FOTOGRAFIE Z NÁLEZISKA NÁJDETE V GALÉRII

Nová Vieska je jedna z najvýznamnejších lokalít z prelomu pliocénu a pleistocénu v strednej Európe. Toto obdobie je charakteristické prechodom z teplého a vlhkého tropického podnebia konca treťohôr do chladnejších a suchších podmienok najmladšej geologickej etapy vývoja našej planéty. Našli tu fosílne zvyšky viacerých druhov nosorožcov, jeleňovitých zvierat, zuby a kosti koňovitých, diviakovitých, bobrov...

Najvýznamnejším nálezom je zatiaľ zub primáta rodu Paradolichopithecus. Objavili aj skamenené kusy dreva. Zvyšky cicavcov pravdepodobne splavilo zo súše a následne ich zomlela divoká voda rieky. Tou riekou mohol byť dávnoveký Hron, dávnoveká Žitava alebo aj Nitra. Pri Novej Vieske zatiaľ nie je vyhlásená chránená lokalita, takže zberateľov sem prichádza veľa. Z tohto geologického obdobia máme na Slovensku len dve náleziská. Okrem Novej Viesky vo vedľajšej obci Strekov.

Nadšencov paleontológie spoznáte na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia