Niekedy sa neoplatí podľahnúť sladkým rečiam a výhodnej ponuke. Cesta za zubami sa môže skončiť katastrofou v ústach.

Ľudia z celého sveta chodia na zubnú turistikou najmä do Indie. Funguje to jednoducho: zákazník si zaplatí pobyt kdesi v exotickom ozdravnom centre a popritom sa objedná na zubárske zákroky či výrobu zubných protéz. Vráti sa z dovolenky a je vysmiaty.

Časť obyvateľov západnej Európy začala po uvoľnení hraníc chodiť za zubármi na niektoré zaujímavé miesta vo východnej Európe. Obľúbenou sa stala oblasť okolo maďarských miest Mosonmagyaróvár a Šopron neďaleko Bratislavy. Najmä Rakúšania si tam vychutnávajú kúpeľný pobyt a zároveň si dajú urobiť zuby.

Rovnako ako je v Indii lacno pre celý svet, rakúski zubári nedokážu cenami konkurovať tým maďarským. Ide o peniaze a spojenie nepríjemného „posedenia“ v zubárskom kresle s príjemným relaxom v termálnych kúpeľoch. Do Mosonmagyaróváru prichádzajú aj z väčších diaľok. Priestor má výhodnú polohu, pretože leží na dosah z troch medzinárodných letísk: z Viedne, Budapešti a Bratislavy.

V rámci Slovenska sa ľudia zo západu tiež presúvajú k zubárom na východ. Bratislavskí sú drahší než tí na východe.

„My západniari chodíme k zubárom v Košiciach,“ skonštatovala žartom kamarátka z metropoly východu, ktorá Košice už pred rokmi opustila a odišla pracovať do sveta. Zubára si však nechala v Košiciach, a keď je doma, poctivo k nemu chodí na kontroly a zákroky.

Prvá ambulancia hneď za hranicou. Býval tu obchod, ktorému sa nedarilo.
Prvá ambulancia hneď za hranicou. Býval tu obchod, ktorému sa nedarilo.
Zdroj: Vladimír Kampf

Medzi obchodmi a benzínkami

Slováci z východného Slovenska v posledných rokoch chodievajú kvôli vynoveným chrupom na Ukrajinu.

„V čakárňach a na recepciách niektorých kliník v Užhorode počuť len slovenčinu,“ pochvaľuje si jeden z pacientov. „Ukrajinskí doktori sa snažia hovoriť po slovensky. Je príjemné prísť do moderného, nového prostredia kliniky, nečakať hodiny na ošetrenie a dať si ‚vyčistiť‘ peňaženku,“ dodáva.

Pacienti, s ktorými som sa rozprával, boli spokojní. Chvália si najmä to, že nemusia takmer vôbec čakať a správajú sa k nim ústretovo. Objednať sa dá aj zo dňa na deň. „Určite sa tam oplatí vycestovať aj niekoľkokrát,“ zdôraznil pacient.

„Ich služby sú oveľa lacnejšie. Neviem presne, o koľko, ale predsa. Ja som bol v menšej budove plnej zubárov a nemôžem nič zlé povedať na ich prístup a odbornú prácu.“

Slovenským pacientom ukrajinských zubárov lichotí aj to, že rovnaké služby občas využijú aj majetnejší Ukrajinci.

„Tí biednejší si zubárov nemôžu dovoliť napriek tomu, že pre nás sú lacní. Mne urobili korunky na všetkých zuboch, na ktorých som ich potreboval, a nezruinovalo ma to. Synovec nechodí do Užhorodu, ale tu za Ubľu do Malého Berezného. Tam, hneď za hranicou, si zriadili ambulancie niekoľkí zubári medzi lacnými obchodmi, benzínkami a pohostinstvami.“

Tí, ktorí chodia na Ukrajinu, majú svojho zubára aj u nás. Ten sa väčšinou nepoteší, keď mu pacient odíde za hranice.

Neoplatilo sa. Jeden zo zákrokov, ktoré nedopadli dobre. Čierne fľaky pri koreňoch horných zubov sú zápaly. Nabielo svieti protéza. Lekár na Slovensku ju musel vybrať a začať odznova.
Neoplatilo sa. Jeden zo zákrokov, ktoré nedopadli dobre. Čierne fľaky pri koreňoch horných zubov sú zápaly. Nabielo svieti protéza. Lekár na Slovensku ju musel vybrať a začať odznova.
Zdroj: Vladimír Kampf

Stomatologická família

S Ukrajinou máme tri hraničné priechody: na severe Ubľa – Malyj Bereznyj pre autá a peších, Vyšné Nemecké – Užhorod pre autá a železničný priechod z Čiernej nad Tisou do Čopu. Zubnej turistike sa darí najmä v Užhorode. V meste je množstvo zubárov, ktorí svoje služby ponúkajú za rôzne ceny. Zubné ambulancie sú aj pri ceste k hraničnému priechodu.

Slovensko je z pohľadu Užhoroďana za jediným kopcom. Ambulancie a kliniky v centre mesta majú často aj trojjazyčné nápisy. V ukrajinčine, slovenčine a ani do Maďarska odtiaľto nie je ďaleko...

Galina Ivaniva Vilšinská (49) a jej rodina majú hneď prvú ambulanciu za hraničným priechodom Ubľa – Malyj Bereznyj. Ona, jej manžel, syn aj nevesta sú zubári. Jednu ambulanciu majú v Malom Bereznom, druhú v Užhorode. Starší pár a mladší pár sa v nich striedajú.

„My ženy liečime a muži robia chirurgiu, čeľustnú ortopédiu a ťažšie práce,“ vysvetľuje Galina.

„Tu na hranici sme si prenajali priestory minulý rok v novembri. Veľa vašich ľudí, ktorí k nám chodia do Užhorodu, nám hovorilo, že to majú ďaleko. Do Užhorodu cestujú ľudia z Prešova, ale aj zo Žiliny a z Bratislavy. Od Sniny, Košíc, Michaloviec či Bardejova to majú lepšie sem. V pondelok, stredu a piatok ordinujeme my s manželom a v utorok, štvrtok a sobotu sú tu naši mladí,“ hovorí.

Ľudia ich navštevujú najmä pre nižšie ceny. „U nás je zubár jednoznačne lacnejší, ale nie preto, že by sme používali horšie materiály. Tie používame rovnaké. U nás je lacnejšia práca. Stačí nám zavolať, dohodnúť si termín a pacienti majú istotu, že nebudú musieť čakať.

Hranica sa tu dá prejsť veľmi jednoducho, pešo. Ľudia sa tak vyhnú čakaniu v autách či autobusoch. Sme sotva dvesto metrov od plota. Auto si môžu nechať na parkoviskách na slovenskej strane. Pracujeme od rána do večera. Nerobí nám problém počkať na pacienta. Napríklad plombovanie sa u nás začína na 20 eurách. Porcelánové zuby na 70 eurách...“

Galina Ivaniva Vilšinská je súčasťou veľkej zubárskej famílie. V súčasnosti ponúkajú služby v ordinácii, ktorá je k hraniciam so Slovenskom najbližšie.
Galina Ivaniva Vilšinská je súčasťou veľkej zubárskej famílie. V súčasnosti ponúkajú služby v ordinácii, ktorá je k hraniciam so Slovenskom najbližšie.
Zdroj: Vladimír Kampf

Galina sa teší, že reklamu im robia sami pacienti. Stačí im len rozdávať vizitky, aby povedali o svojich skúsenostiach ostatným.

„Nie je nič lepšie než živá reklama,“ pochvaľuje si, „okrem toho si môžu našu prácu pozrieť na sociálnych sieťach.“

Prehovorený lekár

Lenže ani na Slovensku to nie je so zubármi márne. Majiteľ našej najodľahlejšej, najvýchodnejšej zubárskej kliniky Parodent je Pavol Romančák (38).

Jednu z ordinácií s dvoma kreslami má aj v dedinke Ubľa, len tri kilometre od hraničného priechodu. Po odchode staršieho kolegu ho starostka Nadežda Sirková (57) dlho presviedčala, aby si otvoril ambulanciu v zrekonštruovanej obecnej budove zdravotného strediska.

„V roku 2000, keď na nás preniesli časť kompetencií z oblasti zdravotníctva, nám mesto Snina odovzdalo budovu zdravotného strediska, v ktorej dovtedy ordinoval okrem všeobecného lekára aj detský lekár, gynekológ a stomatológ. Budovu sa snažíme udržať v čo najlepšom stave a udržať si v nej lekárov najmä zaujímavým nájmom. Nemôžeme od nich pýtať toľko ako v meste,“ vysvetľuje.

Starostka Uble sa snaží, aby neušli: „Všeobecný lekár je v dedine každý pracovný deň. Občanom je k dispozícii lekáreň, priestory prenajímame aj rýchlej záchrannej službe. Detská lekárka prichádza dva razy do týždňa. Stomatológ odišiel v roku 2007, keď som nastúpila do funkcie.

Starostka Uble Nadežda Sirková je rada, že sa obci darí udržať zdravotné stredisko s lekármi a lekárňou.
Starostka Uble Nadežda Sirková je rada, že sa obci darí udržať zdravotné stredisko s lekármi a lekárňou.
Zdroj: Vladimír Kampf

Najprv sa mi podarilo presvedčiť lekára v dôchodkovom veku z Michaloviec, kým si nezoženieme mladšieho. V Podhorodi v okrese Sobrance mal ambulanciu doktor Pavol Romančák. Takmer rok sme ho prehovárali, aby si otvoril ambulanciu aj u nás. Presviedčala som ho ja, presviedčali ho poslanci, až sa rozhodol, že to berie.

Pôvodná ambulancia už bola stará a nepoužiteľná. Pán doktor ju zrekonštruoval na vlastné náklady a zamestnal lekárku, s ktorou u nás ordinuje. Pán doktor prichádza len dva razy do týž­dňa. Sú takí pracovne vyťažení, že nestíhajú.“

Ambulancia je otvorená aj pre pacientov z okolia. „Prvotnú zdravotnú starostlivosť u nás majú zabezpečenú občania z 9 obcí. Predsa ich nepošleme 40 kilometrov ďaleko do Sniny,“ uzatvára starostka.

Vyhovejú a „neriešia“

Lenže za zubnou turistikou cestujú ľudia aj viac než 40 kilometrov. „Okrem toho, nie všetci zubári na Ukrajine sú takí lacní, ako sa hovorí,“ vystríha Oksana Markovič (37).

Na Slovensko sa vydala. S manželom žijú vo Vyšnom Nemeckom. Študovala stomatológiu na univerzite v Užhorode, slovenské skúšky robila aj v Košiciach. V súčasnosti je súčasťou tímu zubárov v Parodente.

„Keď som nastúpila do práce na Slovensku, čudovala som sa, že tu na východe Slovenska je niekedy práca lekárov lacnejšia než na Ukrajine. Ceny sú veľmi priaznivé,“ hovorí zubárka.

„Neviem, prečo niektorí riskujú lacné ošetrenie v slabších ukrajinských ambulanciách. Nemôžeme hádzať všetkých do jedného vreca. Na Ukrajine je veľa vysokokvalifikovaných stomatológov.

Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí chcú pacientovi čo najrýchlejšie vyhovieť, urobia, čo si žiada, a ďalej veci neriešia. To nemusí dopadnúť dobre. Cena služieb závisí aj od dopytu. V porovnaní s Bratislavou sú v Ubli ceny za tie isté zákroky nižšie,“ dopĺňa.

Oksana Markovič študovala stomatológiu v Užhorode. Dnes ordinuje v najodľahlejšej slovenskej ambulancii.
Oksana Markovič študovala stomatológiu v Užhorode. Dnes ordinuje v najodľahlejšej slovenskej ambulancii.
Zdroj: Vladimír Kampf

Opravujú sfušovanú robotu

Pavol Romančák patrí medzi mladých zubárov. K profesii sa dostal prostredníctvom strýka. Raz si povedal, že bude zubár ako on, a podarilo sa. Len prevziať strýkovu ambulanciu sa mu nepodarilo:

„Po predatestačnej praxi v ambulancii na Sliači som sa rozhodol vrátiť na východné Slovensko a po atestácii si zriadiť vlastnú.“ Vysvetľuje: „Keby všetci kolegovia, ktorí majú po šesťdesiatke, v jeden deň skončili, na Slovensku by sme mali veľký problém. Našťastie prichádza mladá generácia. Zubár zostane doma, keď má rodičov zubárov a pokračuje v ich šľapajach. Druhá možnosť je, že každý, kto na to má, odchádza do zahraničia za lepším finančným ohodnotením.“

Zubár z konca slovenského sveta zamestnáva okrem Oksany aj ďalších dvoch zubárov, z ktorých jedna lekárka je v súčasnosti na rodičovskej dovolenke. Prijal by aj ďalšie posily.

„Inzerujem kde sa len dá, ale ďalšieho kolegu nedokážeme zohnať. Zubár v zahraničí zarobí neporovnateľne viac. Niekedy aj o tisíce eur. Tým, ktorí zostanú na Slovensku, viac vyhovujú väčšie mestá. V Košiciach, Prešove či Bratislave je veľa zubárov.“

Pacientov je dosť aj na periférii. Parodent zabezpečuje starostlivosť pre kus východnej hranice. Má silnú konkurenciu na Ukrajine, väčšiu nemá nikto.

„Naši konkurenti berú zubárčinu ako biznis, ani niektorí ich kolegovia hlbšie na Ukrajine z nich radosť nemajú. Ak si pacient povie, že chce zuby a hotovo, tak to je celé zle. Zuby nie sú spotrebný tovar.“

Stomatológ PAVOL ROMANČÁK zachraňoval nejedného pacienta, ktorý sa po nepríjemnej skúsenosti ukrajinských zubárov bál.
Stomatológ PAVOL ROMANČÁK zachraňoval nejedného pacienta, ktorý sa po nepríjemnej skúsenosti ukrajinských zubárov bál.
Zdroj: Vladimír Kampf

Záruka na prácu zubného lekára je v Európskej únii štandardne 2 roky. Doktor Romančák dáva 5-ročnú záruku. Na druhej strane hranice asi pacient záruku či daňový doklad k zubom nedostane.

„Už som zachraňoval veľa zubov urobených na Ukrajine. Prichádzajú za mnou pacienti a chcú, aby som im niečo urobil s poškodeným alebo nebezpečne zapáleným chrupom. Na Ukrajine pacientovi urobia lacno to, čo si zažiada, a viac ho nevidia.

Okrem toho nie je pravda, že používajú tie isté materiály ako my. Myslím, že cenovo im môžeme konkurovať všetkým okrem porcelánových koruniek. Na Ukrajine treba platiť za všetko, u nás sa dajú využiť výkony, ktoré čiastočne alebo plne preplácajú poisťovne.“

Stáva sa, že na druhej strane hranice si zubári nerobia veľa starostí s ošetrením chrupu. Vytrhnú, čo im zavadzia alebo nie je zdravé, a náhrady upevňujú na preriedený chrup. Kto neskôr opuchne, už neuteká na Ukrajinu, ale príde napríklad do Parodentu.

„Sú aj prefíkanejší pacienti – na Slovensku si dajú chrup dôkladne vyčistiť a pripraviť na protetickú prácu, tú si však dajú lacno vyrobiť za čiarou. Vtedy to môže relatívne dobre fungovať. Vybabrú len s nami, nie so sebou,“ uzatvára doktor Romančák.

Zubné ordinácie sa stávajú prirodzenou súčasťou podnikania na hranici Ukrajiny a štátov Európskej únie.
Zubné ordinácie sa stávajú prirodzenou súčasťou podnikania na hranici Ukrajiny a štátov Európskej únie.
Zdroj: Vladimír Kampf
Poslať emailom
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac