Do Libanonu sa vraciam po troch rokoch s ďalšou výzvou. Vstupujem na územie výlučne pod vládou hnutia Hizballáh, ktoré považujú mnohé krajiny za teroristickú organizáciu.

Hizballáh sa zrodil v reakcii na inváziu zo strany Izraela ešte v roku 1982 ako zoskupenie niekoľkých moslimských šiítskych skupín. Zaujíma ma, ako ľudia na tomto území žijú. Je totiž nad slnko jasné, že Izrael a Libanon sú úhlavní nepriatelia a ešte v roku 2006 okupovali Izraelčania celý južný Libanon. Hlavným turistickým pamiatkam sa plánujem vyhnúť, hoci jednu či dve si neodpustím.

Povolenie v nedohľadne

V južnom a severovýchodnom Libanone, kde operuje, sa Hizballáh stará nielen o bezpečnosť, ale aj o všetky služby, aké si len dokážete predstaviť. Na jeho území dokonca prebýva aj široká komunita kresťanov, ktorí sa, ako neskôr zisťujem, naozaj nemajú na čo sťažovať.

Na oblasť juhu treba špeciálne povolenie, netuším však, či mi ho vydajú. Hneď na začiatku môjho pobytu stretávam francúzskeho turistu, ktorý povolenie na južný Libanon nedostal. To ma veľmi nepoteší, ale aspoň si spolu vypijeme a skúsim šťastie na vlastnú päsť.

Na ďalší deň sa v meste Saida pokúšam povolenie získať. Do vojenských priestorov vstupuje generál a pýta sa ma, čo potrebujem. Hovorím o svojej túžbe navštíviť toto územie. Nechápe prečo, a tak mu ukazujem fotografie miest, ktoré chcem navštíviť. Generál vyzerá neprístupne, no akoby zázrakom hovorí, že mi dá povolenie na deň.

„To je málo,“ pomyslím si a skúšam vybaviť dva dni, s čím nechce súhlasiť. Napadá mi posledná možnosť, azda to pomôže. „Pán generál, keď mi dáte povolenie na dva dni, ešte dnes večer sa pomodlím za zdravie vás a celej vašej rodiny,“ skúšam.

Generál sa pousmeje a to je dobrý signál. Dostávam povolenie na tri dni.

Libanon nie je len o Hizballáhu, ale aj o prekrásnej prírode.
Libanon nie je len o Hizballáhu, ale aj o prekrásnej prírode.
Zdroj: Peter Gregor
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac