Manželstvo s následníkom trónu si vyvzdorovala, no viedenská smotánka ju medzi seba neprijala. A pritom ŽOFIA CHOTKOVÁ nechcela nič iné, len prežiť život po boku milovaného muža.

Keď zaznelo v chráme počas svadobného obradu z úst staručkého kňaza zvyčajné „až kým vás smrť nerozdelí“, ženích s nevestou, ale ani ostatní svadobčania netušili, že v ich prípade to bude inak. Františka Ferdinanda d‘Este a Žofiu nerozdelila ani smrť. Na druhý svet odišli v rovnaký okamih a spolu.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Škandál pre medailón

Žofia po otcovi pochádzala zo starého českého šľachtického rodu Chotkovcov, matka bola grófka, rodená Kinská. Napriek urodzeným titulom nemali peňazí nazvyš. Keď prišla v roku 1868 na svet Žofia, v rodine už boli štyria súrodenci a po nej sa narodili ešte ďalšie tri deti. Jej otec, diplomat v službách rakúskej monarchie, sa mal čo oháňať, aby početnú rodinu uživil. No veľmi sa mu to nedarilo, žili v dlhoch. Žofia mala osemnásť rokov, keď im zomrela matka. S tromi mladšími sestrami a s otcom zostali žiť v Drážďanoch. Vtedy sa v rodine naplno prejavila finančná tieseň. Žofia, inteligentná, pekná mladá dáma, preto ani na chvíľu nezaváhala, keď prišla z cisárskeho dvora ponuka, aby sa stala dvornou dámou arcivojvodkyne Izabely. Tá s manželom Fridrichom, veliteľom prešporskej vojenskej posádky, žila v Grasalkovičovom paláci.

Na takéto postavenie bola Žofia príliš mladá, dvornými dámami sa stávali urodzené ženy, ktoré nemali šancu sa vydať. Toto však nebol jej prípad. Bola priveľmi múdra, vtipná, rozhľadená, lenže rodina sa topila v dlhoch. Buď mohla vstúpiť do kláštora, alebo do ústavu pre šľachtičné. Zvolila si ďalšiu možnosť: z Drážďan sa presťahovala do Prešporka a stala sa z nej dvorná dáma. Kedy a kde sa zoznámila s Františkom Ferdinandom d‘Este, sa nepodarilo vypátrať ani historikom. Traduje sa, že to bolo v Prahe na jeseň 1894 na plese u grófa Thuna. Lenže tam si už prejavovali malé, nenápadné dôvernosti. Zo zachovanej korešpondencie vysvitlo, že v tom čase sa určite poznali, prvé listy si vymenili už na jar v tom istom roku.

Následník trónu bol v Grasalkovičovom paláci častým hosťom. Arcivojvodkyňa Izabela, ktorá porodila deväť detí, z toho osem dcér, si navrávala, že sa s jednou z nich ožení. Zdalo sa jej, že sa zahľadel do najstaršej, s ktorou často hrával tenis. No všetko bolo inak. Zaľúbil sa do najmladšej dvornej dámy, svoj milostný vzťah dokázali pred svetom tajiť dlhých osem rokov. Dokonca unikol aj bystrej Izabele. Všetko vyšlo najavo náhodou. Keď František Ferdinand odchádzal z kurtu, zabudol si na lavičke vreckové hodinky s medailónom. Úslužný sluha sa s nimi ponáhľal za arcivojvodkyňou. Zvedavá Izabela medailón otvorila a v ňom našla fotku svojej dvornej dámy. Razom pochopila, za kým chodieva následník trónu. Vyrobila škandál a Žofiu z paláca vyhodila. A s čerstvou informáciou sa ponáhľala za cisárom Františkom Jozefom I. Keďže silou-mocou chcela zničiť tento vzťah, proti milencom poštvala aj ďalších Habsburgovcov.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Koza Cave Hotel

Jaskynný hotel či mrakodrap ako čistička vzduchu... Kam by ste radšej zavítali?

Populárne články
Herečka Zuzana Skopálová.

Zmena profesie? Žiaden problém! Neuveríte, čím sa živí herečka ZUZANA SKOPÁLOVÁ

Nevystavte sa zbytočne pneumokokovej nákaze, 
dá sa pred ňou ochrániť.

Postrach seniorov: Viete, ako sa ochránite pred pneumokokmi?

Marta Kubišová

Brat speváčky MARTY KUBIŠOVEJ zomrel pred dvomi rokmi. Prečo sa s ním doteraz nerozlúčila?

Boris Valábik

Tajná svadba: BORIS VALÁBIK je v chomúte. TAKTO vyzeral jeho veľký deň

Obec Tužina sa prvýkrát písomne spomína v roku 1393.

Obec, kde to žije: Nájdete tu tradičný mlyn s netradičnou kuchyňou a prívetivých obyvateľov

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia