Tragický rod

Pôvodnú sochu, ktorú v roku 1965 nahradila tá súčasná, vytvoril architekt a sochár Jérôme Duquesnoy starší. Svoje miesto neďaleko známeho námestia Grand Place zaujala 13. augusta 1619. Flámsky umelec počas života nikdy nezverejnil, na čí popud sa pustil do tvorby a kde čerpal inšpiráciu. Jérôme Duquesnoy starší bol dvorný sochár rakúskeho arcivojvodu Albrechta a všestranný umelec. Hoci ho preslávila práve socha Manneken Pis, nebolo to jeho jediné známe dielo.

Vytvoril plastiky viacerých svätých, napríklad Márie Magdalény, ktorú umiestnili do parku Coudenberského paláca v Bruseli. Vyrábal nábytok pre kresťanské chrámy, podieľal sa na tvorbe veže v Kostole svätého Martina v Aalste. V jeho umeleckých šľapajach kráčali aj dvaja synovia Jérôme mladší a François. Pobadal talent u oboch, preto ich už ako malých zaúčal vo svojej dielni do tajov umenia. Rozdielne povahové rysy chlapcov akoby zatláčal do úzadia. Tragédie, ktorá postihla mladšieho, sa, chvalabohu, nedožil.

Nielen v Bruseli, ale aj v Geraarsbergene vo Východnom Flámsku majú repliku známej plastiky.
Nielen v Bruseli, ale aj v Geraarsbergene vo Východnom Flámsku majú repliku známej plastiky.
Zdroj: Shutterstock

Či to bola intuícia rodiča, nevedno, no oboch až do dospelosti akoby strážil, chránil pred zlobou sveta. Postupom veku sa z neho stával introvert, akékoľvek vyjadrenia, názory týkajúce sa už v jeho časoch populárnej skulptúry Manneken Pis odmietal. Hnevalo ho, že každého zaujíma len bronzová soška chlapca a on predsa vytvoril aj iné, závažnejšie diela. Obaja synovia sa na otcovu veľkú radosť vynikajúco uchytili v umeleckej brandži. Starší François sa stal známym a úspešným sochárom a maliarom.

Jérôme bol vynikajúci portrétista. Neskôr sa preorientoval najmä na sochy a spod jeho rúk vyšlo množstvo diel svätých, náhrobky... Ako 52-ročného ho obvinili zo sodomie, ako aj zo sexuálneho zneužitia dvoch malých chlapcov. Napriek odvolaniu skončil v roku 1654 na verejnom popravisku: priviazaného o stĺp ho najprv zaškrtili a potom jeho nehybné telo spálili. François zomrel jedenásť rokov pred ním na ceste do Livorne, kde sa mal stať riaditeľom oddelenia maľby a sochárstva na umeleckej akadémii. Rod autora cikajúceho chlapca zostal bez potomkov.

Článok pokračuje na ďalšej strane. 

Ilustračná snímka

Boháči šoubiznisu: Medzi hercami vedú fešáci. Koľko zarába Tomáš Maštalír či Monika Hilmerová?

Populárne články
Spevák a skladateľ Miroslav Žbirka počas koncertu 40 rokov na scéne.

Dcéru nevidel sedem mesiacov: Hity MIRA ŽBIRKU poznajú všetci, jeho skutočný život len málokto

Ilustračná snímka

Dovolenka na Slovensku? Rozhodne áno! Týchto 10 miest stojí za návštevu. Spoznáte ich?

Kveta Horváthová

Chráni svoju rodinu: Kveta Horváthová prezradila, kde sú hranice jej súkromia

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome mája a júna?

Pre zdravotné problémy bola testovaná na koronavírus.

Trápi ju samota: Herečka Eva Rysová sa s odchodom rodiny do Kanady nezmierila

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia